Spis treści
Tak wyglądało bicie rekordu we wspólnym śpiewaniu pieśni "Hej sokoły. Zobacz wideo:

Lubostroń gościł miłośników muzyki i wspólnego śpiewania. Zjechali goście z różnych zakątków Kujaw i Pomorza. Najliczniejsza grupa zgromadziła się przed pięknie udekorowaną sceną (była to specjalna konstrukcja na schodach głównych wiodących do pałacu), by wspólnie odśpiewać pieśń "Hej sokoły".
W pierwotnej wersji piosenka pod obecnym tytułem "Hej sokoły" (wcześniejsze tytuły to Żal, Żal za dziewczyną, Żal za Ukrainą, Na zielonej Ukrainie, Ukraina) określała jedynie tęsknotę chłopca za pozostawioną "w obcej stronie" dziewczyną. W XIX-wiecznych śpiewnikach pojawił się w tekście także zwrot o tęsknocie za Ukrainą, "co wpisywało piosenkę w ówczesny nurt romantycznej fascynacji Ukrainą i Kozaczyzną, obecny w polskiej literaturze i muzyce" (Wikipedia). Słowa te wyśpiewywał kozak lub ułan, który wyruszył znad Morza Czarnego w daleką podróż.
Każdy przybyły na wydarzenie otrzymał kartkę z tekstem pieśni, na której naniesiony był numer. To pozwoliło ustalić, ile osób zdecydowało się wziąć udział w wydarzeniu. Ku radości organizatorów, rekord został pobity.
"Hej sokoły" zaśpiewało 681 osób!
- Tym samym pobiliśmy rekord z 20 lipca 2019 roku, kiedy to podczas VII Pałuckiego Festynu Ludowego w Łabiszynie Lokalna Grupa Działania Pałuki Wspólna Sprawa wraz z Gminą Łabiszyn ustanowiły rekord Polski na najwięcej osób śpiewających pieśń tradycyjną jednocześnie. Wówczas mieliśmy 639 osób śpiewających "Prząśniczkę" Stanisława Moniuszki - poinformował Ryszard Ulatowski, koordynator przedsięwzięcia.
Pieśń przed pałacem śpiewali razem z przybyłymi Chór Kameralny Cantus Amici ze Żnina oraz Chór Solo Il Canto z Łabiszyna.
Specjalne certyfikaty wręczyła organizatorom Paulina Graczyk z Biura Rekordów, która nadzorowała wydarzenie.
Podczas imprezy rozstrzygnięto konkurs wojewódzki "Lubię tu być, bo..."
Należało napisać, dlaczego lubisz być tu, czyli m.in. na Kujawach, Pałukach, Krajnie, Pomorzu, Ziemi Dobrzyńskiej, Ziemi Chełmińskiej.
Autorzy najlepszych argumentacji otrzymali nagrody.
Zwycięzcy to:
- Katarzyna Cieniawa
- Stanisław Marosz
- Justyna Łuczka
Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis na finał w Lubostroniu
Na finał Święta Województwa w Pałacu Lubostroń wystąpiła Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis, prowadzona przez swego koncertmistrza Waldemara Kośmieję. Zagrała plenerowy koncert pt. "Filharmonia w Pałacu". Zabrzmiała muzyka Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz Antonio Vivaldiego.
Z Bydgoszczy przybyli wraz z zespołem członkowie Klubu Melomana Filharmonii Pomorskiej, którzy po koncercie mieli okazję zwiedzić pałacowe wnętrza.
Wykonawcy:
- Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
- Waldemar Kośmieja - kierownictwo artystyczne
- Błażej Stawiarski - prowadzenie
Usłyszeliśmy:
- Wolfgang Amadeus Mozart Eine Kleine Nachtmusik
- Vivaldi Cztery Pory Roku (Wiosna, Lato)
- W. Amadeus Mozart - Divertimento F-dur KV 138
Dopełnieniem wydarzenia był I Kiermasz Pałacowy.
Prowadzenie i koordynacja
- Anna Jarecka - Radio Żnin FM, Karol Nojgebauer - dyrektor Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Janowcu Wielkopolskim
- Aleksandra Nowakowska - dyrektor Pałacu Lubostroń oraz Maciej Puto - dyrektor Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy
Patronat Honorowy nad koncertem pałacowym objął Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki.
Oto relacja zdjęciowa ze Święta Województwa w Pałacu Lubostroń, 11.06.2023
Wideo: Szymon Cieślak