Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętowali pamiątkę powstania swojego kościoła . W kościele ewangelicko - augsburskim w Lipnie odprawiono nabożeństwo dziękczynne.

Małgorzata Chojnicka
Małgorzata Chojnicka
Małgorzata Chojnicka
Ewangelicy w ostatni dzień października obchodzą Święto Reformacji. W kościele luterańskim pod wezwaniem św. Trójcy w Lipnie zostało odprawione nabożeństwo dziękczynne, w którym uczestniczyli miejscowi protestanci.

Dla ewangelików 31 października jest dniem świątecznym, w którym obchodzą pamiątkę powstania swojego kościoła -Święto Reformacji. Przypomina ono o wydarzeniach z 31 października 1517 roku, kiedy to augustiański mnich i profesor teologii Marcin Luter przybił do drzwi kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez. Sprzeciwił się w nich nadużyciom, związanym ze sprzedażą odpustów. Miały być one podstawą do dyskusji, gdyż Marcin Luter nie zamierzał zakładać nowego kościoła. Stało się jednak inaczej. - Marcin Luter swoje tezy wysłał najpierw na ręce przełożonego, którym był biskup Moguncji, nie wiedząc, że zabiega on u papieża o nadanie drugiego biskupstwa i prawo sprzedaży odpustów – wyjaśnia ksiądz Dawid Mendrok, proboszcz parafii ewangelicko – augsburskiej w Lipnie. – Połowa dochodu z ich sprzedaży była przeznaczana na rozpoczętą budowę Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Pozostałe pieniądze miały odbudować nadszarpnięty budżet biskupa. Nie trudno się domyśleć, jak zareagował na przemyślenia Lutra. Tak się właśnie zaczęła reformacja. Podczas świątecznego nabożeństwa, które nawiązuje do wydarzeń sprzed ponad pięciu wieków, luteranie śpiewają hymn „Warownym grodem jest nasz Bóg”. Jego twórcą jest Marcin Luter.

Na ewangelickim cmentarzu

- Święto Reformacji to dla nas dzień przypominający, że Jezus Chrystus stanowi fundament, na którym możemy budować naszą wiarę – kontynuuje ksiądz Dawid Mendrok. – Sam Marcin Luter nie jest dla ewangelików świętym, a jednym z ojców naszej wiary. Jeśli ktoś jest zainteresowany nauką Kościoła Ewangelickiego, to zapraszam na lipnowską plebanię w każdy drugi wtorek miesiąca o godz. 18. Pierwsi protestanci zaczęli się pojawiać na ziemiach powiatu lipnowskiego na początku XVIII wieku. W tej chwili społeczność ewangelicka w Lipnie jest niewielka, na co wpłynęła przede wszystkim ostatnia wojna. Przed jej wybuchem katolicy żyli w symbiozie z luteranami, a lipnowska parafia ewangelicko – augsburska liczyła dziesięć tysięcy parafian.

Flesz - 12 listopad dniem wolnym od pracy. Kto pracuje?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska