Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sytuacja powodziowa w Polsce. Zalane domy. Prognozy przewidują kolejne opady

NTO, Nowiny, WP
Podkarpacie, miejscowość Czarna
Podkarpacie, miejscowość Czarna fot. Nowiny
Tysiące podtopionych budynków i niepomyślne prognozy dla południowej Polski.

Małopolska

W Witowie i Dzianiszu, na zachód od Kościeliska, po wczorajszej ulewie podtopionych jest 250 budynków - podaje małopolskie centrum kryzysowe. W każdym z kilku powiatów na wschodzie województwa, w wodzie jest od kilkudziesięciu do kilkuset budynków.

Nowosądeckie
Wezbrały też rzeki w Nowosądeckiem, w samym Nowym Sączu niebezpieczne są Kamienica i Łubianka.

Opolszczyzna

Wieczorna sobotnia fala kulminacyjna na szczęście okazała się niższa niż się spodziewano. 3,40 metra miała o 22.15 Nysa Kłodzka w Skorogoszczy. To mniej niż się spodziewano po południu. Mimo późnej pory na moście w Skorogoszczy zgromadziły się dziesiątki ludzi obserwujących wzburzony nurt.

W okolicy mostu czuwali strażacy z miejscowego OSP, gotowi do ewakuacji zagrożonych powodzią.

Głuchołazy i Dziewiętlice wypompowywali do późnych godzin wieczornych wodę z piwnic i gospodarstw, a do usuwania skutków powodzi powrócili dziś rano.

W dalszym ciągu możliwe są silne burze, które przy obecnych stanach wody mogą spowodować lokalne gwałtowne wezbrania, głównie na dopływach Wisłoki i Wisłoka.

Po godzinie 8.00 stany alarmowe przekroczone są na rzekach: Nysie Kłodzkiej, Osobłodze, Opavie, Stobrawie i Odrze w Brzegu.

* Aktualne informacje z Opolszczyzny znajdziecie na portalu Nowa Trybuna Opolska.

Podkarpacie

Podkarpacie. Alarm przeciwpowodziowy

Wojewoda wprowadził w sobotę alarm przeciwpowodziowy dla powiatów dębickiego: gm. Brzostek, Jodłowa, Pilzno, Dębica, Czarna i mieleckiego: gm. Radomyśl Wielki, Przecław, Wadowice Górne, Czermin. Pogotowie przeciwpowodziowe utrzymuje się w powiatach ropczycko - sędziszowskim, strzyżowskim, brzozowskim i tarnobrzeskim. W Gminie Czarna w pow. dębickim ewakuowano 30 osób.

Poziom głównych rzek na Podkarpaciu utrzymuje się poniżej stanów alarmowych. Jedynie na rzece Grabinka (gm. Czarna) przekroczony jest stan alarmowy o 274 cm.

Na Wisłoce w Mielcu stan ostrzegawczy jest przekroczony o 117cm i utrzymuje się tendencja wzrostowa. Przyczyną jest spływ wód z obszarów, nad którymi wystąpiły burze ostatniej nocy. W pozostałej części zlewni Wisłoki i Wisłoka sytuacja jest ustabilizowana.

W niedzielę przewiduje się, że w wyniku przemieszczania się fali wezbraniowej na Wiśle poniżej ujścia Dunajca spodziewane są wzrosty stanów wody powyżej stanów ostrzegawczych.

Po nocy po ulewach w powiatach krośnieńskim i jasielskim nie było potrzeby ewakuacji, podtopione są pojedyncze gospodarstwa. Sytuacja w Ropczycach powoli się stabilizuje, mieszkańcy kończą usuwanie wody z domów i piwnic.

* Aktualne informacje z Podkarpacia znajdziecie na portalu Nowiny.

Kotlina Kłodzka

Poprawia się sytuacja powodziowa w Kotlinie Kłodzkiej. Deszcz nie pada, gdzieniegdzie tylko występuje lekka mżawka. Jednak prognozy na niedzielę nie są najlepsze - znowu ma padać i to intensywnie, szczególnie w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Stany alarmowe są tylko w dwóch miejscach, na pozostałych, groźnych wcześniej rzekach, woda opadła do stanu ostrzegawczego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska