
Zobacz, jak w Sępólnie, Więcborku, Kamieniu i Sośnie będą wyglądać obchody 104. rocznicy Odzyskania Niepodległości >>>>>

Sępólno Krajeńskie
Sępoleńskie uroczystości rozpocznie o godzinie 9.00 apel przed Pomnikiem Wdzięczności ku czci Chrystusa Króla. Poprzedzi go przemarsz mieszkańców i pocztów sztandarowych, który kilka minut wcześniej wyruszy sprzed Centrum Kultury i Sztuki. Po ceremonii złożenia kwiatów delegacje przejdą do kościoła parafialnego. Tam o godz.10.00 rozpocznie się msza święta w intencji Ojczyzny.
Po mszy, o godzinie 11.00 na ulicy Studziennej, odbędzie się raut listopadowy. Będzie to inscenizacja wydarzeń i tego jak wyglądało miasto ponad sto lat temu. Gościem specjalnym ma być sam Marszałek Józef Piłsudski. Będą też wystawy i spotkania z artystami dawnej sceny. Wydarzenie to będzie otwarte dla wszystkich.
9.00 Uroczystości pod pomnikiem Wdzięczności ku Czci Chrystusa Króla
• zbiórka przy Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim.
• przemarsz pod Pomnik Wdzięczności ku Czci Chrystusa Króla,
• przemówienie Burmistrza Sępólna Krajeńskiego
• złożenie wiązanek kwiatów
10.00 Msza święta w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Sępólnie Krajeńskim
10.50 Przemarsz uczestników wydarzenia wraz z Grupami Rekonstrukcyjnymi. – (plac przed Kościołem Parafialnym – ulica Studzienna)
11.00 Inscenizacja historyczno-patriotyczna „Wolna Niepodległa”
11.30 „Powróćmy jak za dawnych lat” - Koncert złotych przebojów lat 20-tych i 30-tych (utwory Eugeniusza Bodo, Jana Kiepury, Mieczysława Fogga, Zuli Pogorzelskiej, Hanki Ordonówny).
12.00 Niepodległa do Hymnu – Akcja w samo południe „Zaśpiewajmy razem Hymn!”
12.15 Raut listopadowy na ul. Studziennej w Sępólnie Krajeńskim
Wydarzenia towarzyszące:
Ekspozycja wystawy: „Niepodległa na mapach. Kształtowanie granic po 1918 roku” (materiały edukacyjne przygotowane przez Muzeum Józefa Piłsudskiego).

Więcbork
- Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów, niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków, nasz kraj odzyskał suwerenność. Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej – mówi Waldemar Kuszewski, burmistrz Więcborka.
10.05 Zbiórka pocztów sztandarowych na placu przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego w Więcborku
10.10 Formowanie przemarszu
10.15 Przemarsz na Plac Jana Pawła II
10.35 Oficjalne uroczystości oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Orła Białego w Więcborku
11.00 Msza Św. w intencji Ojczyzny
18.00 Koncert patriotyczny (po koncercie degustacja Gęsiny po Krajeńsku w wykonaniu kół gospodyń wiejskich z gminy Więcbork)

Kamień Krajeński
11.00 Msza św. w intencji ojczyzny w kościele parafialnym
12.00 Przemarsz delegacji, poświęcenie krzyża na placu przy dębach katyńskich, złożenie kwiatów na Mogile Zbiorowej Żołnierzy Straży Granicznej Wojska Polskiego na cmentarzu parafialnym
13.00 Odsłonięcie masztu z flagą RP w Radzimiu sfinansowanego w ramach projektu „Pod biało-czerwoną” pod Honorowym Patronatem Prezesa rady Ministrów; przemówienia i wystąpienia okolicznościowe
17.00 Koncert „Na dwa głosy” na narodowe Święto Niepodległości w MGOK w Kamieniu
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kamieniu zaprasza na występ wyjątkowego duetu pochodzącego z Chojnic: Mateusza Góreckiego i Pawła Kiedrowskiego. Dwaj przyjaciele są studentami Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.
- Scena w Kamieniu Krajeńskim po raz kolejny ma szansę stać się platformą do rozwoju dla młodych ludzi, którzy rozwijają swoje artystyczne umiejętności. Zapraszamy na spotkanie z muzyką – mówi dyrektor M-GOK Dominik Gostomski. - Niech ten wyjątkowy dzień Narodowego Święta Niepodległości okaże się nie tylko dniem, w którym cofamy się pamięcią do wydarzeń bolesnych dla historii naszej ojczyzny, ale przede wszystkim świętem zwycięstwa i wolności, którą niesie ze sobą sztuka.