MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szef zaoszczędzi czas. ZUS wyda od ręki zaświadczenie, że firma nie zalega ze składkami

Agnieszka Wirkus [email protected] tel. 52 32 63 182 fot. SXC
Przejrzyste i jednolite - takie mają być standardy rozpatrywania wniosków o rozłożenie na raty lub umorzenie zaległych składek.
Przejrzyste i jednolite - takie mają być standardy rozpatrywania wniosków o rozłożenie na raty lub umorzenie zaległych składek.
Szefowie firm zaoszczędzą. Na pewno czas. Pracownicy ZUS od ręki wystawią im zaświadczenia, że nie zalegają ze składkami. Dotychczas biznesmeni czekali na pisma nawet tydzień. To nie są jedyne nowości, które właśnie pojawiły się w zakładzie.

Przedsiębiorcy nie muszą już odwiedzać Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dwa razy tylko po to, aby dostać zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami. Urzędnicy przygotują im dokumenty już podczas pierwszej wizyty.

 

Czytaj też: Ubezpieczenia na życie. Dramatyczny raport UOKiK

Tak jest od dziś m.in. w oddziale ZUS w Warszawie. W województwie kujawsko-pomorskim nowy system będzie instalowany 13 kwietnia. Po tym dniu również przedsiębiorcy z naszego regionu otrzymają zaświadczenia od ręki.

Oczywiście pod warunkiem, że uregulowali wszystkie składki i nie toczy się wobec nich żadne postępowanie. Kogo sprawę będzie trzeba wyjaśnić, ten - po staremu - zaczeka na dokument nawet siedem dni.

Przez internet, ale z bezpiecznym podpisem

Przejrzyste i jednolite - takie mają być standardy rozpatrywania wniosków o rozłożenie na raty lub umorzenie zaległych składek. Co się za tym kryje? Wreszcie nie ma być ważne, czy przedsiębiorca zgłosi się do oddziału zakładu na Kujawach, Pomorzu lub Śląsku. Bo jego sprawa będzie musiała zostać załatwiona w taki sam sposób w każdym urzędzie.

Kto chce skorzystać z ulgi albo umorzenia, może złożyć wniosek osobiście, przesłać go pocztą lub za pośrednictwem internetu (niezbędny jest bezpieczny podpis elektroniczny).

Od dziś w każdej jednostce zakładu do podania muszą być dołączone identyczne dokumenty.

Ujednolicone zostały też terminy załatwiania spraw.

Wniosek o rozłożenie składek na raty urzędnicy powinni rozpatrzyć w ciągu dwóch miesięcy. Podaniem o umorzenie zaległości muszą zajmować się przez maksymalnie miesiąc - jeśli przeprowadzają postępowanie wyjaśniające - lub najwyżej przez dwa miesiące - gdy sprawa jest szczególnie skomplikowana.

Opłata zastąpi odsetki

O rozłożenie zaległych składek na raty lub ich umorzenie mogą wystąpić przedsiębiorcy oraz osoby, które już nie prowadzą działalności gospodarczej, a także ich małżonkowie.

Wniosek o spłatę długu w ratach powinni uzasadnić na tyle, aby przekonać urzędników, iż z powodu „wyjątkowych okoliczności” nie są w stanie jednorazowo uregulować zaległości.

Jeśli podanie zostanie rozpatrzone pozytywnie, to już dzień po jego złożeniu do długu nie będą doliczane odsetki.

Czytaj też: W przyszłym roku upadnie mniej przedsiębiorstw - szacują ekonomiści. Poprawę już widać również u nas w regionie

Zamiast tego każda rata będzie powiększana o opłatę prolongacyjną. Wynosi ona 50 proc. stawki odsetek za zwłokę, obowiązującej w dniu przyznania ulgi.

Tymczasem na umorzenie składek przedsiębiorca może liczyć tylko wtedy, gdy urzędnicy uznają, że nie są w stanie odzyskać od niego pieniędzy. Albo z powodu jego „ważnego interesu” - bo na przykład po zapłaceniu długu nie będzie miał środków do życia.

Więcej informacji o ulgach i umorzeniach można znaleźć na stronie internetowej www.e-inspektorat.zus.pl.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska