W piątek, 6 września, w Krajna Park koło stadionu w Sępólnie Krajeńskim, odbędzie się festiwal Szelesty – reaktywowane wydarzenie z przełomu lat ‘90 i ‘00. Wówczas był on areną koncertową rodzimych zespołów reprezentujących muzykę rockową i heavymetalową: Nomed, Full Light, Ghostbusters, Asystent, Odium, Mindsnare, Fedon, Aventauer, Thrasher Death czy Miecz Wikinga. Skupiał wówczas spore grono fanów ciężkich brzmień z Sępólna i okolic, ale również z Chojnic i Bydgoszczy.
Powrót sępoleńskich Szelestów z przytupem
Po tak długiej przerwie, 2024 roku wydarzenie powraca z inicjatywy Artura Juhnke, przewodniczącego Rady Miejskiej w Sępólnie Krajeńskiej i prywatnie fana heavy metalu. Formalnie organizatorem jest Stowarzyszenie Dorośli-Dzieciom. Kosztów wydarzenia nie pokrywa samorząd, a prywatni sponsorzy, organizatorzy, fani rockowych brzmień.
Pierwotnie plan był taki, że wystąpią wyłącznie młodzi muzycy, skupieni w trzech lokalnych zespołach. W trakcie przygotowań organizatorów spotkała miła niespodzianka i finalnie gwiazdą koncertu będzie zespół TSA.
- To oni nas znaleźli, nie my ich. Pewnego dnia podczas pełnienia dyżuru w biurze rady zadzwoniła do mnie managerka TSA. Powiedziała, że chcieliby zagrać podczas Szelestów. Byłem bardzo zaskoczony. Na początku nie braliśmy tego pod uwagę, ponieważ wiązałoby się to z wysokimi kosztami. Jednak wspólnymi siłami udało nam się zebrać odpowiednią sumę i w Sępólnie zagra TSA MNKWL (bez Marka Piekarczyka) – opowiada Artur Juhnke, koordynator reaktywowanej edycji.
Punk, rock, heavy metal, psychodelic, nowoczesny synthrock
Lista wykonawców, którzy zaprezentują się na Szelesty Festival 2024, jest już zamknięta. Harmonogram wygląda tak:
18.00 – Łzy Sołtysa: zespół z Paterka koło Nakła, który tworzy grupa przyjaciół, grających szeroko pojętego punk rocka. W skład, jak to nazywa zespół, „rady sołeckiej” to: wok al – Szymon „Mieszko” Senska, gitara – Agata „Pałka Pralka” Palka, gitara – Mikołaj „Szabla” Szabłowski, bas – Nikola „Nimtwa"Onyśko, perkusja – Łukasz „AL” Bator, akordeon – Kamil Dobosz.
19.00 – Entfloria: artyści pochodzą z Kamienia Krajeńskiego i występowali na wielu (nie tylko) lokalnych imprezach. Supportowali m.in. Krzysztofa Cugowskiego z Zespołem Mistrzów oraz Varius Manx. Na scenie tworzą niepowtarzalny, mistyczny, oniryczny klimat. Zupełnie ignorują muzyczne podziały na style czy gatunki. Słuchaczom serwują mieszankę rocka eksperymentalnego, synthpopu, mistycyzmu, awangardy. Grupę tworzą: Wiktoria Żmudzka – wokal, syntezatory, bęben szamański, Filip Hoppe –wokal, syntezatory, perkusja, gitara elektryczna, Wiktor Kardasiński –syntezatory, perkusja, kij deszczowy.
20.00 – Human Shape: ta rockowa sępoleńska grupa gra razem od kilku lat, a w 2024 roku zadebiutowała singlem „Fireflies”. Tworzą ją: wokalistka Aleksandra Kaźmierczak, gitarzyści Dariusz Frelke i Marcin Narewski, basista Łukasz Kawka i perkusista Marcin Łucyszyn.
20.30/21.00 – TSA MNKWL: TSA niewątpliwie zaliczany jest do prekursorów heavy metalu w Polsce, święcący triumfy w latach 80. i kojarzony z wokalem Marka Piekarczyka. TSA MNKWL to grupa stworzona w 2019 roku przez m. in. Janusza Niekrasza i Marka Kapłona z dawnego składu. Grupa z małymi przerwami funkcjonowała do 2018 roku. Po rozpadzie zespołu część jego członków zaczęła grać pod szyldem TSA MNKWL (skład grupy: Damian Michalski - wokal, Janusz Niekrasz - bas, Marek Kapłon - perkusja, Piotr Lekki, Maciej Wester - gitara). Drugi człon nazwy to skrót od inicjałów muzyków i funkcjonuje od 2023 roku. W tym samym roku grupa wydała album studyjny „Niezwyciężony”. Istnieje też inna grupa – TSA Dream Team, w której śpiewa Marek Piekarczyk, także z pierwszego składu TSA.
Czytaj też:
Nie tylko muzyka
Przyjezdni będą mogli skorzystać z darmowego pola namiotowego zlokalizowanego przy starej plaży. Chodzi nie tylko o święto rocka, ale też o promocję miasta, pokazanie jego walorów przyrodniczych i potencjału turystycznego. Wydarzenie ma mieć także wymiar edukacyjny.
- Festiwal Szelesty to nie tylko muzyka. Odbędą się również warsztaty dla młodzieży skupiające się na zagrożeniach, wynikających z używek, narkotyków oraz uzależnień. To także doskonała okazja do spotkania się z przyjaciółmi, nawiązania nowych znajomości i wspólnego celebrowania pasji do rocka. Na terenie Krajna Parku znajdą się stoiska z jedzeniem i napojami, a także liczne atrakcje, które umilą czas pomiędzy koncertami – zapowiadają organizatorzy.
Koncert ma zostać udokumentowany na filmie, którego premiera będzie jeszcze w tym roku. Plan jest taki, by kolejne edycje poszerzyć o czas trwania wydarzenia (dwa dni), listę zespołów oraz by miały charakter konkursu. Wszystko zależy od zainteresowania imprezą. Z tego, co nam wiadomo, na koncert zapowiada się szeroka grupa fanów heavy metalu i rocka. Szelesty mają się wpisać w kalendarz cyklicznych sępoleńskich wydarzeń.
