Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stypendia dla zdolnych uczniów ze szkół w województwie kujawsko-pomorskim. Jak je otrzymać?

(ea)
Na pytania odpowiadali eksperci z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu (od lewej): Piotr Nadolny, Kamila Łajczak i Adam Kowalski
Na pytania odpowiadali eksperci z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu (od lewej): Piotr Nadolny, Kamila Łajczak i Adam Kowalski Katarzyna Paczewska
O zasadach przyznawania stypendiów dla najzdolniejszych uczniów mówili eksperci z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu podczas telefonicznego dyżuru w redakcji „Gazety Pomorskiej”.

Na pytania dotyczące programów stypendialnych prowadzonych przez Urząd Marszałkowski w Toruniu odpowiadali: Piotr Nadolny - „Prymus Pomorza i Kujaw”, Kamila Łajczak - „Humaniści na Start” i Adam Kowalski - „Prymusi Zawodu Kujaw i Pomorza”.

Zobacz laureatów stypendiów marszałka z dziedziny sztuki i kultury

1. Jakie trzeba spełnić warunki, aby otrzymać stypendium z projektu „Prymusi Zawodu Kujaw i Pomorza”?
Należy być uczniem przynajmniej drugiej klasy szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe na terenie województwa kujawsko-pomorskiego (z wyłączeniem szkół dla dorosłych). Trzeba ponadto osiągnąć średnią ocen co najmniej 4,0 z trzech dowolnie wybranych przedmiotów zawodowych (z wyłączeniem praktyk zawodowych i języka zawodowego) oraz uzyskać co najmniej dobrą ocenę z zachowania.

2. Kto może ubiegać się o stypendium z projektu „Humaniści na Start!”
O stypendium mogą ubiegać się uczniowie klas 7, 8 szkół podstawowych, trzecich klas gimnazjalnych oraz uczniowie liceów ogólnokształcących szkół znajdujących się na terenie województwa kujawsko-pomorskiego (z wyłączeniem szkół dla dorosłych). Ponadto należy mieć średnią ocen z języka polskiego i historii co najmniej na poziomie 4,5.
Niezbędne jest posiadanie tytułu laureata bądź finalisty z konkursów, olimpiad przedmiotowych z wykazu nr 1 regulaminu znajdującego się na stronie projektu, bądź tytułu laureata z wykazu nr 2. Wyjątek stanowi konkurs „Oni tworzyli naszą historię”, w którym punktowane jest również wyróżnienie. Punktowane są osiągnięcia z trzech ostatnich zakończonych lat szkolnych.
Kandydat do stypendium musi mieć co najmniej dobre zachowanie.

3. Jakie są kryteria przyznawania stypendium z projektu „Prymus Pomorza i Kujaw ”?
O stypendium może ubiegać się uczeń, który spełni łącznie warunki:
- uczęszcza do klas 7, 8 szkoły podstawowej, trzecich klas gimnazjalnych, liceum ogólnokształcącego, technikum lub szkoły branżowej szkół znajdujących się na terenie województwa kujawsko-pomorskiego (z wyłączeniem szkół dla dorosłych)
- w poprzednim roku szkolnym otrzymał promocję do następnej klasy bądź świadectwo ukończenia szkoły
- uzyskał jedno z poniższych osiągnięć:
a) tytuł laureata lub finalisty konkursu/olimpiady, ujętego w załączniku nr 1 do regulaminu w jednym z dwóch poprzednich lat szkolnych
b) inne osiągnięcie określone w załączniku nr 2 w jednym z dwóch poprzednich lat szkolnych
c) jako uczeń klasy drugiej lub wyższej w liceum, technikum bądź szkole branżowej uzyskał średnią ocen 5,0 z dwóch przedmiotów spośród matematyki, biologii, chemii, geografii, fizyki, realizowanych na poziomie rozszerzonym w poprzednim roku szkolnym
- otrzymał w poprzednim roku szkolnym co najmniej jedną ocenę celującą lub bardzo dobrą z przedmiotów: przyrodniczych, informatycznych i języków obcych, matematyki, przedsiębiorczości, realizowanych jako zajęcia obowiązkowe.

4. Mieszkam poza województwem kujawsko-pomorskim, ale uczę się w szkole ponadgimnazjalnej w Bydgoszczy. Czy mogę startować w tych programach?
Tak. Projekty stypendialne skierowane są do uczniów szkół zlokalizowanych na terenie naszego województwa.

5. Uczę się od września w pierwszej klasie szkoły branżowej. Czy mogę ubiegać się o stypendium z programu „Prymusi Zawodu Kujaw i Pomorza”?
Niestety, nie. Trzeba być co najmniej uczniem drugiej klasy technikum lub szkoły branżowej I stopnia, ponieważ ocenie podlega świadectwo ze szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe.

6. Czy przy przyznawaniu stypendiów w ramach projektów, brany jest pod uwagę próg dochodowy?
Nie, dochód nie ma żadnego znaczenia.

7. Na jak długo przyznawane są stypendia i w jakiej kwocie miesięcznie?
Stypendia przyznawane są na okres 10 miesięcy. Ich wysokość uzależniona jest od typu szkoły oraz pozycji na liście rankingowej i wynoszą od 200 zł do 500 zł miesięcznie.

8. W jaki sposób złożyć wniosek? 
Należy to zrobić za pomocą wniosku elektronicznego, który trzeba wypełnić elektronicznie, wydrukować, podpisać i wysłać na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, Plac Teatralny 2, 87-100 Toruń z dopiskiem nazwy projektu.

9. Byłem stypendystą projektów marszałkowskich w ubiegłym roku. Czy mogę również otrzymać stypendium w tym roku? 
Tak. Można ponownie złożyć wniosek o stypendia z wymienionych projektów.

10. Jakie dokumenty muszę dołączyć do wniosku?
Należy złożyć kserokopię świadectwa z ubiegłego roku szkolnego oraz dokumenty z osiągnięciami poświadczonymi za zgodność z oryginałem przez dyrektora lub innego upoważnionego do tego rodzaju czynności pracownika szkoły.
UWAGA!!! Na tym etapie Indywidualny Plan Rozwoju Edukacyjnego Ucznia nie jest wymagany!

11. Do kiedy przyjmowane są wnioski do poszczególnych projektów?
Do 30 września. Decyduje data stempla pocztowego.

12. Czy lista konkursów jest już zamknięta czy inne konkursy/olimpiady/turnieje będą brane pod uwagę?
Na rok szkolny 2018/2019 lista została zamknięta z chwilą zatwierdzenia regulaminu przez Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W przyszłym roku proces konsultacji zostanie powtórzony i wtedy możliwe jest, że wykazy konkursów ulegną zmianie.

13. Mam osiągnięcia w konkursie przedmiotowym z ubiegłego roku oraz sprzed dwóch lat, ale gdy wypisuję wniosek, to generator odrzuca te osiągnięcia.
Punktować można osiągnięcie w danym konkursie tylko raz. Ta sytuacja dotyczy również osiągnięć uzyskiwanych w różnych edycjach danego konkursu. Proponuję, by do wniosku wpisać jedno osiągnięcie i wskazać te, które jest wyżej punktowane. W ramach jednego konkursu punkty za osiągnięcia w kolejnych edycjach (różnych latach) konkursu nie sumują się.

14. Z ilu lat punktowane są osiągnięcia uczniów?
W przypadku projektu „Humaniści na Start!” honorowane są osiągnięcia z 3 ostatnich lat szkolnych, w projekcie „Prymus Pomorza i Kujaw” z 2 lat, a w projekcie „Prymusi Zawodu Kujaw i Pomorza” z ostatniego roku szkolnego.

15. Dzwonię w sprawie projektu „Prymusi Zawodu Kujaw i Pomorza”. Mam tylko dwie oceny z przedmiotów zawodowych, tymczasem czytałem w regulaminie, że średnia liczona jest z trzech przedmiotów. Czy w tej sytuacji mogę złożyć wniosek?
Tak. Wówczas liczona jest średnia z dwóch ocen, którą należy dopisać ręcznie, po wydrukowaniu wniosku, w odpowiedniej rubryce.

16. Zająłem drugie miejsce w Konkursie Matematycznym „Liga Zadaniowa”. Czy mogę ubiegać się o stypendium w projekcie „Prymus Pomorza i Kujaw”?
Honorujemy wyłącznie zaświadczenie o uzyskaniu tytułu finalisty, bądź tytułu laureata. Zaświadczenie o uzyskaniu pierwszego, drugiego lub trzeciego miejsca, nie jest równoznaczne z żadnym z powyższych osiągnięć.

17. Byłem dwukrotnym finalistą w konkursie przedmiotowym z języka polskiego. Czy w tej sytuacji punkty za tytuł finalisty liczą się podwójnie?
Nie, punktowane są osiągnięcia z różnych dziedzin, w związku z tym konkursy/olimpiady nie mogą się powtarzać w naborze na dany rok.

18. Chciałabym złożyć wniosek o stypendium w projekcie „Humaniści na Start!”, jednak na moim świadectwie szkolnym widnieje inny przedmiot niż historia - historia i społeczeństwo. Czy można wpisać ocenę z tego przedmiotu?
Tak, można. Wynika to z profilu klasy i programu realizowanego przez szkołę.

19. Gdzie można uzyskać informacje o marszałkowskich projektach stypendialnych? W jaki sposób aplikować o stypendium?
Informacje można znaleźć na stronie internetowej edukacja.kujawsko-pomorskie.pl 
Szczegóły o konkretnych projektach stypendialnych:
- „Prymusi Zawodu Kujaw i Pomorza”
- „Humaniści na Start!”
- „Prymus Pomorza i Kujaw”
dotyczące naboru 2018/2019 zawarte są w regulaminach konkursów na ww. stronach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska