W walce ze skutkami suszy na polach pomóc ma program „Stop Suszy!”. PGW „Wody Polskie” właśnie ogłosiły kolejne przetargi na inwestycje związane z retencją, by zatrzymywać więcej wody do celów rolniczych, w tym w naszym regionie.
W Kończycach koło Nowego i w Grudziądzu pracy urządzeń piętrzących przyglądał się niedawno prezes „Wód Polskich” Przemysław Daca.
- Działania z zakresu małej retencji prowadzimy z myślą o społeczności lokalnej, o rolnikach i bardzo liczymy na współpracę w tym zakresie z samorządami – powiedział prezes Daca na jazie w Kończycach.
Ochrona przed powodzią i suszą to klucz do bezpieczeństwa regionu Dolnej Wisły. I widać to dobrze w zlewni rzeki Mątawy, do której wpada Kanał Pastwiska, Struga Komórsk, Struga Mniszek i gęsta sieć rowów melioracyjnych.
Stop suszy! W Bydgoszczy ogłoszono ogólnopolski plan retencjonowania wody
W czasie wezbrań Mątawa pełni ważną funkcję przeciwpowodziową. Za jej pośrednictwem wody opadowe ze zlewni odprowadzane są do Wisły przez przeciwpowodziową stację pomp w Kończycach. W okresie niskich stanów Wisły, wody Mątawy są odprowadzane przez kanał i upust grawitacyjny za pośrednictwem śluzy wałowej przy przepompowni w Kończycach.
Dzięki pracy tego jazu, na przy ujściowym odcinku Mątawy do Wisły możliwa jest retencja aż 52 tys. m sześciennych wody, ułatwiając nawodnienie ponad 2,6 tys. hektarów użytków rolnych.
rogram kształtowania zasobów wodnych na terenach rolniczych w województwie kujawsko-pomorskim składa się z trzech zadań:
- zwiększenia zdolności retencyjnej jeziora Tarpno, poprzez remont jazu na kanale Trynka,
- zwiększenie zdolności retencyjnej zlewni rzeki Mątawy, poprzez remont jazu na rzece,
- wykonanie nowych budowli piętrzących na Kanale Górnym Niziny Toruńskiej: pięciu zastawek.
Mowa jednak tylko o terenie administrowanym przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej „Wody Polskie” w Gdańsku.
Zmienia się klimat i trzeba łapać każdą kroplę wody. Powiedzmy: Stop suszy!
Jak powiedział Mariusz Nierebiński, zastępca dyrektora RZGW w Gdańsku ds. powodzi i suszy, szacunkowe koszty poniesione w 2020 r. na zwiększenie retencji w naszym województwie przez RZGW w Gdańsku wraz z RZGW w Bydgoszczy i Poznaniu wyniosą 12,6 mln zł. To pozwoli zretencjonować w sumie dodatkowo 560 tys. m sześciennych wody.
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy wyremontował jaz na rzece Pannie w miejscowości Żabno, co zwiększyło retencję Jeziora Mogileńskiego o 1 mln metrów sześciennych. - Niemalże bliźniacza budowla powstanie w tym roku od północnej strony Mogilna, gdzie na Jeziorze Wiecanowskim zgromadzimy jeszcze więcej, bo 1,5 mln metrów wody - mówi Edyta Rynkiewicz, rzecznik RZGW w Bydgoszczy. - Przepławka przy jazie pozwala zachować ciągłość rzeki i umożliwia migrację organizmów wodnych.
RZGW w Bydgoszczy administruje całą zlewnią Noteci, a ta obejmuje także część województw wielkopolskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego. Tam także prowadzi podobne inwestycje.
Czytelnik ma żal
Pan Jakub z gminy Nowa Wieś Wielka uważa, że program związany z gospodarowaniem wodami na potrzeby rolnictwa nie jest końca przemyślany.
W jego okolicy pogłębiono rowy melioracyjne, wycięto drzewa, usunięto tatarak, stworzono nową pustynię. I tak wygląda państwo polskie w walce z suszą. A urzędnik z którym rozmawiał, twierdzi że przecież nie może zagwarantować, że nie przyjdzie powódź i stąd te zabiegi melioracyjne.
