Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Franciszek i Emanuel Grudzińscy. By pamięć o pionierach niepodległości nie zaginęła

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
W bibliotece jeszcze do 8 listopada można obejrzeć wystawę poświęconą Grudzińskim
W bibliotece jeszcze do 8 listopada można obejrzeć wystawę poświęconą Grudzińskim Aleksandra Rózga-Instytut Pileckiego w Warszawie
Wystawa, warsztaty historyczne, test i zajęcia edukacyjne dla dzieci - te inicjatywy podjęła Biblioteka Publiczna w Sępólnie realizując projekt poświęcony Franciszkowi i Emanuelowi Grudzińskim, zasłużonym mieszkańcom miasta w czasach II RP.

Zakończyły się już wydarzenia realizowane od kwietnia w ramach projektu „Franciszek i Emanuel Grudzińscy – budowniczowie polskiego Sępólna Krajeńskiego w okresie II RP”, na który biblioteka otrzymała 20 tys. zł z konkursu Pionierzy Polskiej Niepodległości ogłoszonego przez Instytut Pileckiego w Warszawie.

Franciszek i Emanuel Grudzińscy to postaci, które wpisały się w historię Sępólna z lat międzywojnia . Franciszek był pierwszym kierownikiem Szkoły Powszechnej w Sępólnie. Jego syn Emanuel był proboszczem sępoleńskiej parafii w latach 1920 – 1939, inicjatorem rozbudowy miejscowego kościoła i cmentarza, a także pomysłodawcą budowy pomnika Wdzięczności ku Czci Chrystusa Króla.

Non omnis moriar
- Celem wszystkich naszych działań było przypomnienie mieszkańcom biografii Grudzińskich i zwrócenie uwagi na spuściznę, jaką po sobie zostawili - mówi odpowiedzialny za projekt bibliotekarz Łukasz Jakubowski. A tych działań było niemało. W ramach tego projektu od kwietnia do czerwca grupa studentów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyła w warsztatach historycznych i literackich. Skupiła się na przygotowaniu materiałów do wystawy o Grudzińskich. Efekty mogli podziwiać podczas październikowego wernisażu, któremu przyświecało hasło „Grudzińscy – non omnis moriar” .

Przypomnieliśmy mieszkańcom o spuściźnie pozostawionej przez Grudzińskich

Ta wystawa to 10 plansz ilustrujących miejsca wiążące się z Grudzińskimi, pokazująca kim byli i czego dokonali. Uzupełnieniem jej był dodatek tematyczny do lokalnego tygodnika. Kto nie miał jeszcze okazji obejrzeć wystawy może to zrobić do 8 listopada.
Więcej wiadomości z Sępólna i okolic na: pomorska.pl/wiadomosci/sepolno-krajenskie/

Trzeci Wielki Test z Historii Sępólna Krajeńskiego również opierał się na pytaniach dotyczących Grudzińskich.
W projekt zaangażowały się także dzieci i młodzież. Uczniowie SP nr 1 w Sępólnie i SP w Zbożu wzięli udział w zajęciach edukacyjnych - łamały szyfry, wyszukiwały fake newsy, rozwiązywały quizy. Biblioteka jeszcze przez tydzień zaprasza do zgłaszania grup na zajęcia.
16 listopada w Warszawie odbędzie się uroczyste podsumowanie działań w ramach konkursu. Do stolicy trafi też wystawa sępoleńskiej biblioteki.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska