MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Korzystanie ze studni musi być zgodne z prawem. Decyzja w sprawie kar za ujęcia wody na działkach

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Właściciel działki, na terenie której znajduje się studnia, musi ją zalegalizować. Pozwolenia wodnoprawne wydawane są stowarzyszeniom zarządzającym ROD, a nie poszczególnym członkom stowarzyszenia.
Właściciel działki, na terenie której znajduje się studnia, musi ją zalegalizować. Pozwolenia wodnoprawne wydawane są stowarzyszeniom zarządzającym ROD, a nie poszczególnym członkom stowarzyszenia. Pixabay
Wody Polskie nie będą kontrolować abisynek na terenach rodzinnych ogrodów działkowych, ale apelują o legalizację korzystania z wód. To zadanie zarządów ROD, a nie działkowców.

Spis treści

Przypomnijmy: użytkowanie niewielkich studni (tzw. abisynek) na rodzinnych ogrodach działkowych (ROD) bez pozwolenia wodnoprawnego jest karane. Takie studnie są powszechne w ROD, działkowcy kopali je na własną rękę, bo nie mieli możliwości podłączenia się do sieci wodociągowej. Woda z abisynek nie nadaje się do spożycia, służy tylko do podlewania.

Jakie kary za studnię bez pozwolenia?

Zgodnie z obecnym prawem, z wód podziemnych mogą korzystać tylko właściciele gruntów, a dzierżawcy działek ROD nimi nie są. W kwietniu br. wśród działkowców rozeszły się informacje, że Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie prowadzi kontrole abisynek na terenach ROD. Temat podjęły liczne media, w tym „Gazeta Pomorska”.

- Patrzę, że grożą za to nie tylko pięć tysięcy złotych mandatu, ale nawet trzy miesiące pozbawienia wolności, irytujące! - mówił „Pomorskiej" Piotr Gadzikowski, prezes Okręgu Toruńsko-Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców (PZD). - Jako PZD od dawna zabiegamy w Wodach Polskich, by takie ujęcia mogły działać bez pozwoleń – podkreślał.

Wody Polskie poparły propozycje zmiany prawa wodnego

24 kwietnia br. w siedzibie Wód Polskich odbyło się spotkanie Eugeniusza Kondrackiego, prezesa PZD z Joanną Kopczyńską, prezesem PGW Wody Polskie.

- Do rozmów doszło z inicjatywy prezes Wód Polskich, która zareagowała na doniesienia medialne i wystąpienia indywidualnych działkowców – informuje PZD.

Przedstawiciele Związku przedstawili swoje argumenty.

- Pani prezes zadeklarowała, że ze strony kierowanej przez nią instytucji działkowcy nie powinni obawiać się radykalnych działań – uspokaja PZD.

Joanna Kopczyńska poparła propozycje PZD dotyczące zmian prawie wodnym.

- Zastrzegła jednak, że konieczne będzie zgromadzenie informacji o skali ujęć wody na indywidualnych działkach. Strona PZD zaproponowała pozyskanie szacunkowych danych i przekazanie ich na potrzeby ewentualnego procesu legislacyjnego - zapowiada PZD.

Związek ocenia, że rozmowa ta daje nadzieję na przełom, o który zabiega od lat.

Tylko dwie kontrole na działkach ROD

PGW Wody Polskie informuje, że nie prowadzi zaplanowanych i zamierzonych kontroli abisynek na terenach ROD.

- Od czerwca 2023 r. do kwietnia 2024 r. w całej Polsce odbyły się tylko dwie kontrole ROD w zakresie udzielonego im pozwolenia wodnoprawnego. Takie działania prowadzone są cyklicznie i polegają na sprawdzeniu czy podmiot korzystający z wody robi to zgodnie z udzielonym pozwoleniem. Nikt nie został ukarany – zaznaczają Wody Polskie.

PGW potwierdza, że każdy właściciel działki, na terenie której znajduje się studnia, musi ją zalegalizować i przypomina, że pozwolenia wodnoprawne wydawane są stowarzyszeniom zarządzającym ROD, a nie poszczególnym członkom stowarzyszenia.

- To na zarządzie stowarzyszenia ROD spoczywa obowiązek legalizacji korzystania z wód - uściślają Wody Polskie i apelują o dopełnienie tej powinności:

- Nie chcemy karać, tylko doprowadzić do sytuacji, gdy każdy korzystający z wody na działce ROD będzie czuł się bezpieczne pod względem prawnym. Jednocześnie, w czasie wydłużających się okresów suszy oraz zmniejszania się naszych zasobów wód podziemnych, nie możemy tolerować sytuacji, gdy korzystanie z wód odbywa się niezgodnie z prawem. Bardzo cieszymy się, że już ponad 650 zarządów ROD podjęło wysiłek uregulowania sytuacji dotyczącej poboru wody z ujęć na terenach ogrodów i liczymy, że pozostałe pójdą w ich ślady.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska