MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Studencie, możesz zrobić karierę. Zaprojektuj park dla sępoleńskich przesiębiorców!

Agnieszka Wirkus, Fot. Stowarzyszenie "Zielona Krajna" [email protected] Tel. 052 326 31 82
Projekt parku przygotowują studenci Wyższej Szkoły Zarządzania Środowiskiem w Tucholi. Na zdjęciu podczas pracy w terenie.
Projekt parku przygotowują studenci Wyższej Szkoły Zarządzania Środowiskiem w Tucholi. Na zdjęciu podczas pracy w terenie.
Studencie, chcesz zdobyć tytuł inżyniera? Przygotuj pracę dyplomową. Nie może ona dotyczyć wymyślonego problemu. To musi być projekt dla konkretnego samorządu, firmy lub spółdzielni mieszkaniowej.

Takie zasady obowiązują w Wyższej Szkole Zarządzania Środowiskiem w Tucholi. Gdy absolwenci opuszczają mury tej uczelni, mają już doświadczenie zawodowe.

Wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem powstała w 2003 roku z inicjatywy samorządów powiatu tucholskiego. Kształci na kierunkach: architektura krajobrazu, inżynieria środowiska i leśnictwo.

- Misją uczelni jest przyczynienie się do zrównoważonego rozwoju regionu. W Polsce jest to modne hasło, choć niewiele się w tym kierunku robi - mówi dr Krzysztof Kannenberg, rektor WSZŚ w Tucholi. - Polskie uczelnie posiadają duży potencjał intelektualny, który nie jest w pełni wykorzystywany. Myśli się o bazie szkół i naukowcach. Zapominając przy tym o rzeszy studentów, którzy dużo już potrafią.

Dyplom dają tym, którzy mają doświadczenie

Władze tucholskiej szkoły od początku jej istnienia ustaliły jak powinna odbywać się nauka na kierunkach technicznych. Około 90 procent prac inżynierskich powstaje na zlecenie zewnętrznej organizacji - samorządu, stowarzyszenia lub firmy.

W efekcie młodzi ludzie już podczas nauki opracowują na przykład plan przebudowy sieci kanalizacyjnej danej wsi.

Studenci pracują pod nadzorem osoby, która ma uprawnienia do projektowania.

Rektor WSZŚ wyjaśnia: - Żacy nie dostają zapłaty za przygotowane dokumenty, jednak i tak zyskują. Po ukończeniu studiów mogą się pochwalić doświadczeniem zawodowym oraz pokazać co już zaprojektowali.

Obecnie w ramach pracy dyplomowej kilku studentów przygotowuje plan zagospodarowania terenów tucholskiej spółdzielni mieszkaniowej. Ich zadaniem jest między innymi wskazanie: jakiego koloru powinna być elewacja budynków, gdzie mogą stać kosze na śmieci i ławki oraz jak mają wyglądać trawniki.

Od maja szkoła bierze udział w tworzeniu Zielonego Parku Przedsiębiorczości "Krajna". Ma on powstać w Sępólnie Krajeńskim na 90 hektarach poprzemysłowych terenów. W tamtejszych budynkach działały kiedyś duże zakłady, a dziś funkcjonuje wiele małych firm.

- To teren księżycowy. Zaniedbany i zniszczony - dodaje rektor Kannenberg.

- Pomysł utworzenia ZPP przywieźliśmy z Fundacji "Partnerstwo dla Środowiska" w Krakowie - mówi Joanna Kowalik ze Stowarzyszenia "Zielona Krajna", które jest inicjatorem projektu.

Pracują w zespołach, aby stworzyć jeden plan

- Będzie to prawdopodobnie pierwszy taki park na północy Polski. W południowej części kraju jest ich już kilka - dodaje dr Krzysztof Kannenberg.

Około 60 studentów architektury krajobrazu w WSZŚ musi tak zaprojektować park, by mogły tamtędy jeździć samochody, kierowcy znaleźli miejsca parkingowe oraz było odpowiednie oświetlenie ulic i chodników. Muszą też pamiętać o zagospodarowaniu terenów zielonych.

Młodzi ludzie pracują w zespołach, z których każdy zajmuje się innym, wydzielonym obszarem.

Na koniec wszystkie te części zostaną połączone. W ten sposób powstanie projekt całego parku. Dokument ma być gotowy w październiku.

- Niewykluczone, że uda się pozyskać unijne fundusze na realizację pomysłów studentów - mówi rektor tucholskiej uczelni.

Zaznacza: - Chcemy, aby park służył nie tylko firmom, ich klientom i kontrahentom. Powinien być też miejscem spacerów mieszkańców Sępólna. To przejaw społecznej odpowiedzialności biznesu.

Większe plany niż możliwości

WSZŚ współpracuje z japońskim koncernem Makita. Dzięki temu studenci uczelni mogą podczas pracy wykorzystywać profesjonalne elektronarzędzia firmy. Zdarza się, że wykonują zadania przy użyciu prototypów.

Szkoła organizuje wspólnie z Makitą konferencje, zagraniczne szkolenia dla przyszłych inżynierów oraz - zaplanowane na początek lipca - ogólnopolskie mistrzostwa drwali.

- Planujemy nawiązać podobną współpracę z jednym z czeskich koncernów, który produkuje ciężki sprzęt dla leśnictwa. Prowadzimy w tej sprawie rozmowy - mówi dr Krzysztof Kannenberg.

 
Kontakt:
Wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem w Tucholi:
- ul. Pocztowa 11, 89-500 Tuchola
- tel. 052/559-20-22
- fax. 052/559-19-87
- e-mail: [email protected]
- www.wszs.tuchola.pl

Dr Kannenberg przyznaje, że plany szkoły są dużo większe niż jej obecne możliwości: - Dlatego chcielibyśmy zacząć współdziałać z Politechniką Koszalińską i Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W załączniku: Zielony Park Przedsiębiorczości, który ma powstać w Sępólnie Krajeńskim

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska