Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto sztuki ludowej w Szubinie. Twórcy z Pałuk to prawdziwi mistrzowie (zdjęcia)

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
O  płaskorzeźbę Piotra Wolińskiego  „Życie na Pałukach” biją się muzea w Szubinie i Wągrowcu
O płaskorzeźbę Piotra Wolińskiego „Życie na Pałukach” biją się muzea w Szubinie i Wągrowcu Maja Stankiewicz
Najstarszy konkurs sztuki ludowej w Polsce organizowany jest w Szubinie. Właśnie odbyła się 56. jego edycja. W wielu kategoriach jury przyznało po kilka pierwszych nagród, tak dużo prac wykonano po mistrzowsku.

Sztuka ludowa ma się na Pałukach całkiem dobrze. Przekonać się można było o tym w Szubinie podczas finału dorocznego konkursu sztuki ludowej. Dom kultury, który organizuje konkurs od ponad pół wieku pękał w szwach. Na ogłoszenie wyników, występy ludowe i otwarcie wystawy zjechali goście z trzech powiatów. W tym roku dodatkową atrakcją - wioska ginących zawodów. Jak dawniej m.in. wyrabiano ceramikę i wyplatano kosze pokazywała w Szubinie rodzina Porazińskich z Lipkusza koło Koronowa. Dla publiczności wystąpił też miejscowy zespół „Jesienny Kwiat”.

Nowa formuła za rok?

Konkurs trwa ponad pół wieku, ale jeszcze się nie zestarzał. W Szubinie myśli się jednak o tym, jak w przyszłości uatrakcyjnić to wydarzenie. - Być może za rok odbędzie się ono w Królikowie, gdzie jest szkoła im. Ziemi Pałuckiej. To wymarzone miejsce - zastanawiał się Artur Michalak, burmistrz Szubina. - Na pewno będziemy chcieli trochę ten konkurs skomercjalizować, by przyjeżdżający do nas goście mogli kupić prace. Bo wyroby regionalne wszędzie cieszą się zainteresowaniem...
W tym roku na konkurs wykonano około 300 prac.

Doktorat za czepiec

Jury od lat to samo. Do gremium tego zapraszani są znawcy sztuki ludowej. Przewodzi im Wanda Szkulmowska z Bydgoszczy. - Największe dyskusje wzbudziła ocena haftów, tak jest zresztą każdego roku - zdradza kulisy werdyktu szefowa jury. Podkreśla, że wyhaftowanie stroju pałuckiego to niezwykle trudna sztuka, warta niemal doktoratu.

Szczególne słowa uznania skierowane zostały do mistrzów, którzy sztukę pałucką starają się przekazywać dzieciom i młodzieży. Nie brakuje ich w Żninie, Szubinie, Kcyni. Zdarza się, że po latach uczniowie sięgają po pierwsze nagrody już w kategorii osób dorosłych. Jak np. rzeźbiarz Eryk Tubiszewski, niegdyś uczeń Piotra Wolińskiego z Kcyni. Oklaskami nagrodzono też Marię Kwiatkowską z Kcyni, która w konkursach sztuki ludowej Pałuk bierze udział od samego początku. Niegdyś zdobywała nagrody w hafcie i zdobnictwie. W tym roku jej prace zostały wyróżnione. Nie rezygnuje z twórczości mimo upływu lat . Dziękowała jej za to serdecznie Wanda Szkulmowska.

Nagrody specjalne za rzeźbę i haft

Nagrody specjalne za sztukę pałucką otrzymała Halina Kaszewska, hafciarka z Szubina oraz Piotr Woliński, rzeźbiarz z Kcyni. O jego płaskorzeźbę „Życie na Pałukach” biją się teraz muzea w Szubinie i Wągrowcu.

W kategorii: rzeźba oprócz nagrody specjalnej dla Piotra Wolińskiego jury przyznało dwie nagrody pierwsze dla Eryka Tubiszewskiego z Kcyni i Eugeniusza Izdebskiego ze Żnina, a także dwie nagrody drugie. Otrzymali je: Piotr Marciniuk z Wągrowca i Ariel Czechowski z Kcyni. Nagroda trzecia dla Jana Makowieckiego, niewidomego rzeźbiarza z Szubina.

