Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Susza 2020. Oszczędzajmy wodę, może jej zabraknąć nawet do jedzenia, apeluje minister rolnictwa [wideo]

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Susza w Polsce utrzymuje się trzeci rok z rzędu
Susza w Polsce utrzymuje się trzeci rok z rzędu pixabay.com/klimkin
Susza w 2020 roku urasta do coraz większego problemu. Minister rolnictwa apeluje do Polaków o oszczędzanie wody, by pomóc rolnikom w produkcji żywności. - Dziś musimy zastanawiać się nad wykorzystaniem każdej kropli wody w sposób racjonalny - mówi Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Tłumaczy, że to nie jest czas na podlewanie trawników i ogródków. Kolejny rok z rzędu obserwujemy klęskę suszy.

Szef resortu rolnictwa podkreśla, że koronawirus to niejedyny problem, z jakim przyszło nam się w Polsce w 2020 roku zmagać. - Zwracam się do państwa z nietypowym apelem, z wielką prośbą, prośbą w imieniu rolników, zacznijmy oszczędzać wodę - mówi Jan Krzysztof Ardanowski. - Szanujmy wodę, nie trwońmy jej bezproduktywnie, nie trwońmy jej w sposób głupi.

Od nas zależy, ile będzie żywności na polskim rynku. Liczy się każda kropla wody

Tej wody, której mamy mało, może zabraknąć również do potrzeb komunalnych, do jedzenia, do utrzymania zwierząt - tłumaczy minister. Dalej wyjaśnia, że plony w rolnictwie są zależne od tego czy dysponujemy wodą. - Ilość żywności, jaką będziemy mieli na polskim rynku, też od tego zależy - stara się uświadomić skalę problemu szef resortu rolnictwa.

Ardanowski: Każdy powinien pomóc rolnikom, pomóc w oszczędzaniu wody. Sami rolnicy sobie nie poradzą.

Minister zaczyna swoją wypowiedź od tego, że wody mamy bardzo mało. I ten fakt jest podkreślany również przez Wody Polskie. Polska należy do krajów o najmniejszych zasobach wodnych w całej Unii Europejskiej. Jakich konkretnie? Według wyliczeń, które przywołują Wody Polskie, na jednego mieszkańca naszego kraju przypada 1600 m3 wody na rok. Nie jest to jednak ilość dla każdego z nas na osobiste potrzeby. "To uśredniony podział zasobów wodnych naszego kraju przypadających na jednego mieszkańca (z uwzględnieniem wszystkich potrzeb, w tym zapotrzebowania przemysłu oraz energetyki). Co to w praktyce oznacza? To znaczy, że wody w Polsce mamy naprawdę mało. A w okresie suszy średnia ta maleje do 1000 m3 wody na jednego mieszkańca".

Minister prosi, by Polacy oszczędzali wodę

- Dziś nie ma warunków do tego, aby podlewać trawniki czy przydomowe ogródki - mówi Jan Krzysztof Ardanowski. – Każdemu z osobna wydaje się, że to niewielkie oszczędności i zasoby, ale w skali całego kraju są to miliony, dziesiątki milionów litrów wody, która może być wykorzystana gospodarczo – dodał minister Ardanowski.

Z najnowszego nagrania ministra płynie także zachęta do zmiany podejścia do najbliższych terenów zielonych. - Bardzo popularne na świecie stają się tzw. łączki kwietne - wskazuje Ardanowski i wyjaśnia, ze chodzi o rośliny kwitnące, niskorosnące, których zapotrzebowanie na wodę jest mniejsze i nie trzeba ich kosić. Namawia właścicieli domów jednorodzinnych do zbierania deszczówki.

– Rolnikom przypominam, że są środki na urządzenia nawadniające i zatrzymujące wodę w gospodarstwach. Warto i należy z nich korzystać. Całkowicie suszy nie zapobiegniemy, ale możemy ograniczyć jej skutki – podkreślił minister.

Susza 2020. Oszczędzajmy wodę, może jej zabraknąć nawet do jedzenia, apeluje minister rolnictwa [wideo]
Lucyna Talaśka-Klich/AGW

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska