IV Grudziądzki Festiwal Muzyczny: 7 września 2024
Kulturę - muzykę i literaturę - ewangelików przybliża tegoroczna, czwarta już edycja Grudziądzkiego Festiwalu Muzycznego.
Jego głównym organizatorem jest grudziądzka parafia ewangelicko-augsburska pw. św. Jana.
Centrum festiwalowych wydarzeń był w sobotę kościół, przy ul. Szkolnej 10.
Tutaj przed południem rozpoczął się spacer z przewodnikiem "Śladami Ewangelików w Grudziądzu".
Tutaj też odbyło się warsztatowe seminarium chóralne poświęcone polskiej muzyce reformacyjnej.
Blanka Dembosz-Tondera wygłosiła wykład „Gembicki i Stobeusz - twórcy literackiej i muzycznej kultury ewangelickiej w Polsce”,
A "deserem" dla dusz był koncert „Pieśni biblijne: Gembicki, Goudimel, Stobeusz” w wykonaniu Blanki Dembosz-Tondery oraz zespołu Szymona Wojnarowicza.
Obchody 500-lecia reformacji w Grudziądzu trwają cały 2024 rok
Przez cały 2024 rok obchodzony jest jubileusz 500-lecia reformacji w naszym mieście. Za jej pierwszy przejaw w Grudziądzu uznawane jest kazanie, które w okolicach Bożego Narodzenia, w 1524 r. wygłosił Erhard von Queiss, biskup pomezański z Kwidzyna, który później zreformował swoją diecezję. Jego wystąpienie umożliwił Jan Sokołowski, starosta grudziądzki.
Wiedzieć warto, że przed laty ewangelicy stanowili większość mieszkańców Grudziądza. I mieli oni niebagatelny wpływ na miasto.
W ramach tegorocznego jubileuszu grudziądzkiej reformacji, parafia ewangelicko-augsburska św. Jana we współpracy z miejskimi instytucjami kultury zorganizowała już szereg wydarzeń m.in. podczas ostatniej akcji Noc Muzeów. W Bibliotece Miejskiej odbyła się też dyskusja panelowa "500 lat ewangelicyzmu w Grudziądzu". W muzeum otwarto natomiast okolicznościową wystawę. Relacja z tego wydarzenia jest TUTAJ.
W ramach obchodów 500-lecia reformacji w Grudziądzu zaplanowano jeszcze:
31 października - kościół pw. św. Jana, ul. Szkolna 10
g. 17 - uroczyste nabożeństwo z okazji "Pamiątki Reformacji"
17 grudnia - kościół pw. św. Jana, ul. Szkolna 10
"W adwentowym oczekiwaniu na Boże Narodzenie" - prezentacja szopki bożonarodzeniowej i kolędowanie po ewangelicku". Wprowadzenie: Łukasz Ciemiński z muzeum w Grudziądzu
