Superksiężyc, superpełnia, największa pełnia Księżyca - kilka nazw określa to, co dziś będziemy mogli obserwować na niebie. Z tego powodu w dobrzyńskiej Astrobazie będzie spotkanie na świeżym powietrzu.
- Podaliśmy taką informację na naszej stronie internetowej, były plakaty, rozwieszone w centrum Dobrzynia nad Wisłą - mówi Łukasz Kołodziejski, koordynator w tej placówce. - Mamy nadzieję, że przyjdą wszyscy ci, bez względu na wiek, którzy ciekawi są nieba. Porozmawiamy o Księżycu, można będzie zobaczyć o nim film.
- Właśnie dziś Księżyc osiągnie punkt, w którym nasz naturalny satelita na orbicie okołoziemskiej znajduje się najbliżej Ziemi - opowiada Łukasz Kołodziejski, nauczyciel i pasjonat astronomii.
SuperMoon w Polsce. Jak obejrzeć SuperKsiężyć? [14.11.2016]
Dodatkowo zjawisku będzie towarzyszyć pełnia. Jest to niezwykle widowiskowe, bo Księżyc wygląda tak, jakby był co najmniej czterokrotnie większy, niż zwykle. W Astrobazie impreza rozpocznie się o godzinie 15. Uczestnicy około 45 minut będą czekać na wschód Księżyca. - Takie imprezy mają nie tylko walor poznawczy, ale i integracyjny - mówi Łukasz Kołodziejski. - Dlatego chcemy zaprosić wszystkich na grilla.
Super Księżyc 2016
Truskawkowa pełnia w czerwcu, sierpniowy deszcz perseid, pierwszy dzień wiosny to plenerowe spotkania, które przyciągają do Astrobazy wielbicieli astronomii i tych, którzy nie lubią nudy przed telewizorem, na kanapie. Wkrótce kolejna z cyklicznych imprez - raz do roku wraz z Astrobazą - można szukać na niebie pierwszej gwiazdki. Oczywiście tuż-tuż przed Wigilią. Tak też będzie i w tym roku.
Za sprawą projektu Fundacji Bank Pekao SA Astrobaza w Dobrzyniu nad Wisłą wzbogaci się wkrótce o telewizor z dużym ekranem i funkcją 3D. Do tej pory przy prezentacjach i obserwacjach korzystano z pożyczanego ze szkoły rzutnika. To będzie dodatkowy magnes dla odwiedzających placówkę.
***
"Księżyc żniwiarzy" nad USA. Jedyna taka pełnia w roku