Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła muzyczna wrosła w pejzaż miasta [rozmowa]

Redakcja
Marek Dzięcielewski: 
- Trwają zapisy do naszej szkoły.
Marek Dzięcielewski: 
- Trwają zapisy do naszej szkoły. Wojciech Alabrudzińśki
Rozmowa z Markiem Dzięcielewskim, założycielem Niepublicznej Szkoły Muzycznej I stopnia „Camerata Vladislavia” w Aleksandrowie Kujawskim.

Co przynosi reforma oświatowa takiej szkole jak Niepubliczna Szkoła Muzyczna I stopnia „Camerata Vladislavia"?
Zacznijmy od tego, co udało się wprowadzić, zanim zaczną działać reguły reformy oświatowej. Otóż udało się nam w krótkim czasie doprowadzić do tego, że jest to już szkoła na prawach szkoły publicznej. Placówka istnieje w Aleksandrowie Kujawskim od czterech lat. Dzięki życzliwości burmistrza Andrzeja Cieśli i radnych otrzymaliśmy lokal w budynku publicznego gimnazjum, za co płacimy niewiele i za co jesteśmy ogromnie wdzięczni. To pozwoliło nam na wzbogacenie placówki w nowe instrumentarium. Kupiliśmy między innymi pianino klasyczne i dwa pianina cyfrowe.

Przypomnijmy, czego uczy się młodzież w tej placówce.
W Niepublicznej Szkole Muzycznej I stopnia, gdzie jest trzydzieścioro uczniów młodzież uczy się teorii muzyki oraz gry na skrzypcach, fortepianie i saksofonie. Jeśli będzie zapotrzebowanie, to od nowego roku uruchomimy naukę gry na trąbce. Mamy także Szkołę Umuzykalniającą, do której chodzi dwadzieścioro uczniów na rytmikę, zajęcia wokalne, naukę gry na gitarze. Mogą być tu także zajęcia z gry na instrumentach perkusyjnych, jeśli będą chętni, by się tego uczyć. Mamy przygotowanych do tego nauczycieli.

Wróćmy do reformy. Gimnazjum będzie wygaszane. Szkoła muzyczna pozostanie w budynku?
Mamy zapewnienia pana burmistrza, że będziemy mogli nadal korzystać z pomieszczeń w budynku gimnazjum. Szkoła wrosła już w pejzaż oświatowy i kulturalny miasta. Oferujemy konkretną ofertę rozwijania talentów muzycznych i wokalnych i możemy pochwalić się dobrymi wynikami, jakie nasi, wybierani losowo, uczniowie osiągają na przeglądach Centrum Edukacji Artystycznej, podlegającemu Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zajęcia prowadzą u nas absolwenci Akademii Muzycznych. Nowa reforma oświatowa niewiele u nas zmieni poza wysokością dotacji na ucznia, która została zmniejszona o połowę. Ale to już nasze zmartwienie. Miasto do naszej działalności nie dopłacało i nie dopłaca. Szkoła chętnie włącza się koncertami naszych uczniów w życie kulturalne miasta. Muszę podkreślić, że mamy w szkole uczniów praktycznie z całego powiatu, a dzięki dobrej współpracy z Miejskim Centrum Kultury w Ciechocinku prowadzimy tam od czasu do czasu warsztaty muzyczne.

Do kiedy trwa nabór do szkoły muzycznej?
Praktycznie do końca wakacji. Można to zrobić także telefonicznie pod numerem telefonu 604 099 498.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska