Organizacja działa przy więcborskim oddziale zamiejscowym Zespołu Szkół nr 2 w Sępólnie Kr. To szkoła dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Członkami Stowarzyszenia „Szansa” są nauczyciele placówki. Tutaj codzienna edukacja nie wystarczy. Nauczyciele postanowili zrobić coś więcej.
-Organizujemy dodatkowe przedsięwzięcia, które urozmaicają uczniom ich codzienne funkcjonowanie, są odskocznią od codziennych trosk. Dają szansę na udział w atrakcyjnych formach spędzania czasu wolnego, edukacji i terapii - wyjaśnia Anna Bonk, prezeska stowarzyszenia. - To przygoda pełna pracy i poświęcenia, ale przy tym także pełna radości i zadowolenia z osiągniętych celów. A tym głównym priorytetem jest praca na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Najpierw było „R jak rodzina”. Ten projekt zakładał zaprojektowanie i wykonanie kącika wypoczynkowego i skonstruowanie tablic aktywności. Udział w nim wzięły całe rodziny - to zacieśniło relacje międzypokoleniowe. „Jestem ważny” był treningiem porozumiewania się osób z zaburzoną mową za pomocą komunikatorów GoTalk.
Podczas pikniku „Na skraju lasu” dzieci mogły poobcować z przyrodą Krajeńskiego Parku Krajobrazowego w stadninie koni w Zabartowie. Towarzyszyli im wolontariusze AMICUS z CKZiUw Więcborku. Była wspólna zabawa i nauka wzajemnej tolerancji i akceptacji w grupie. Uczestnicy w stadninie koni mieli możliwość hipoterapii.
Nic tak nie łączy grupy jak wspólne przygotowywanie posiłków. Warsztaty kulinarne były prowadzone w ramach projektu „Krok w samodzielność”. Pomagali przy tym wolontariusze EVS.
Więcej wiadomości z Sępólna i okolic na: pomorska.pl/wiadomosci/sepolno-krajenskie/
Stowarzyszenie zamierza kontynuować swoje działania, które ułatwią dzieciom lepszy start w dorosłość.
Flash INFO, odcinek 24 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.
