Przed wyjazdem na urlop, zapytaj swojego lekarza, jakie badania powinieneś zrobić i przeciwko jakim chorobom się zaszczepić. Najbardziej popularne to wirusowe zapalenie wątroby typu A (żółtaczka pokarmowa), które stanowi prawie 60 proc. wszystkich przypadków wirusowego zapalenia wątroby na świecie. Szacuje się, że nawet do 10 mln osób rocznie ulega zakażeniu, z czego około 20 proc. musi być leczona w szpitalu.
Przed wzw typu A można się ochronić za pomocą szczepień.
Wystarczy przyjąć dwie dawki szczepionki lub trzy dawki szczepionki skojarzonej i wtedy zyskać jednocześnie ochronę przed wzw typu A i wzw typu B. To drugie następuje przez zakażoną krew i płyny ustrojowe, m.in. podczas kontaktów seksualnych lub w wyniku zabiegów medycznych wykonanych źle wysterylizowanym sprzętem. Wirusowe zapalenie wątroby typu C określane jest zaś często mianem cichej epidemii. Większość osób nie wie, że są zakażone i nie odczuwa poważniejszych dolegliwości. Źródłem zakażeń może być przetaczana krew, wykonywany zastrzyk czy zabieg stomatologiczny. Możliwe jest też zakażenie u fryzjera i kosmetyczki. Niestety, nie istnieje szczepionka chroniąca przed tym typem wirusa.
Weź leki
HIV, wirus niedoboru immunologicznego atakuje układ immunologiczny, który chroni organizm przed różnymi zakażeniami. Przenoszony jest najczęściej drogą płciową, a także poprzez krew i wydzieliny. Specjaliści radzą: unikaj przypadkowych kontaktów seksualnych.
Malaria (zimnica) to choroba potencjalnie śmiertelna, przenoszona przez komary. Występuje w ponad 100 krajach, które rocznie odwiedza ponad 125 mln turystów. Co roku umiera na nią ponad 1 mln osób. Według szacunków WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), każdego dnia malaria powoduje śmierć blisko 3 tys. dzieci!
Nie istnieje jeszcze szczepionka chroniąca przed tą chorobą, ale dostępne są leki w tabletkach, które przyjmuje się przed i w trakcie wyjazdu do krajów o zwiększonym ryzyku zachorowalności.
Tężec i cholera
Tężec to choroba ogólnoświatowa. Do ewentualnego zakażenia dochodzi w wyniku naruszenia ciągłości skóry. Pojedyncze szczepienie chroni na blisko 10 lat.
Na całym świecie występuje też ameboza. Zakażenie amebą następuje w wyniku połknięcia cyst pierwotniaka, które przedostają się wraz z pokarmem do żołądka. Niekiedy mogą one umiejscowić się w płucach, wątrobie albo w mózgu.
Jedną z najbardziej zakaźnych chorób bakteryjnych jest cholera. Zakazić można się drogą pokarmową, np. poprzez skażoną wodę. Choroba ta może być śmiertelna, mimo prowadzonego leczenia. Często spotykana w postaci epidemii, zwłaszcza w Ameryce Pd., Bangladeszu i Indiach. W Europie występuje rzadko i jest przywożona z krajów tropikalnych.
Niebezpieczne owady
Dur brzuszny to choroba wywołująca wysoką gorączkę. Może być śmiertelna. Zakażenie następuje poprzez pokarm i wodę. Pojedyncze szczepienie zapewnia odporność na 3-5 lat.
Wirus polio wywołuje chorobę Heinego-Medina. U osób dorosłych co 10 lat należy przyjąć dawkę przypominającą szczepienia.
Żółta gorączka (żółta febra) jest przenoszona przez niektóre gatunki komarów w strefie tropikalnej. Szczepionkę przyjmuje się co 10 lat, pełną ochronę zyskuje się już po 10 dniach.
Komary przenoszą też dengę (gorączkę krwotoczną). To ostra wirusowa choroba występująca w krajach tropikalnych i subtropikalnych. Stosuj więc preparaty odstraszające owady.
Pamiętajmy też o kleszczach, które odpowiadają za kleszczowe zapalenie opon mózgowych. Szczepienia przeciwko tej chorobie zalecane są przez Ministerstwo Zdrowia. Zaszczepić się powinny szczególnie osoby wyjeżdżające w tereny leśne.
Obieraj owoce, zrezygnuj z lodu
Zawsze podróżuj z podręczną apteczką, która będzie zawierać niezbędne leki i środki opatrunkowe. Zadbaj o higienę i dietę. Zanieczyszczone produkty spożywcze i woda są częstym źródłem zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu A. Zawsze myj i susz ręce przed posiłkiem. Pij wyłącznie butelkowaną lub przegotowaną wodę. Unikaj kostek lodu. Obieraj wszystkie owoce i warzywa. Chroń jedzenie przed owadami. Unikaj niegotowanego mięsa oraz skorupiaków.
Unikaj przebywania na słońcu, gdy jego oddziaływanie jest najsilniejsze. Stosuj kremy ochronne.
Jeśli po powrocie z urlopu twoje samopoczucie nie będzie najlepsze, koniecznie odwiedź lekarza.
Czytaj e-wydanie »