Warsztaty organizowane są w ramach projektu „Krajna haftem malowana”, na który Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku otrzymał dofinansowanie w wysokości 20 tys. zł z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2019.
To zajęcia wielopokoleniowe - mogą brać w nich udział dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy. Instytucja zachęca do udziału, a są jeszcze wolne miejsca.Warsztaty prowadzi Joanna Skiera ze Złotowa, badaczka haftu krajeńskiego i prawdziwa pasjonatka. Kolejne poprowadzą Renata Białowąs, Brygida Fertykowska oraz Irena Cichończyk.
Uczestnicy poznają zatem historię krajeńskiego haftu, ale przede wszystkim sami go wykonują: czy to tradycyjnie wyszywają nićmi na płótnie lub w bardziej nowoczesny sposób, czyli na przykład przenoszą go na filiżanki, kubki, biżuterię i inne produkty, których używamy na co dzień. To dopiero początek warsztatów, a już powstały prawdziwe cuda!
Pierwsze cztery spotkania odbyły się już w Sypniewie, Więcborku, Lubczy i Jastrzębcu. Od poniedziałku ruszą kolejne. Chętni mogą jeszcze dołączyć. Zapisy pod numerem: 52 389 68 25 (szczegółowe informacje o miejscach i godzinach na stronie internetowej MGOK w Więcborku).Projekt zakłada także przygotowanie wystawy z katalogiem, ukazującą historię haftu krajeńskiego. Będą też zaprezentowane efekty prac warsztatowych.
Więcej wiadomości z Sępólna i okolic na: pomorska.pl/wiadomosci/sepolno-krajenskie/
Również mieszkańcy Kamienia Kr. będą mogli zapoznać się z motywem krajeńskim. Na spotkanie „Haft krajeński częścią naszej kultury” zapraszają do kamieńskiej biblioteki (poniedziałek, godz. 17) Zarząd Samorządu Mieszkańców Kamienia wraz z biblioteką. Poprowadzi je pani Joanna Skiera.Po spotkaniu uczestnicy będą mieli możliwość zakupu produktów z motywem krajeńskim (na przykład filiżanki).
