Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkarlatyna, krztusiec, HIV i kiła - te choroby zakaźne wracają z impetem. Mamy dane

wixad
Przychodnia przy ul. Gdańskiej w Bydgoszczy musiała mierzyć się m.in. z narastającą fala grypy
Przychodnia przy ul. Gdańskiej w Bydgoszczy musiała mierzyć się m.in. z narastającą fala grypy Dariusz Bloch
Statystyki dotyczące chorób zakaźnych muszą niepokoić. W niektórych przypadkach wzrosty są kolosalne!

Raporty dotyczące zachorowań na choroby zakaźne wraz z porównaniami z analogicznym okresem roku poprzedniego publikuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Dzięki nim mamy dostęp do świeżych danych – do 31 października 2023. A te są bardziej niż niepokojące.

Rosną nawet zatrucia salmonellą

O ponad 30 proc. wzrosła liczba zatruć spowodowanych salmonellozą (do 9,1 tys.). To oznacza, że problem z salmonellą miały w ubiegłym roku aż 24 osoby na każde 100 tys. mieszkańców.

Dwukrotny wzrost dotyczył również czerwonki oraz choroby wywoływanej przez paciorkowce (14 osób na 100 tys.).
Co prawda o połowę mniej niż w ubiegłym roku odnotowano wirusowych „jelitówek”, to alarmujący jest wzrost zachorowań na krztusiec (z 237 do 693 przypadków), a jeszcze bardziej na szkarlatynę (z 19,8 tys. do 34,4 tys.). To oznacza, że na szkarlatynę zapadło w tym roku 91 dzieci (dorośli zapadają na nią sporadycznie). Krzywą wzrostową obserwujemy

Wstydliwe przyrosty

O prawdziwym dramacie mówić można w przypadku chorób przenoszonych droga płciową Liczba wykrytych przypadków kiły niemal się podwoiła, przekraczając 2,5 tys. To samo z rzeżączką, którą zdiagnozowano u 1,1 tys. mieszkańców Polski. Dwukrotnie wzrosła też liczba infekcji bakterią chlamydie, choć jeszcze daleko nam do epidemii wśród młodzieży odnotowywanej w Wielkiej Brytanii.

Nie jest tajemnicą, że od kilku lat wyraźnie wzrasta liczba zakażonych wirusem HIV. Pokazuje to również zestawienie 2022/2023, kiedy to ponownie odnotowano przyrost o 1/5, podobnie jak w przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu B i C.
Co ciekawe, w stosunku do 10 pierwszych miesięcy poprzedniego roku, mamy wielki przyrost zachorowań na grypę, zwłaszcza wśród dzieci.

Feralne dane o boreliozie

Ogromny skok dotyczy również wykrytych przypadków boreliozy – z 13,8 tys. w ciągu pierwszych 10 miesięcy ubiegłego roku do 21,8 tys. w analogicznym okresie 2023. Już prawie 58 osób na 100 tys. mieszkańców Polski odczuło w tym roku niebezpieczne konsekwencje kontaktu z kleszczami, które dało o sobie znać również rosnącą liczbą przypadków kleszczowego zapalenia mózgu. Skądinąd również wirusowe zapalenie mózgu było w tym roku 2 do 4 razy częstsze (w zależności od kategorii) niż przed rokiem.

Choroby zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem. Nawałnica szkarlatyny

A jak sytuacja wygląda w naszym regionie? Według danych z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy największym problemem jest szkarlatyna, która w tym roku pojawiała się czterokrotnie częściej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Duży wzrost dotyczy również krztuśca. Z kolei o około 1/3 wzrosła liczba przypadków boreliozy oraz chorób wenerycznych – kiły i rzeżączki. Cieszyć (?) może jedynie poziom zachorowań na gruźlicę, który prawie nie zmienił się od ubiegłego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szkarlatyna, krztusiec, HIV i kiła - te choroby zakaźne wracają z impetem. Mamy dane - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska