Włocławianie odnawiają nagrobki, wykonywanych jest też mnóstwo prac porządkowych. Miasto planuje kolejne, "cmentarne" inwestycje.
Pierwsze pochówki na cmentarzu komunalnym przy ul. Chopina, największej i najstarszej istniejącej do dziś nekropolii Włocławka, odbyły się w 1892 roku. Dziś formalnie cmentarz, rozciągający się na powierzchni 16 hektarów, jest już zamknięty, choć pochówki nadal się odbywają. Urny z prochami zmarłych chowane są do nisz w rozbudowanym niedawno kolumbarium. Wiele osób składa też zwłoki swoich bliskich do grobów rodzinnych.
Rocznie we Włocławku odbywa się około 1000 pogrzebów. Nieliczni zmarli chowani są na cmentarzach parafialnych, m.in. w Rózinowie, czy Michelinie, część trafia na stary cmentarz przy ulicy Chopina, jednak najwięcej na cmentarz w Pińczacie. Nekropolia w Pińczacie, jeszcze niedawno uważana za nową, rozrosła się w ostatnich latach. Wybudowano tam nową kaplicę wraz z pomieszczeniami dla administracji cmentarza. Wolnych miejsc grzebalnych jest już coraz mniej, dlatego władze miasta podjęły decyzję o rozbudowie.
Prace związane z kolejnym etapem rozbudowy cmentarza komunalnego w Pińczacie już się rozpoczęły. Ich wykonawcą jest Miejski Zespół Usług Komunalnych we Włocławku. Makroniwelacją terenu na powierzchni 2,1 hektara, wykopaniem rowów o głębokości 2,5 m; budową blisko 2,5 tys. m kw dróg asfaltowych, zajmuje się natomiast Firma Inżynie- ryjno-Drogowa "Drogtom", która wygrała przetarg. - W ramach planowanych prac urządzone zostaną nowe kwatery, od strony lasu, a także alejki oraz zieleń. Konieczne będzie przebudowanie ogrodzenia, mającego tymczasowy charakter - wyjaśnia Marian Kolczyński, prezes spółki "Zieleń Miejska". Zakończenie prac planowane jest na grudzień tego roku.
Osoby odwiedzające groby swoich bliskich na włocławskich cmentarzach, mogą
natknąć się na karteczki wzywające do kontaktu z administracją cmentarza. - Podobnie jak w latach ubiegłych próbujemy w ten sposób wyegzekwować należności za posiadanie prawa do grobu - przypomina prezes Kolczyński.
Mogiły na starym cmentarzu przy ul. Chopina to swoiste pomniki historii miasta. Spoczywa tu m.in. przedwojenny prezydent miasta Witold Mystkowski, który zginął w jednej z masowych egzekucji, Henryk Poraj-Sokołowski - artysta malarz i nauczyciel gimnazjum im. J. Długosza, zmarły w 1927r., Kazimierz Łada, kompozytor mazurków i kujawiaków, Izabela Zbiegniewska, Jerzy Bojańczyk, prezydent miasta i prezes Włocławskiego Towarzystwa Wioślarskiego.