Zobacz wideo: Wielkanoc 2021 - zasady obowiązujące w kościołach
Wielka Sobota w Kościele katolickim to czuwanie przy grobie, rozważanie męki i śmierci Chrystusa. W ciągu dnia odbywa się święcenie pokarmów, a wieczorem Liturgia Wigilii Paschalnej. Wielka Sobota w 2021 roku przypada 3 kwietnia.
Zasady święcenia pokarmów przed Wielkanocą 2021
Konferencja Episkopatu Polski opublikowała "Propozycje ujednoliconych wskazań na Wielki Tydzień i Triduum Paschalne 2021 (...)". Dowiadujemy się z niego, że tradycyjne błogosławienie pokarmów może zostać odwołane lub ograniczone przez biskupa.
Zgodnie z decyzją biskupa można umożliwić wiernym w Wielką Sobotę adorację Najświętszego Sakramentu przy tzw. Grobie Pańskim. Tego dnia istotnie Kościół w milczeniu trwa przy Chrystusie leżącym w grobie; jeśli więc odwołano błogosławienie pokarmów, adoracja w głębszej ciszy może stać się jeszcze bardziej skuteczna i owocna.
Święcenie pokarmów w parafiach z Kujawsko-Pomorskiego - o której?
M.in. Parafia w Grucznie, Chrostkowie, Tucholi, Aleksandrowie Kujawskim, Unisławiu, Radominie, Chełmoniu, Toruniu i Bydgoszczy. Szczegóły w galerii:
Biskup Włocławski i zalecenia na Wielką Sobotę oraz święcenie pokarmów
Biskup Włocławski Wiesław Mering wydał dekret o obchodach Świąt Wielkanocnych w diecezji włocławskiej, w którym określił zasady celebracji poszczególnych dni Wielkiego Tygodnia. Dowiadujemy się z niego, że tradycyjne święcenie pokarmów w Wielką Sobotę, jeśli będzie organizowane, będzie mogło odbyć się jedynie na zewnątrz kościoła. Trzeba pamiętać o zachowaniu norm sanitarnych (dystans i maseczka).
To też może Cię zainteresować
"Jeżeli istnieje lokalny zwyczaj błogosławieństwa pokarmów w oddalonych od kościoła parafialnego wioskach, można będzie przeprowadzić ten obrzęd w godnym miejscu z zachowaniem norm sanitarnych".
Ze święconką częściej przed kościół niż do środka
Święcenie pokarmów np. w Bazylice p.w. Św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy jest planowane od godz. 9.00 do 17:00 (w zależności od pogody, przed bazyliką lub wewnątrz świątyni).
"Przypominamy także, aby w kolejce do konfesjonału, podczas święcenia pokarmów oraz w czasie liturgii zachować szczególną ostrożność, dystans fizyczny i wszelkie zasady bezpieczeństwa sanitarnego obowiązujące z racji sytuacji epidemicznej. Dziękujemy za zrozumienie. Dbajmy o siebie i innych!, prosi bydgoska parafia"
Podobnie będzie w innych parafiach regionu:
Domowe błogosławieństwo pokarmów w Niedzielę
Duchowni zachęcają rodziny do zastosowania także błogosławieństwa pokarmów w ramach liturgii domowej, podczas śniadania wielkanocnego. Takiego błogosławieństwa może dokonać ojciec, matka, bądź inny członek rodziny.
Tzw. „święconka” może mieć charakter liturgii domowej. Instrukcję jeszcze przed poprzednią Wielknocą opublikowała m.in. Archidiecezja Lubelska:
[Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich, t. 2, Katowice 2001, nry 1347-1350]
Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:
Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.Wszyscy odpowiadają:
Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.
1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie.
Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.
Albo:
Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?
Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.
Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:
Módlmy się.
Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.Wszyscy: Amen.