Kwiaty, pająki i rózgi jak malowane

W Szubinie zostało gros nagród w zdobnictwie. Zaskoczenia nie było. Cztery nagrody pierwsze jury przyznało Jadwidze Bołce i Małgorzacie Bołce, a także Wiesławie Palczewskiej i Aleksandrze Maludzińskiej. Trzy panie mieszkają w Szubnie, ostatnia w Wolwarku. Nagród drugich aż trzy. Laureatki to: Katarzyna Pietroń-Gbór z Szubina, Marzena Tracz z Władysławowa oraz Dominika Pietroń - Komorowska z Bydgoszczy. Trzecia nagroda za pająka, rózgi, wianki i bukiet kwiatowy dla Ewy Jaszak z Turzyna.

W tej kategorii kilka pań wyróżniono: Władysławę Żuk z Nakła, Krystynę i Marię Kwiatkowskie z Kcyni oraz Krystynę Bylicką i Barbarę Wojciechowską, także z Kcyni.

Pałuckie hafty też warte nagród

Nagrodę specjalną za hafty przyznano Halinie Kaszewskiej z Szubina. Jednak w tej dziedzinie w tym roku prym wiodły raczej twórczynie z powiatów żnińskiego i wągrowieckiego. Pierwsze nagrody jury przyznało aż sześciu paniom. Laureatki to Kazimiera Wesołowska i Danuta Dobrzykowska z Rogowa, Krystyna Ługiewicz z Bożejewiczek, Violetta Łochowicz z Rąbczyna, Maria Tomczak z Żalic oraz Irena Zielińska z Łukowa.

Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]

Trzy nagrody drugie trafiły do rąk: Małgorzaty Bołki z Szubina, Ireny Nogalskiej z Łazisk i Barbary Nojgebauer z Mieściska. Nagrody trzecie otrzymały: Maria Gruchała z Siedleczka, Elżbieta Brzezińska z Osieka, Krystyna Różańska z Rgielska oraz Krystyna Bylicka. Jury wyróżniło: Barbarę Kalkę z Łekna, Wandę Szewczyk z Wągrowca i Iwonę Nowak z Budziszewa.

Młodzież też nie stroni od twórczości ludowej

Nie tylko dorośli walczyli o nagrody w konkursie sztuki ludowej. Prace na konkurs wykonało także 35 młodych twórców. Młodzi rzeźbiarze to głównie uczniowie Piotra Wolińskiego z Kcyni oraz Eugeniusza Izdebskiego ze Żnina. Nagrody za rzeźby jury przyznało: 14-letniemu Jakubowi Koniecznemu, 10-letniemu Filipowi Strzyżewskiemu, 12-letniemu Kacprowi Bubaczowi, 15-letniemu Arturowi Końcowi oraz Marianowi Kubiakowi, lat 16.

Jury doceniło także umiejętności dzieci i młodzieży w zdobnictwie. W Szubinie liczną grupę uczniów ma twórczyni ludowa Małgorzata Bołka. W tym roku sporo jej podopiecznych zgarnęło nagrody. Lista laureatów długa: Julia Kubiak, Jagoda Koguciuk, Iga Palczewska, Jakub Palczewski, Amelia Kobylarz, Paulina Kobylarz, Zuzanna Rzepczyk, Roksana Jaszak, Maja Jaszak, Agata Maludzińska, Zuzanna Macioszek, Kajetan Bąkowski, Magdalena Lewandowska, Wiktor Lewandowski, Izabela Moniak, Julia Grabowska, Natalia Krzemkowska, Roksana Sipińska, Anita Maludzińska, Luiza Maludzińska, Oliwia Sztok, Zuzanna Sęga, Filip Sęga, Rozalia Krzemkowska oraz Zuzanna Kubiak.

Cztery osoby zostały wyróżnione.

Jak wytłumaczyć dziecku, czym jest bieda? źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska