MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Subtelne sygnał od naszego organizmu, czyli jak odróżnić zapalenie przełyku od zawału serca?

(DOR)
daje nam znać, gdy coś w nim nie działa tak
daje nam znać, gdy coś w nim nie działa tak sxc.hu
Nasz organizm daje nam znać, gdy coś w nim nie działa tak, jak powinno. Czasami są to subtelne oznaki, czasami od razu wiadomo, że dzieje się coś złego. Jak odróżnić zapalenie przełyku od zawału serca?

Chorób serca jest wiele. Dużo jest również schorzeń tego narządu spowodowanych chorobą np. nerek, płuc, stawów i tkanki łącznej.

Objawami, które mogą świadczyć o zaburzeniach pracy serca i układu krążenia są tzw. bóle zamostkowe, najczęściej wysiłkowe - często promieniują do żuchwy, ramion, czasami do jednej ręki. Nie lekceważmy duszności, spowodowanej zadyszką wysiłkową, a w stanach bardziej zaawansowanych spoczynkową, zmniejszającą się w pozycji siedzącej. Może towarzyszyć jej suchy kaszel i sinawe zabarwienie warg.
Z innych sygnałów wymieńmy obrzęki kończyn dolnych z częstym oddawaniem moczu w nocy, kołatanie serca, nierówne bicie serca, uczucie przewracania się czegoś w klatce piersiowej, chwilowe zasłabnięcie lub utrata przytomności (po nie wszystko wraca do normy).

Jak się objawia nowotwór? Najczęściej przez lata pozostaje w ukryciu. Najłatwiej go wykryć, gdy pojawiają się guzy, które zaburzają normalne funkcjonowanie. Na przykład pojawienie się guza w przełyku powoduje dość szybko zaburzenia połykania. Guzy jelita grubego, rosnące do wewnątrz, mogą spowodować istotne zmiany w rytmie i charakterze wypróżnień. Nagłe pojawienie się zaparć naprzemiennie z biegunkami i krwawieniem powinno być bardzo poważnie potraktowane jako sygnał nowotworu. Długo utrzymujący się kaszel, pojawienie się duszności i krwi, zwłaszcza u długoletniego palacza, sugeruje raka płuca. Chrypka, zwłaszcza pojawiająca się u osoby nałogowo palącej, może sygnalizować raka krtani, albo raka płuca.
Rak trzustki objawia się nagłym zażółceniem skóry. Utrudnione oddawanie moczu może być sygnałem raka prostaty.

Zaburzenia widzenia, równowagi, wystąpienie niedowładów, porażeń, napadów padaczkowych może być sygnałem nowotworu ośrodkowego układu nerwowego.

Objawy schorzeń reumatoidalnych są zróżnicowane. Można je podzielić na ogólne i narządowe. Pierwsze to gorączka, utrata masy ciała, nocne poty, osłabienie, uczucie rozbicia. Są to objawy, które nie zawsze połączymy z problemami reumatycznymi.

W typowych reumatoidalnych zapaleniach zmiany narządowe dotyczą głównie stawów. Bóle stawów, utrudnienie ograniczenie ruchów, sztywność (zwłaszcza poranna) stawów, obrzęki i (czasem) zaczerwienienie - to charakterystyczne objawy.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska