Szkoła Podstawowa nr 13 w Grudziądzu do likwidacji? Taki plan mają władze miasta. Ostateczna decyzja będzie należała do radnych

Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis
Szkoła Podstawowa nr 13 przy ul. Sikorskiego w Grudziądzu jest jedną z dwóch w mieście o statusie "specjalnej". W ocenie władz Grudziądza jej dalsze funkcjonowanie nie jest już zasadne. Jeśli zostanie zlikwidowana powstać tu ma Centrum Senioralne
Szkoła Podstawowa nr 13 przy ul. Sikorskiego w Grudziądzu jest jedną z dwóch w mieście o statusie "specjalnej". W ocenie władz Grudziądza jej dalsze funkcjonowanie nie jest już zasadne. Jeśli zostanie zlikwidowana powstać tu ma Centrum Senioralne Piotr Bilski
Władze Grudziądza zmierzają do likwidacji Szkoły Podstawowej nr 13 mieszczącej się przy ul. Sikorskiego w Grudziądzu. O tym planie zostali poinformowani radni podczas komisji edukacji. To oni bowiem będą podejmowali ostateczną decyzję w tej sprawie. Jakie powody przemawiają za zamknięciem tej specjalnej placówki? Co z jej uczniami i nauczycielami?

Zobacz wideo: Powrót do szkół w reżimie sanitarnym.

Jednym z głównych powodów likwidacji SP nr 13 jest zmniejszająca się z roku na rok liczba uczniów, a co za tym idzie rosnące koszty utrzymania placówki ponoszone z kasy samorządu, ponieważ subwencja oświatowa jest niewystraczająca.

Z danych wydziału edukacji wynika, że w

  • w 2018 roku w SP 13 było - 88 uczniów
  • w 2019 roku w SP 13 było - 64 uczniów
  • w 2020 roku w SP 13 jest - 57 uczniów

Dodajmy, że w trwającym roku szkolnym nie było już naboru do pierwszej klasy. Obecnie do utrzymywania SP nr 13 z kasy samorządu dokładane jest ponad 2,3 mln zł.

- Naszym celem jest racjonalizacja wydatków - podkreśla wiceprezydent Szymon Gurbin. - Zanim podjęliśmy decyzję, że będziemy zmierzać ku likwidacji tej szkoły zadaliśmy sobie trud, aby sprawdzić czy rzeczywiście nie jest racjonalne podtrzymywanie funkcjonowania tej szkoły i naszym zdaniem nie jest. Lepiej te pieniądze zainwestować w inne obszary systemu grudziądzkiej edukacji.

Uczniowie mogą przejść do szkoły specjalnej przy Parkowej

Alternatywą dla uczniów SP 13 ma być kontynuacja nauki w SP 14 wchodzącej w skład Zespołu Placówek Edukacyjno-Rewalidacyjnych przy ul. Parkowej w Grudziądzu. Obie: zarówno SP 13 jaki i SP 14 to szkoły specjalne. Dodajmy, że o ile liczba uczniów w SP 13 spada, to według danych Ratusza nieznacznie wzrasta w ZPE-R i choćby w bieżącym roku wynosi 108.
Ponadto, jak zauważa dyrektor wydziału edukacji, Kamila Melkowska-Lemke, dzieci z orzeczonym lekkim stopniem niepełnosprawności intelektualnej mogą uczęszczać do podstawówek ogólnodostępnych z oddziałami integracyjnymi. W Grudziądzu takie funkcjonują w SP 15, 17 i 18.

- Według naszych analiz utrzymywanie dwóch szkół podstawowych specjalnych nie jest racjonalne - przedstawia stanowisko władz miasta Kamila Melkowska-Lemke. - Mogę zapewnić, że w SP nr 14 są możliwości zapewnienia wszystkim dzieciom właściwej edukacji, bez konieczności wprowadzania zmianowości. W Zespole jest bardziej rozbudowana baza dydaktyczna, jest więcej pracowni specjalistycznych. Są również lepsze warunki jeśli chodzi o infrastrukturę sportową odnośnie prowadzenia rehabilitacji. Lepiej zainwestować w rozwój tych pracowni i infrastruktury w jednej placówce niż generowanie dalszych kosztów związanych z utrzymywaniem dwóch specjalnych podstawówek.

Dojazd dzieci do SP nr 14 w ocenie władz miasta jest dogodny komunikacją miejską. Ponadto Zespół Placówek dysponuje busem oraz planuje zakup drugiego. - Dzieciom z określonymi niepełnosprawnościami jesteśmy też w stanie zapewnić bezpłatny dowóz do placówki przy Parkowej - zaznacza Kamila Melkowska - Lemke.

Co z nauczycielami?

W Szkole Podstawowej nr 13 kadra nauczycielska liczy 32. nauczycieli. - Według wstępnych analiz do Zespołu Placówek przy Parkowej może przejść około 11. nauczycieli. Jeśli chodzi o pozostałych, którzy nie znaleźliby zatrudnienia w ZPR-E z pewnością będą mieli priorytet jeśli chodzi o obsadzanie wakatów w szkołach ogólnodostępnych - uspokaja dyrektor wydziału edukacji. - Dla tej kadry przejście do innych niż specjalne szkoły może być pewnym problemem, gdyż w szkołach specjalnych przysługuje 20 proc. dodatek za warunki pracy. W szkołach ogólnodostępnych, takiej gratyfikacji już nie ma.

Jeśli chodzi o pracowników obsługi i administracji, to główna księgowa o ile powstanie w Grudziądzu Centrum Usług Wspólnych ma otrzymać propozycję pracy właśnie w tej instytucji. Nadto dwie osoby z administracji SP nr 13 mają umowy na czas określony do 31 sierpnia br. Jest jeszcze 6 osób z obsługi: kucharka, konserwator oraz panie sprzątające. - Postaramy się im zapewnić pracę w innych placówkach - dodaje Kamila Melkowska - Lemke. - Tak samo jako osobom pracującym jako pomoc wychowawców.

Nastroje kadry SP 13: smutek i przygnębienie

Radny PiS-u, Sławomir Szymański pytał m.in. o reakcje kadry pedagogicznej SP nr 13 po tym jak dowiedzieli się o planach likwidacji tej szkoły. Spotkanie odbyło z wiceprezydentem Gurbinem i szefową wydziału edukacji na początku tygodnia.

- Nikt nie tryskał entuzjazmem, wręcz przeciwnie - przyznaje Szymon Gurbin. - Zdajemy sobie sprawę, że nauczyciele tej szkoły włożyli mnóstwo serca i energii w pracę na rzecz tej placówki, uczniów i doceniamy to. Jednak my musimy patrzeć szerzej z perspektywy całego systemu edukacji w naszym mieście.

Kamila Melkowska - Lemke także dodaje, że rozważano "wariant" z możliwością przejęcia SP nr 13 przez stowarzyszenie. - Jednak gdyby stowarzyszenie nie poradziłoby sobie z prowadzeniem tej szkoły, to ten obowiązek musiałoby przejąć miasto a wtedy wrócilibyśmy do punktu wyjścia - wyjaśnia dyrektor wydziału edukacji.

Ocena władz Grudziądza odnośnie przyszłości SP nr 13 jest jednoznaczna: - Brakuje argumentów za pozostawieniem tej szkoły.

Najpierw uchwała intencyjna

Jeśli chodzi o procedury, to najpierw powinna zostać wywołana na sesji Rady Miejskiej uchwała o zamiarze likwidacji SP nr 13. To uchwała intencyjna, o niczym nie przesądzająca ale dająca "zielone światło" dla wszczęcia procedury procesu likwidacji. W dalszej kolejności o planach likwidacji powiadomieni powinni zostać rodzice uczniów. Uchwała musi też zostać zaopiniowana przez Kuratora Oświaty, a także związki zawodowe.

Co z budynkiem po SP nr 13?

- Planujemy, aby powstało w nim Centrum Senioralne, w którym działałby choćby Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz inne formy aktywizacji seniorów - opowiada wiceprezydent Gurbin.

Dodajmy, że ostatnio na przełomie stycznia i lutego 2017 roku wywołano dyskusję o likwidacji ówczesnego Gimnazjum nr 4 przy ul. Konarskiego (obecnie SP nr 1). Wówczas przeciwnikiem jej zamknięcia był m.in. Szymon Gurbin - wówczas radny. Podczas komisji edukacji w środę, 20 stycznia br obecnie wiceprezydent Szymon Grubin, przyznał że wtedy nie miał racji optując przeciwko likwidacji tej szkoły. Ostatecznie tej placówki nie zlikwidowano.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Totalne nieporozumienie. Funkcja SP13 spełnia moim zdaniem zupełnie inną rolę niż klasy integracyjne w pozostałych placówkach. Trzeba nie mieć wyobraźni, aby myśleć, że przejście dzieci do innej szkoły nie spowoduje pogorszenia ich warunków do nauczania. Nie mieliśmy dostępu do apteki, nie mamy do lekarzy, więc brak dostępu do szkoły również mnie już niestety w tej mieścince nie zdziwi…

Pani Melkowska jak widać zupełnie zmieniła obraz patrzenia z pozycji Ratusza. Trzeba być szalenie naiwnym, aby nie dostrzegać braku możliwości adaptacji do pracy kadry w innych placówkach. Najbardziej żal mi tych dwóch osób z administracji, które zapewne z premedytacją otrzymały wcześniej umowy o pracę do 31 sierpnia. Proszę rozważyć ich zatrudnienie w miejsce bardzo młodych i niedoświadczonych osób pracujących jako „sekretarki” w szkole na Parkowej.

Natomiast jeżeli chodzi o nauczycieli – każdy przypadek jest indywidualny. Ta kadra ma wypracowane, wieloletnie doświadczenie z osobami wymagającymi opieki / pomocy. Jak poradzą sobie te dzieci z nauczycielami, którzy od wielu lat mają pojedyncze przypadki w klasach?

Co do budynku, bo decyzja jak widać już zapadła o likwidacji… dlaczego miasto chce zakładać kolejne centra senioralne? Dlaczego chcecie przypodobać się „wyborcom”, którzy regularnie uczęszczają do urn? Może pomyślcie coś o młodych ludziach? Seniorzy i tak siedzą teraz w domach, mają pozamykane spółdzielnie – miejsca swoich spotkań. Mają możliwość spotykania na Marinie? Ja wiem że każdy głos starszej osoby ważny, ale co z młodymi ludźmi? Czy fakt, że w Ratuszu zasiadają już w większości starcy ma oznaczać brak jakichkolwiek inwestycji związanych z młodzieżą? W ostateczności pomyślcie nad bazą dla Olimpii Grudziądz w ramach sponsoringu, to skończy się rozsiewanie piłkarzy po całym mieście i ich wieczorne imprezy…

G
Gość

PÓŁ PRAWDY JAK ZWYKLE :

"Dodajmy, że ostatnio na przełomie stycznia i lutego 2017 roku wywołano dyskusję o likwidacji ówczesnego Gimnazjum nr 4 przy ul. Konarskiego (obecnie SP nr 1). Wówczas przeciwnikiem jej zamknięcia był m.in. Szymon Gurbin - wówczas radny. Podczas komisji edukacji w środę, 20 stycznia br obecnie wiceprezydent Szymon Grubin, przyznał że wtedy nie miał racji optując przeciwko likwidacji tej szkoły. Ostatecznie tej placówki nie zlikwidowano."

NIKT NIE WSPOMINA O TYM, ŻE KIEDY PLACÓWCE UDAŁO SIĘ PRZETRWAĆ ZAŁOŻONO PAROL I NIE UMOŻLIWIONO OTWIERANIE KLAS ZE STARSZYMI ROCZNIKAMI NP. DLA CHĘTNYCH UCZNIÓW, KTÓRZY CHCIELI SIĘ PRZENIEŚĆ Z INNYCH SZKÓŁ. RODZICE PRZYCHODZILI, PYTALI, ALE NIE BYŁO NA TO ZGODY W-ŁU EDU ZAPEWNE W POROZUMIENIU Z RATUSZEM. JEDYNY WYJĄTEK BYŁ TAKI, ŻE ZARAZ PO ODSTĄPIENIU OD LIKWIDACJI SZKOŁY W ROKU SZKOLNYM 2018/2019 POZWOLONO UTWORZYĆ JEDNĄ KLASĘ IV POD WARUNKIEM, ŻE ZAPISZE SIĘ MIN.18 OSÓB, CO ZRESZTĄ UDAŁO SIĘ, ALE I TAK ZARAZ BYŁA NAGONKA, ŻE SZKOŁA INNYM ZABIERA UCZNIÓW! PRZYPOMNĘ, ŻE TO RODZICE WYBIERALI NIE SZKOŁA!

NI ZA TYM, NI ZA TYM, PANIE WICEPREZYDENCIE, ALE JEŻELI SZKOŁA PODSTAWOWA TWORZY SIĘ NA NOWO TZN OD NAJMŁODSZYCH ROCZNIKÓW I CELOWO POZWALA SIĘ TYLKO NA UTWORZENIE JEDNEJ IV W JEDNYM ROKU SZKOLNYM, POTEM JUŻ NIE - TO WIADOMO, ŻE UTRZYMYWANIE SZKOŁY Z 5 ODDZIAŁAMI W CAŁYM BUDYNKU JEST NIEOPŁACALNA!

GDYBY CO ROKU RODZICE MOGLI MIEĆ WYBÓR I ZAPISYWAĆ DO SP1 ROKROCZNIE POWSTAŁYBY NP. PO JEDNEJ KLASIE ROCZNIKI IV, V, VI (VII i VIII pewnie nie, bo mało kto przepisze dziecko na ostatnie dwa lata).

Dodaj ogłoszenie