Strzelec Wojciech Knapik z olimpijską kwalifikacją

Adam Szczęśniak
Wojciech Knapik po kilku "chudych "latach na Węgrzech zapewnił sobie awans do trzecich w karierze igrzysk olimpijskich. Archiwum/Tomasz Czachorowski
Wojciech Knapik, strzelec bydgoskiego Zawiszy, wywalczył sobie olimpijską przepustkę do Rio de Janeiro. Dał mu ją finał pistoletu w mistrzostwach Europy w węgierskim Gyor.

Starszy szeregowy, członek Wojskowego Zespołu Sportowego, to jeden z najbardziej doświadczonych polskich strzelców. W igrzyskach olimpijskich startował dwukrotnie: w 2004 r. w Atenach był 11. w pistolecie pneumatycznym i 39. w dowolnym, a cztery lata później w Pekinie odpowiednio 23. i 38. Największe sukcesy święcił jednak jako junior, ma także w dorobku seniorskie brązowe medale: ME (2007) i Wojskowych MŚ (2012) w drużynie. W ostatnich latach spisywał się jednak dość przeciętnie, lecz występem w ME w Gyor wrócił na światowy szczyt.

W pneumatycznych ME (60 strzałów z 10 m) w eliminacjach zajął znakomite 4. miejsce z dorobkiem 579 pkt. Jeszcze kilku zawodników miało taki sam wynik, ale Knapik miał najwięcej centralnych "10 "(aż 25). Skomplikowany system (5 zawodników z finału miało już kwalifikację) sprawił, że 4. miejsce wystarczyło mu do zdobycia paszportu do Rio de Janeiro. W 8-osobowym finale, już rozluźniony, strzelał słabo i odpadł jako pierwszy, zajmując 8. lokatę. Mistrzem Europy został Turek Yusuf Dikec. W rywalizacji drużynowej Polacy (także Wawrzonkowski i Daniluk) zajęli 4. miejsce, o punkt ustępując Serbii.

W ME strzelała także Klaudia Breś z Zawiszy. W pistolecie pneumatycznym 40 strzałów uzyskała w eliminacjach tylko 376 pkt. Do finału i zachowania szans na Rio zabrakło aż 4. Ta sztuka udała się 12. Beacie Bartków-Kwiatkowskiej (379), która - obok Knapika, a także Agnieszki Nagay, Sylwii Bogackiej i Aleksandry Jarmolińskiej - pojedzie do Brazylii. Drużynowo (plus Tomala) Polki w Gyor zajęły 5. miejsce.

Breś z Piotrem Danilukiem strzelali także w mikście, ale odpadli w półfinałach. Nasza kadra wraca z dwoma srebrnymi medalami: Łukasza Czapli w ruchomej tarczy 30+30 i miksta juniorów Agaty Nowackiej i Patryka Sakowskiego.