Dziś, w ponad 30 placówkach medycznych oraz bydgoskim Urzędzie Miasta, będzie można zrobić za darmo i bez skierowania spirometrię.
- Badanie jest stosunkowo proste, bezinwazyjne i trwa około 10 minut - wyjaśnia dr n. med. Małgorzata Czajkowska-Malinowska, ordynator oddziału chorób płuc i niewydolności oddychania w Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii. - Polega na pomiarze objętości i pojemności powietrza zawartego w płucach oraz prędkości przepływu powietrza przez drogi oddechowe w czasie wykonywania głębokiego wdechu i wydechu.
Spirometria pozwala ocenić stan płuc, a przede wszystkim wykryć przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), także astmę czy włóknienie płuc.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest "zawodową chorobą" palaczy papierosów. To nazwa dwóch chorób: przewlekłego zapalenia oskrzeli i rozedmy płuc. W naszym kraju cierpi na nią 2 miliony osób. Umieralność z powodu POChP rośnie w zastraszającym tempie; na liście przyczyn zgonów jest już na trzecim miejscu.
Choroba, której głównym sprawcą jest nałóg tytoniowy, prowadzi do inwalidztwa oddechowego i śmierci. Dla pacjentów z zaawansowaną chorobą jedynym ratunkiem jest koncentrator tlenu.
Badania spirometryczne będą przeprowadzone w kilkudziesięciu ośrodkach w całym województwie, m.in. w Brodnicy, Bydgoszczy, Lipnie, Golubiu-Dobrzyniu, Inowrocławiu, Kamieniu Krajeńskim, Książkach, Lubieniu Kujawskim, Lubiewie, Koronowie, Nakle,Sicienku, Świeciu, Toruniu, Włocławku. Zgłosić powinni się palacze papierosów, byli palacze oraz osoby narażone na bierne palenie, który ukończyły 40. rok życia.W kilku placówkach nie ma ograniczenia wieku.