Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości w Rogowie [zobacz zdjęcia]

(szym)
Obchody Święta Niepodległości w Rogowie. Uczniowie ZPS zaprezentowali wieczornicę.
Obchody Święta Niepodległości w Rogowie. Uczniowie ZPS zaprezentowali wieczornicę. Szymon Cieślak
Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Rogowie to nie tylko złożenie kwiatów pod pamiątkową tablicą na Rynku, ale też koncert, program artystyczny oraz otwarcie Izby Pamięci Narodowej.
Izba Pamięci Narodowej w ZPS w Rogowie.

Rogowo. Obchody Dnia Niepodległości

Koncert żołnierskiego kwintetu

Pierwsza część uroczystości rozpoczęła się we wtorkowe popołudnie na rogowskim rynku. To tam po defiladzie pocztów sztandarowych złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową, a także wysłuchano koncertu Kwintetu Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych "Grandioso" w Poznaniu.
Druga część uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej Zespołu Publicznych Szkół w Rogowie, gdzie przemaszerowali uczestnicy wydarzenia. To właśnie tam mieszkańcy Rogowa wzięli udział we mszy w intencji Ojczyzny, po której z krótkim przemówieniem wystąpił wójt Józef Sosnowski.
- Z całą pewnością jednym z większych osiągnięć w ciągu ostatnich dwudziestu pięciu lat jest budowa samorządności, która wymaga osobistego zaangażowania każdego z nas. I to zaangażowanie jest patriotyzmem dnia dzisiejszego - powiedział wójt Józef Sosnowski.

Czytaj: Z okazji Święta Niepodległości w Barcinie odsłonięto pomnik [zdjęcia]

Historia zaprezentowana przez uczniów

Program artystyczny z okazji święta 11 listopada przygotowała młodzież z Zespołu Publicznych Szkół, pod kierunkiem nauczycieli Izabeli Plucińskiej, Jacka Marosza oraz Mirona Zyzaka. Podczas tej wieczornicy młodzież zaprezentowała wiersze i piosenki patriotyczne, a na ekranie publiczność mogła zobaczyć historyczne fotografie oraz filmy.
Uroczystości w Rogowie zakończyło otwarcie wyremontowanej niedawno Izby Pamięci Narodowej. Wstęgę przecięli wójt Józef Sosnowski oraz dyrektor szkoły Eliza Reszka. Historyk Adam Tyzler przypomniał, że izba powstała w 1989 roku.

Pamiątki z historii Rogowa

- W naszej izbie znajdują się pamiątki, dokumenty i listy. Niektóre bardzo cenne. Ekspozycja podzielona jest tematycznie - powiedział Adam Tyzler.
W Izbie Pamięci Narodowej można zobaczyć między innymi pamiątki związane z Powstaniem Wielkopolskim, okresem międzywojennych, II Wojną Światową. Nowością jest dział poświęcony katastrofie lotniczej z 1982 roku, w której zginął pilot porucznik Stanisław Pawlak. Do dziś jest bohaterem dla mieszkańców Rogowa, zamiast katapultować się, wolał wyprowadzić samolot MIG 21, tak aby nie uderzył w szkołę. W zbiorach izby znajduje się m.in. list jego ojca oraz mundur pilota.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska