68 szkół z całej Polski wzięło udział w I edycji ogólnopolskiego konkursu „Nauczyciele z Życiem” Fundacji DKMS. Wśród 15 laureatów znalazły się zespoły z województwa: podkarpackiego, mazowieckiego, pomorskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, małopolskiego, lubelskiego, kujawsko-pomorskiego oraz zachodniopomorskiego.
Konkurs zaowocował 1665 nowymi rejestracjami potencjalnych dawców szpiku, wieloma kreatywnymi działaniami edukacyjnymi i wielkim zaangażowaniem nauczycieli i młodzieży szkół ponadpodstawowych.
Fundacja DKMS, chcąc docenić rolę pedagogów i zachęcić ich do podejmowania kolejnych działań prospołecznych, w grudniu ubiegłego roku ogłosiła konkurs „Nauczyciele z Życiem". Zadaniem konkursowym postawionym przed nauczycielami było przeprowadzenie akcji edukacyjno-informacyjnej na temat idei dawstwa szpiku kostnego połączonej z rejestracją potencjalnych Dawców Szpiku. Do konkursu mógł/mogła przystąpić każdy nauczyciel szkoły ponadpodstawowej, który z uczniami przeprowadzi akcję w okresie wrzesień – marzec 2022/2023.
Do konkursu zgłosiło się 68 szkół z całej Polski, z czego 44 przesłały sprawozdania z realizacji zadania konkursowego.
- Cieszymy się, że nauczyciele i uczniowie tak chętnie przystąpili do konkursu. Z pełną odpowiedzialnością możemy powiedzieć, że poziom merytoryczny i kreatywny był bardzo wysoki, a pomysły na realizację działań adekwatne do lokalnych potrzeb. Cieszy nas też fakt, że zespoły aktywizowały nie tylko szkolną społeczność, ale też mieszkańców - mówi Marta Kamińska, koordynator ds. rekrutacji dawców Fundacji DKMS.
Wyniki badania opinii, które były inspiracją do uruchomienia konkursu „Nauczyciele z Życiem” wskazują, że wzorem do naśladowania dla większości Polaków (66 proc.) jest rodzina, na drugiej pozycji są pedagodzy - co szósty (16 proc.) Polak oraz co piąty uczeń (21 proc.) uważa, że warto brać z nich przykład. Nauczyciele mają także znaczący wpływ na decyzje dotyczące zaangażowania się w życie społeczne około 41 proc. Polaków i prawie w tak samo licznej grupie wzbudzają chęć do działania w ramach wolontariatu (40 proc.).
Wyniki badania mają odzwierciedlenie w sprawozdaniach z akcji w szkołach. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli uczniowie aktywnie włączali się w realizację zadania konkursowego. - Ciekawe jest to, że większość szkół jest z małych miejscowości, a niewiele z dużych miast. We wszystkich szkołach świetnie prowadzone były działania bezpośrednie z wykorzystaniem mediów i social mediów. W trakcie realizacji zadań, tam gdzie młodzi robili dużo różnych aktywności, rozwijali całą masę życiowych kompetencji – mówi Renata Korolczuk, edukatorka i członkini jury konkursu „Nauczyciele z Życiem”.
- Jesteśmy jedyną szkoła z województwa kujawsko-pomorskiego, która znalazła się wśród 15 laureatów - mówi Joanna Czerwińska, nauczyciel religii i grafiki, koordynatorka projektu. - Oceniano liczbę zarejestrowanych potencjalnych dawców w stosunku do liczby pełnoletnich uczniów szkoły. U nas zarejestrowało się podczas tej akcji około 30 uczniów, czyli co trzeci pełnoletni. To dobry wynik. My te akcję przeprowadzaliśmy już drugi raz. Podczas tej pierwszej zarejestrowała się też większość nauczycieli, wówczas było to w sumie 67 osób.
Jak mówi koordynatorka projektu, młodzież z chęcią angażowała się w realizację zadań. Graficy przygotowali plakaty promujące akcję w szkole, a także ideę dawstwa szpiku, odbyły się działania edukacyjne. Nagrany został filmik promocyjny, animacje, a wszystko to promowano od drzwi wejściowych do ZSCKZ w Grubnie po media społecznościowe.
- Następnie trzeba było opisać - i wysłać - wszystkie przeprowadzone działania promocyjno-edukacyjne akcji w sprawozdaniu - dodaje Joanna Czerwińska. - Cieszy nas bardzo bycie laureatem konkursu, ale jeszcze większą satysfakcję daje to, że około 30 osób się zarejestrowało. Za kilka miesięcy okaże się czy któraś z tych osób może komuś pomóc. Po pierwszej akcji, jeden z naszych uczniów, pomógł panu ze Stanów Zjednoczonych.
Nagroda dla uczniów to także spotkanie ze znanym dziennikarzem, Radomirem Witem, a dla koordynatorki - wyjazd na camp z koordynatorami 15 projektów - laureatów. Będzie to szkolenie dotyczące radzenia sobie z wypaleniem zawodowym, połączone z wypoczynkiem nad jeziorem.
Pełna lista laureatów
woj. zachodniopomorskie:
- Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Gryfinie
- Technikum Technologii Cyfrowych w Szczecinie
- Zespół Szkół nr 7 w Białym Borze
woj. pomorskie
- Zespół Szkół im. Jana Kasprowicza w Sztumie
- Powiatowy Zespół Szkół im. Józefa Wybickiego w Somoninie
- XVII Liceum Ogólnokształcące w Gdyni
woj. śląskie
- Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 "Mechanik" w Raciborzu
- IV Liceum Ogólnokształcące im. Gen. St. Maczka w Katowicach
woj. warmińsko-mazurskie
- Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 5 Mistrzostwa Sportowego im. Mariana
- Grzegorza Bublewicza w Olsztynie
woj. mazowieckie
- Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Pułtusku
- Zespół Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie
woj. podkarpackie
- I Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Stalowej Woli
woj. małopolskie
- Zespół Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku
woj. lubelskie
- V Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej-Curie w Lublinie
woj. kujawsko-pomorskie
- Zespół Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego w Grubnie
