- Zespół firmy Teldat należał do najliczniejszego grona spośród polskich przedstawicieli, wykorzystał przy tym szeroką gamę rozwiązań systemu – przygotowania do powyższego ćwiczenia trwały rok. W ich trakcie Jaśmin przeszedł blisko 400 zaplanowanych testów i odgrywał ważną rolę w wielu specjalistycznych obszarach sojuszniczego ćwiczenia. Rozwiązania techniczne firmy Teldat były wykorzystywane i badane w środowisku koalicyjnym obejmującym ponad 30 państw - wyjaśnia Łukasz Pacholski, ekspert z Zespołu Badań i Analiz Militarnych (ZBiAM).
Przeczytaj też: Teldat z Bydgoszczy pierwszą polską firmą z wyróżnieniem od Raytheon Integrated Defense Systems!
Jak podaje firma Teldat, system Jaśmin był sprawdzany pod kilkoma kątami: scenariuszowym, funkcjonalnym i mobilnym.
Przeczytaj: Rakiety Patriot wycelowały w nasze firmy: WZL 2 w Bydgoszczy, Teldat i WZU w Grudziądzu
"Z satysfakcją informujemy, iż w trakcie wymienionego ćwiczenia systemy, urządzenia i oprogramowania JAŚMIN-a ponownie przeszły pozytywnie wszystkie zaplanowane testy (było ich blisko 400) i z dużym powodzeniem odgrywały swoją rolę w wielu specjalistycznych – dedykowanych (także nowych) obszarach ćwiczenia NATO CWIX, tzw. Focus Areas: Land, Air, Maritime, MIP, FFT, TDL, LOG, Communications oraz Modelling & Simulation" - czytamy na stronie firmy Teldat.
Czytaj również: Bydgoski Teldat zdobył ważne wyróżnienie Epic Award od Raytheon Global
- BMS Jaśmin, już piąty raz jako jedyny polski w historii tego ćwiczenia, był zaimplementowany w pojeździe oraz wykorzystywany w ruchu i co ważne operował na terenie i w okolicach miasta nawet na dużych odległościach - tłumaczy Pacholski. - Jednym z praktycznych i wzbudzających duże zainteresowanie wśród uczestników ww. przedsięwzięcia przykładów jego wykorzystania była realizacja przez ten wyrób techniki wojskowej transmisji obrazu video z sieci jawnej do sieci niejawnej o klauzuli TAJNE/NATO SECRET przy wykorzystaniu certyfikowanej natowskiej diody.
Zobacz też inne zdjęcia: Ponad 1200 specjalistów ćwiczy w bydgoskim JFTC [zdjęcia]
O CWIX - Ćwiczenia Koalicyjnej Interoperacyjności Bojowej
Przypomnijmy, ćwiczenia CWIX (Coalition Warrior Interoperability eXploration, eXperimentation, eXamination, eXercise - Ćwiczenia Koalicyjnej Interoperacyjności Bojowej) to największe doroczne ćwiczenie tego rodzaju zatwierdzone przez NATO.
Odbyły się one w Bydgoszczy. Ponad 1250 specjalistów przeprowadziło w sumie około 4000 testów przy użyciu 275 systemów informatycznych i rozwiązań technicznych. Testy miały na celu poprawę interoperacyjności, odporności i gotowości sił sojuszniczych i partnerskich.
Wideo - 18 tys. żołnierzy z 22 krajów. Ćwiczenia Saber Strike-18 w Mirosławcu
Źródło: X-news/RUPTLY
