Budowa rozpoczęła się na przełomie lutego i marca tego roku, zakończyła pod koniec wiosny. Koszt jej postawienia to ok. 450 tys. złotych. To jedna z mniejszych świetlic, ale na potrzeby mieszkańców wystarczająca, opowiada sołtys. Całkowita powiechrznia obiektu wynosi nieco ponad 200 mkw. Wewnątrz jest duża sala (110 kmw), kuchnia, magazyn, toalety, sztanie, kotłownia. Budynek jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
- Ta radość i to, jak w sobotę ludzie nie chcieli wyjść ze świetlicy, pokazuje, jak była potrzebna - mówi sołtys.
Dlaczego wieś tak długo musiała czekać na wybudowanie świetlicy? Tomasz Polak jest zdania, że złożyło się na to wiele czynników. Może zabrakło jedności i zdecydowanych działań mieszkańców? Zawsze też było coś zastępczego. Wspólnym miejscem była sala w dawnej szkole podstawowej. Najważniejsze jednak, że już jest.
Świetlicę można wynajmować, wystarczy zgłosić się do sołtysa. W czasie wakacji ma być otwarta dla dzieci i młodzieży od ok. 10:00 do 18:00 w dni robocze, w soboty wieczorem i w niedzielę dla wszystkich mieszkańców.
Podczas uroczystego otwarcia w sobotę 11 lipca mieszkańcom towarzyszyli: burmistrz Gniewkowa Adam Roszak z zastępcą Beatą Kowalską, Senator RP Ireneusz Niewiarowski – Prezes Stowarzyszenia Sołtysów Polskich, ks. Arcybiskup Wojciech Polak – Prymas Polski, proboszcz ks. Tadeusz Krzymiński, radna Katarzyna Milewska. Przybyła rada sołecka: Iwona Milewska, Dorota Jaszkim, Tomasz Palacz, Rafał Milewski i zarząd Stowarzyszenia KGW Suchatówka: Hanna Sudomierska, Agnieszka Milewska, Dominika Palacz.
W poświeconej świetlicy wystąpił zespół dziecięcy "Oliwki". Najmłodsi zaśpiewali piosenkę "Krasnodudki z Suchatówki” z tekstem o aktualnych wydarzeń w wiosce, który napisał sołtys. Była biesiada i mecz siatkówki. Później przyszedł czas na występ Ranczo Group. Zabawa trwała do drugiej w nocy.