Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strzały z wieży kościoła na placu Wolności. To będzie rekonstrukcja

(ak)
www.sxc.hu
W najbliższą sobotę 22 września 2012 roku - kolejna wycieczka w cyklu "Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami" zorganizoowana przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy. Zapisy - do piątku.

Rekonstrukcja historyczna 1939 w Zielonczynie

Program tej wycieczki nawiązuje do tragicznych bydgoskich wydarzeń z 3 września 1939 roku. Tego dnia niemieccy dywersanci zaatakowali wycofujące się od strony Świecia przez Myślęcinek oddziały m.in. 27 Dywizji Piechoty z Wołynia.

Strzały padały gęsto z wieży kościoła ewangelickiego przy pl. Wolności, a następnie budynku, gdzie później mieściła się kawiarnia "Savoy". Żołnierze nie znający miasta, korzystali z informacji ludności cywilnej, harcerzy, kolejarzy i uczniów likwidując źródła oporu.

Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!

Epizod przedstawiający atak dywersantów z wieży kościoła pw. świętych Piotra i Pawła na pl. Wolności odtworzy bydgoska Grupa Rekonstrukcji Historycznej 62 Pułku Piechoty Wielopolskiej. W centrum miasta znów usłyszymy strzały podobne do tych, które padły we wrześniu 1939 roku.

Grupa Rekonstrukcji Historycznej 62 Pułku Piechoty Wielkopolskiej przedstawi także wyposażenie i umundurowanie żołnierzy polskich z tamtego okresu. O wrześniowych wydarzeniach opowie mgr Wie-sław Trzeciakowski, pisarz i publicysta historyczny, autor publikacji "Śmierć w Bydgoszczy 1939-1945".

Bydgoszcz - wiadomości
W programie wycieczki jest także zwiedzanie bydgoskiego Muzeum Farmacji założonego w jednej z najstarszych bydgoskich aptek Pod Łabędziem (1853) przy ul. Gdańskiej 5. Muzeum to unikatowa, jedyna tego typu placówka w regionie i jedna z nielicznych w kraju. Większość zbiorów, takich jak moździerze, naczynia apteczne, wagi oraz narzędzia zielar-skie i inne pochodzi z przełomu XIX /XX w. Najprawdziwszym skarbem jest zachowane w pierwotnym stanie laboratorium galenowe. O wszystkim w sposób bardzo interesujący opowie twórca muzeum, wielki miłośnik Bydgoszczy Bartłomiej Wodyński.

Zajrzymy też do Domu Polskiego przy ul. Grodzkiej 1. O nadzwyczaj ciekawych dziejach tego obiektu opowie ks. prałat Stanisław Kotowski. Przypomnijmy tylko, że Dom ten nazywany Domem Polskim, Domem Katolickim lub Domem Ludowym został zbudowany w 1927 roku z inicjatywy proboszcza Fary ks. Tadeusza Skarbka-Malczewskiego, według projektu inż. Stanisława Cybichowskiego. Podczas II wojny światowej częściowo spłonął. Odbudowany w 1947 roku. W 2001 roku dom został zamknięty ze względu na zły stan techniczny. Otwarty w br. po przebudowie znajduje się w gestii Diecezji Bydgoskiej. W jednej z najpiękniejszych sal kameralnych Bydgoszczy, jaka znajduje się w tym domu, obywają się teraz m.in. koncerty muzyczne i spotkania bydgoszczan.

Na naszym szlaku znajdzie się też budynek przy ul. Toruńskiej 30. Obiekt powstał w 1867 roku z inicjatywy Bractwa Strzeleckiego. Mieściła się w nim piękna Sala Królewska, na estradzie występowali wybitni artyści. Dom ten spłonął w 1900 roku, odbudowany w latach 1922-1938 znajdował się w gestii Bydgoskiego Bractwa Strzeleckiego potem Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół". Od 1955 roku był siedzibą Wojewódzkiego Ośrodka Kultury, potem kina "Adria" obecnie należy do Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół".
Ponieważ liczba miejsc na wycieczce jest ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy do piątku 21 września włącznie, w godzinach 9.00-15.00 w siedzibie Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy: osobiście - przy ul. przy ul. Jezuickiej 4, telefonicznie 52-322-51-96 lub e-mailem: [email protected].

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska