https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sugeruje to Podwale

(aga)
W średniowieczu, pod widoczną na zdjęciu XIX-wieczną  oficyną z kamiennym chodnikiem, może być wał obronny.  Szuka go Anna Siwiak (na zdjęciu).
W średniowieczu, pod widoczną na zdjęciu XIX-wieczną oficyną z kamiennym chodnikiem, może być wał obronny. Szuka go Anna Siwiak (na zdjęciu). Marek Chełminiak
Przy ul. Podwale 15 w Bydgoszczy trwają pierwsze wykopaliska, mające odkryć wał obronny i fosę. Wiadomo, że w XVII wieku, wokół zamku, który znajdował się między kościołem Jezuitów, siedzibą PZU i halą targową, był wał obronny i fosa.

     Oddzielały one twierdzę od miasta. Ówczesna literatura podaje, że wał porośnięty był ogrodami uprawianymi przez bydgoszczan. Nie wiadomo jednak z czego był on skonstruowany i gdzie dokładnie się znajdował. - Nazwa ulicy Podwale pozwala przypuszczać, że jesteśmy na dobrym tropie - mówi Anna Siwiak, archeolog.
     Teren dotąd nie zbadany
     
Trudno też odpowiedzieć na pytanie, jak przez lata zmieniała się fosa.
     - Mogły ją zwężać nieczystości wywożone z miasta lub ziemia, którą zasypywano fosę, gdy przestała już ona pełnić obronną funkcję - mówi archeolog. - Liczę, że ustalę te etapy
     Wszystko jest możliwe, tym bardziej, że to pierwsze wykopaliska w tym rejonie. Wizerunek średniowiecznych umocnień Bydgoszczy znany jest tylko z najstarszych planów miasta.
     Budynek przy ul. Podwale 15 znajduje się dokładnie między Bramą Kujawską, która była wschodnim wjazdem do Byd goszczy (dziś Zbożowy Rynek), murem miejskim a fosą.
     Fajka z Holandii
     
Dotarcie do średniowiecznych informacji wymaga głębokich wykopów. Jeden z dwóch, powstałych przy Podwalu 15, ma aż sześć i pół metra głębokości. Odkryto w nim dotychczas setki ceramicznych naczyń, średniowieczne obuwie, kafle od pieców i porcelanową figurkę.
     - Najcenniejsza jest główka fajki z białej glinki, pochodząca z Goudy.ło się ustalić, że po 1667 roku wyprodukowano ją w manufakturze Pietera Pitersza - informuje archeolog.- To dowód na to, że bydgoszczanie importowali towary z Holandii.
     Na koszt miasta
     
Wykopaliska potrwają do końca września. Finansuje je miasto, a realizuje Pracownia Archeologiczno-Konserwatorska przy współudziale Miejskiego Konserwatora Zabytków.
     

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska