Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Dobrzyniu nad Wisłą odbyły się warsztaty fizyczno-astronomiczne dla dzieci

Małgorzata Chojnicka
Małgorzata Chojnicka
Przy użyciu technologii 3D uczestnicy warsztatów fizyczno-astronomicznych zorganizowanych w Dobrzyńskim Domu Kultury ŻAK przenieśli się na stację kosmiczną.
Przy użyciu technologii 3D uczestnicy warsztatów fizyczno-astronomicznych zorganizowanych w Dobrzyńskim Domu Kultury ŻAK przenieśli się na stację kosmiczną. Fot. Nadesłane
Astronomia jest wyjątkowo interesującą nauką. Mogli się o tym przekonać uczestnicy warsztatów fizyczno-astronomicznych, zorganizowanych wspólnie przez Astrobazę i Dobrzyński Dom Kultury ŻAK. Dzieci zobaczyły wręcz z bliska, jak wygląda życie na stacji kosmicznej. Była to dla nich fascynująca przygoda.

Astronomia jest wyjątkowo interesującą nauką. Mogli się o tym przekonać uczestnicy warsztatów fizyczno-astronomicznych, zorganizowanych wspólnie przez Astrobazę i Dobrzyński Dom Kultury ŻAK. Dzieci zobaczyły wręcz z bliska, jak wygląda życie na stacji kosmicznej. Była to dla nich fascynująca przygoda.

Ciekawostki o losach w kosmos zainteresowały dzieci z Dobrzynia nad Wisłą

Tematem przewodnim tego wakacyjnego spotkania była Międzynarodowa Stacja Kosmiczna - ISS. Za sprawą prowadzących Agnieszki i Łukasza Kołodziejskich uczestnicy spotkania przenieśli się w świat nauki i technologii kosmicznych NASA. Poznali ciekawostki związane z lotami w kosmos, a ogromny model rakiety Saturn V zbudowany z klocków Lego umożliwił symulację lotu Apollo11 na Księżyc. Przy użyciu technologii 3D dzieci przeniosły się na stację ISS, gdzie przyjrzały się z bliska życiu i pracy mieszkających tam astronautów. Poprzez doświadczenia z pompą próżniową dowiedziały się, czym jest próżnia, jaki ma wpływ na przedmioty i substancje, co stałoby się z człowiekiem narażonym na działanie próżni i dlaczego astronauci muszą nosić specjalne skafandry.

Trwa głosowanie...

Czy grasz w Lotto?

Kolejną atrakcją były urządzenia sterowane wyłącznie falami mózgowymi, oparte na nowoczesnej technologii treningu umysłu EEG Biofeedback. Dzięki nim uczestnicy sprawdzili siłę swojego umysłu. Spotkanie wzbogacił gość specjalny – Grzegorz Stypulski, koordynator Astrobazy w Świeciu.

Astrobaza w Dobrzyniu nad Wisłą - przyszkolne obserwatorium astronomiczne

Agnieszka i Łukasz Kołodziejscy są nauczycielami i prawdziwymi pasjonatami astronomii. Razem prowadzą mobilne planetarium „Syriusz” i popularyzują wiedzę o kosmosie, nie tylko w powiecie lipnowskim. Pani Agnieszka kilka lat temu stanęła w konkursowe szranki i napisała projekt. Zaowocował on przyznaniem dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w Obszary Wiejskie. Planetarium daje możliwość przeżycia fascynującej kosmicznej przygody, bo niebo ogląda się z pozycji horyzontalnej, leżąc wygodnie na materacu.

Z kolei pan Łukasz prowadzi też Astrobazę w Dobrzyniu nad Wisłą - przyszkolne obserwatorium astronomiczne, które powstało w ramach programu realizowanego przez Urząd Marszałkowski w Toruniu. Jest w nim wszystko, aby obserwować niebo i rozpocząć przygodę z poznawaniem wszechświata.

- Zawsze będę zachęcał do rodzinnych obserwacji nieba, bo uważam, że są idealnym rozwiązaniem dla współczesnego człowieka – stwierdza Łukasz Kołodziejski. – Wystarczy zaopatrzyć się w mapę nieba, by w bezchmurną noc rozpocząć wyszukiwanie gwiazdozbiorów. Na początek nie trzeba mieć nawet teleskopu. To zajęcie, które wycisza i pozwala nabrać dystansu. Dobrze czasami uświadomić sobie, że tak naprawdę widzimy historię nieba. Światło z najbliższej Słońcu gwiazdy dociera do nas z opóźnieniem ponad czterech lat.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska