Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepionka przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat zatwierdzona przez EMA do stosowania. To preparat Comirnaty firmy Pfizer

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Szczepionka przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat zatwierdzona przez EMA do stosowania. To preparat Comirnaty firmy Pfizer
Szczepionka przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat zatwierdzona przez EMA do stosowania. To preparat Comirnaty firmy Pfizer Adam Jankowski
Komitet ds. Leków dla Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA) zaaprobował użycie szczepionki COVID-19 firmy Pfizer (Comirnaty) do stosowania u dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Szczepionka została już zatwierdzona do stosowania u osób dorosłych i młodzieży w wieku 16 lat i 17 lat. Kiedy szczepienie najmłodszych w Polsce?

Komitet ds. Leków dla Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA) zaaprobował użycie szczepionki COVID-19 firmy Pfizer (Comirnaty) do stosowania u dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Szczepionka została już zatwierdzona do stosowania u osób dorosłych i młodzieży w wieku 16 lat i 17 lat.

Comirnaty to szczepionka na zapobieganie COVID-19. Zawiera cząsteczkę zwaną informacyjnym RNA (mRNA) z instrukcjami wytwarzania białka, znanego jako białko wypustkowe, naturalnie występującego w SARS-CoV-2, wirusie wywołującym COVID-19. Szczepionka działa przygotowując organizm do obrony przed SARS-CoV-2.

Zastosowanie szczepionki Comirnaty u dzieci w wieku od 12 do 15 lat będzie takie samo jak u osób w wieku 16 lat i starszych. Lek podaje się w postaci dwóch wstrzyknięć w mięśnie ramienia w odstępie trzech tygodni.

Badanie EMA wykazało, że odpowiedź immunologiczna na Comirnaty w tej grupie była porównywalna z odpowiedzią immunologiczną w grupie wiekowej 16–25 lat (mierzoną poziomem przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2). Skuteczność preparatu Comirnaty obliczono u blisko 2000 dzieci w wieku od 12 do 15 lat, które nie miały oznak wcześniejszego zakażenia.

Najczęstsze działania niepożądane u dzieci w wieku od 12 do 15 lat są podobne do tych, które występują u osób w wieku 16 lat i starszych. Obejmują ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból głowy, ból mięśni i stawów, dreszcze i gorączkę. Efekty te są zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępują w ciągu kilku dni po szczepieniu.

Komitet ds. Leków dla Ludzi (CHMP) uznał, że korzyści płynące ze stosowania preparatu Comirnaty w tej grupie wiekowej przewyższają ryzyko.

Zatem preparat Comirnaty może być stosowany u osób od 12. roku życia. To pierwsza szczepionka dopuszczona w Unii Europejskiej do użytku dla tak szerokiej grupy osób.

W sobotę Ministerstwo Zdrowia podało, że w pełni zaszczepionych jest 6 562 897 osób (zaszczepieni preparatem J&J oraz 2 dawką innych preparatów). Ta liczba odnosi się na razie do grupy wiekowej 18+. Młodzież w wieku 16 i 17 lat od 17 maja ma możliwość rejestracja na szczepienia.

Warto pamiętać, że osoby niepełnoletnie przed przystąpieniem do szczepienia muszą wypełnić formularz – Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19. Możesz to zrobić w domu – kwestionariusz jest dostępny do pobrania i wydruku tutaj. Wcześniej uzupełniony i podpisany kwestionariusz oraz zgoda oznacza brak konieczności obecności rodzica lub opiekuna podczas szczepienia. Kwestionariusz musi wypełnić zarówno osoba szczepiona, jak i rodzic lub opiekun prawny nastolatka.

Tymczasem firma Moderna podała we wtorek, 25 maja 2021 r., że szczepionka ich przeciw COVID-19 mRNA-1273 jest bezpieczna i wysoce skuteczna dla nastolatków. Moderna przekaże wyniki do FDA (amerykańska Agencja Żywności i Leków) i do światowych regulatorów (w tym EMA - Europejska Agencja Leków) na początku czerwca 2021 r. i liczy na szybkie zatwierdzenie szczepionki dla tej grupy wiekowej.

Jeśli EMA zatwierdzi Modernę do stosowania w Unii Europejskiej w tej grupie wiekowej, dołączy ona do preparatu Pfizera już dopuszczonego do użytku dla najmłodszych.

Jedno z najważniejszych pytań: kiedy zatem uda się wprowadzić grupę 12-15 do polskiego programu szczepień? Drugą kwestią jest problem jak przekonać najmłodszych Polaków do zaszczepienia się. Rząd uruchomił wprawdzie dodatkową akcję zachęcającą do przyjęcia preparatu prowadzoną na wielu frontach jednocześnie.

Efekt dotychczasowej akcji namawiania najmłodszych w grupie wiekowej 16-17 lat nie jest oszołamiający. Dane mówią o zarejestrowaniu się jedynie co piątego najmłodszego.

Sprawy nie ułatwia sytuacja w której się znaleźliśmy. Liczba zachorowań zmalała do liczby poniżej tysiąca dziennie. Takie komunikaty płynące codziennie z rządu a przekazywane przez media z pewnością uśpiły dorosłych odpowiedzialnych za swoje pociechy. Z jednej strony owszem takie komunikaty cieszą, z drugiej mogą być właśnie elementem usypiającym społeczeństwo, zresztą nie tylko w Polsce. Bez determinacji rodziców i opiekunów nie uda się szybko zaszczepić większości młodzieży w grupach 12-15 lat oraz 16-17 lat.

W tej chwili znaleźliśmy się w sytuacji w której zdarza się dość często, że Polacy rezygnują z przyjęcia drugiej dawki szczepionki (Pfizer, Moderna, AstraZeneca). Media donoszą też o brakach szczepionek lub przesuwaniu terminów zaplanowanych jakiś czas temu. Nie wpływa to na właściwe tempo szczepień.

Gra idzie o bezpieczną jesień, głównie w szkołach. Jeśli nie uda się zaszczepić populacji 12-17 do końca wakacji, IV fala pandemii może uderzyć właśnie w najmłodszych. Jej skutki mogą być katastrofalne - ostrzegają naukowcy.

Żeby program szczepień szedł jeszcze sprawniej, a liczba zaszczepionych rosła szybciej, rząd wprowadził kolejne ułatwienia. To m.in. możliwość zaszczepienia się II dawką w dowolnym punkcie (od 1 lipca 2021 r.), czy szczepienia podczas zapowiadanych imprez masowych (od 15 czerwca 2021 r.). Każdy zaszczepiony będzie mógł także wziąć udział w loterii (startuje 1 lipca 2021 r.), a nawet wygrać samochód czy nawet milion złotych.

W ostatnim badaniu CBOS 71% Polaków pozytywnie ocenia działania rządu związane z akcją szczepień a niemal 70 proc. ankietowanych zaszczepiło się już przeciw COVID-19 lub chce to zrobić w nadchodzącym czasie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Szczepionka przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat zatwierdzona przez EMA do stosowania. To preparat Comirnaty firmy Pfizer - Portal i.pl

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska