Gąsawa. Odsłonięcie rzeźby św. Jana Pawła II
Na uroczystość połączoną z modlitwą i koncertami przybyły tłumy mieszkańców gminy. Niektórzy musieli stać na chodniku przed świątynią, bo nie mieścili się na kościelnym placu.
Czytaj: Co z tego, że na pomniku JPII przypomina Pudziana? To papież na naszą miarę
Pomnik odłonili przedszkolacy
Poświęcenia figury dokonał ks. Piotr Gogolewski, proboszcz gąsawskiej świątyni. Na uroczystość przybyli także: ks. Ryszard Kwiatkowski, emerytowany proboszcz kościoła św. Mikołaja w Gąsawie, wójt Zdzisław Kuczma, czy radny sejmiku wojewódzkiego Adam Banaszak.
Figurę św. Jana Pawła IIodsłoniły dzieci z Przedszkola Samorządowego w Gąsawie.Tej ceremonii towarzyszyła Gąsawska Orkiestra Dęta "Pałuki", pod dyrekcją Jacka Superczyńskiego. Po odsłonięciu wszyscy udali się do kościoła, gdzie z montażem słowno - muzycznym wystąpili uczniowie Zespołu Publiczych Szkół. Po nich na scenie przy ołtarzu pojawili się muzycy kwartetu smyczkowego "Pegasus".
Portret kogoś bliskiego
- To dzieło nie powstałoby gdyby nie to z jaką serdecznością zostało przyjęte - mówiła tuż przed odsłonięciem pomnika Maria Warda, radna Rady Gminy w Gąsawie oraz jednocześnie inicjatorka budowy monumentu. - Cztery lata temu, kiedy zrodził się pomysł pomnika, zastanawialiśmy się z jakiego materiału go zrobić. Jan Paweł II zasłużył na złoto, ale nas nie było stać nawet na marmur. Postanowiliśmy więc wykonać go z lipy.
Inicjatorka podziękowała także osobom, które sceptycznie podchodziły do tego pomysłu. Takie podejście było dopingujące.
- To rzeźby są między innymi tym co przyciąga turystów. Ten papież będzie nie tylko błogosławił, ale pomoże tez sprowadzić do naszej gminy więcej turystów - dodała Maria Warda. - Ta rzeźba może być dla nas jak portret bliskiej osoby - dodała radna.
Konserwacja na bieżąco
Monument został wykonany z lokalnych materiałow - z lipy przez miejscowego rzeźbiarza Edmunda Maciejewskiego. Autor otrzymał honoraium. Rzeźbiono go w pomieszczeniach dawnego GS-u, które należą do Witolda Mrówczyńskiego. Trzymetrowy pomnik będzie na bieżąco konserwowany.
W skład Komitetu Budowy Pomnika Jana Pawła II weszli: Maria Warda, jako przewodnicząca, Mieczysław Gęsicki, Adam Adamczyk i Mariusz Kazik. Pieniądze potrzebne na ten cel dali mieszkańcy gminy, miejscowi rolnicy, radni, sołtysi, oraz prywatne firmy.