Spis treści
Rolnicy, jeśli mają takie możliwości, próbują ratować uprawy warzyw czy rzepaku, nawadniając pola. Tymczasem podlewanie nawet przydomowych ogródków czy działek rekreacyjnych powoduje spadki ciśnienia w sieci. Gminy apelują lub zakazują mieszkańcom używania wody z wodociągów do innych celów niż spożywcze i sanitarne. W lasach rośnie zagrożenie pożarowe.
Zakaz podlewania działek, napełniania basenów i mycia aut, czyli susza 2023
Wprowadzenie zakazu podlewania ogrodów przydomowych, działkowych, terenów zielonych oraz napełniania basenów na swoim terenie ogłosiła 6 czerwca 2023 gmina Brześć Kujawski (województwo kujawsko-pomorskie). Ograniczenie dotyczy konkretnego przedziału czasowego.
Wprowadza się zakaz podlewania z gminnej sieci wodociągowej ogrodów przydomowych, działkowych, terenów zielonych oraz napełniania basenów na terenie gminy Brześć Kujawski od 6 czerwca do 31 sierpnia 2023 r. w godzinach od 18:00 do 22:00.
Na Kujawach i Pomorzu o racjonalne korzystanie z wody apelują również włodarze gminy Golub-Dobrzyń. Zaleca się, by z wody pitnej korzystać z sieci wodociągowej wyłącznie do celów bytowych i powstrzymywania się od:
- podlewania trawników, ogródków przydomowych i działkowych,
- napełniania basenów,
- mycia samochodów.
W związku z utrzymującą się suszą oraz niekorzystnymi prognozami pogody zwracamy się z prośbą do mieszkańców korzystających z sieci wodociągowej o racjonalne korzystanie z wody, czytamy w komunikacie z 1 czerwca 2023.
Gmina tłumaczy, że dzięki ograniczeniu zużycia, sieć zapewni odpowiednie ciśnienie wody oraz nie spowoduje przerw w jej dostawie wszystkim użytkownikom sieci.
Podobny komunikat 5 czerwca opublikowała gmina Władysławów w województwie wielkopolskim, wskazując na zwiększony pobór wody w związku z długotrwałym brakiem opadów deszczu. Gmina przypomina mieszkańcom, że woda z wodociągu w pierwszej kolejności służy celom bytowym tj. spożywczym i sanitarnym, dlatego też apeluje się o ograniczenie zużycia wody na inne cele takie, jak np. podlewanie trawników, napełnianie basenów, mycie samochodów, podlewanie upraw rolnych itp.
Już teraz na terenie gminy odczuwalny jest spadek ciśnienia wody w sieci wodociągowej, istnieje ryzyko doprowadzenia do czasowych przerw w dostawie wody.
Kolejny przykład płynie z gminy Lubsza w województwie opolskim:
Wójt Gminy Lubsza oraz Prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Śmiechowice informuje, iż w związku ze wzrostem zapotrzebowania na wodę pitną wprowadza się zakaz podlewania ogródków i napełniania basenów wodą uzdatnioną, pobieraną z wodociągów.
Kiedy spadnie deszcz? Prognoza pogody na czerwiec
Suszy hydrologicznej towarzyszą na południu kraju gwałtowne wzrosty stanów wody, komunikuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ostrzeżenia hydrologiczne dotyczą południowych części Polski. To tam w prognozach pogody pojawiają się burze.
IMGW: W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody.
Kolejne tygodnie czerwca w całym kraju zapowiadają się na cieplejsze niż zwykle w latach 1991-2020. Najcieplejszy okres miesiąca przypadnie od 12 do 25 czerwca. Deficyt opadu atmosferycznego będzie odczuwalny zwłaszcza na północy kraju. W prognozach na najbliższe dni nie pojawia się większy deszcz w centralnej i północnej części Polski.
Mimo to niewielką nadzieję daje prognoza uwzględniająca przelotne opady. IMGW zapowiada:
- 8 czerwca (czwartek): W centrum i na zachodzie Polski będzie słonecznie i bardzo ciepło. Na południu i południowym wschodzie na niebie pojawi się więcej chmur i miejscami występować będzie przelotny deszczu, ale również burze z ulewnymi opadami do 20 mm (na południu Górnego Śląska, Małopolski i Podkarpacia nawet do 30 mm).
- 9 czerwca (piątek): Strefa z przelotnymi opadami deszczu obejmie niemal cały kraj. Padać nie będzie tylko nad morzem. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami wzrastające do dużego; burze możliwe na południu Polski
- 10 czerwca (sobota): Słonecznie i bez opadów na północnym zachodzie Polski. Na pozostałym obszarze zachmurzenie będzie okresami wzrastać do dużego i wystąpią przelotne opady deszczu, a miejscami również burze.
- 11 czerwca (niedziela): Ponownie najwięcej pochmurnego nieba na południowym wschodzie kraju. Tam też deszczowo. Na pozostałym obszarze słonecznie, ale już zdecydowanie chłodniej.
IUNG ogłosił suszę rolniczą już pod koniec maja
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach w drugim tegorocznym raporcie monitoringu suszy stwierdził ją w 9 województwach w uprawach:
- zbóż jarych (w 676 gminach),
- zbóż ozimych (w 538 gminach),
- truskawek (w 414 gminach),
- krzewów owocowych (w 196 gminach).
W pierwszym raporcie IUNG suszy nie odnotował. Od 1 kwietnia do 31 maja 2023 roku największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw zbóż jarych. Suszę w tych uprawach notowano w 676 gminach.
Tak sytuację na podstawie zebranych danych komentuje w komunikacie instytutu prof. dr hab. Wiesław Oleszek z IUNG:
Stwierdzamy, że największe niedobory wody w tym okresie sześciodekadowym dla roślin uprawnych w północnej Polsce wynosiły od -120 do -169 mm. Według obecnych warunków pogodowych straty plonów z powodu deficytu wody powodujące ich obniżenie przynajmniej o 20% w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych w przeciętnych wieloletnich warunkach pogodowych wystąpiły w uprawach: zbóż jarych i ozimych, truskawek oraz krzewów owocowych. Natomiast na południu kraju zasoby wodne są duże, na polach uprawnych miejscami występuje nadmiar wody, co może skutkować również znacznym obniżeniem plonów roślin uprawnych.
