Jest coraz mniej krwiodawców. W bankach jest mniej krwi niż powinno. A przecież na jej oddanie potrzebujemy zaledwie godziny. Dziennie we Włocławku krew powinno oddać od 30 do 40 osób. Czasami do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Lunewil przychodzi zaledwie połowa.
W wakacje krew jest szczególnie potrzebna, zwłaszcza z uwagi na większą liczbę wypadków. Tego życiodajnego płynu potrzebują też inni, ciężko chorzy, na przykład pacjenci onkologiczni.
Pośpiech, brak czasu i niewystarczająca edukacja - to mogą być powody spadającej liczby osób oddających krew. Tymczasem krwiodawcą może zostać każdy, kto skończył 18 lat. Zdaniem kierownik Jolanty Pater RCKiK w tej chwili potrzebna jest mobilizacja wśród mieszkańców Włocławka, bo jeśli nie pojawią się nowi dawcy a ci „starzy” będą się wykruszać, to na stole operacyjnym może pojawić się poważny problem.
Krew można oddawać w siedzibie centrum o poniedziałku do piątku w godz. 7.30.-11.30, z wyjątkiem środy, kiedy to RCKiK jest czynne dłużej. Kobiety mogą oddać krew cztery razy w roku, a mężczyźni sześć.
Osoba, która chce zostać krwiodawcą powinna: w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić około dwóch litrów wody lub soków, pod żadnym pozorem nie pić alkoholu, ograniczyć się z paleniem papierosów. Na pobraniu krwi powinna się pojawić wypoczęta być po lekkim posiłku. Co oczywiste, nie można mieć żadnych objawów przeziębienia - kataru, kaszlu czy opryszczki. Trzeba też pamiętać o tym, by zabrać ze sobą: dowód osobisty, legitymację studencką, prawo jazdy, paszport, w przypadku dawców wielokrotnych legitymację Honorowego Dawcy Krwi.
