Zobacz wideo: Powrót do szkół w reżimie sanitarnym.
Jednym z głównych powodów likwidacji SP nr 13 jest zmniejszająca się z roku na rok liczba uczniów, a co za tym idzie rosnące koszty utrzymania placówki ponoszone z kasy samorządu, ponieważ subwencja oświatowa jest niewystraczająca.
Z danych wydziału edukacji wynika, że w
- w 2018 roku w SP 13 było - 88 uczniów
- w 2019 roku w SP 13 było - 64 uczniów
- w 2020 roku w SP 13 jest - 57 uczniów
Dodajmy, że w trwającym roku szkolnym nie było już naboru do pierwszej klasy. Obecnie do utrzymywania SP nr 13 z kasy samorządu dokładane jest ponad 2,3 mln zł.
- Naszym celem jest racjonalizacja wydatków - podkreśla wiceprezydent Szymon Gurbin. - Zanim podjęliśmy decyzję, że będziemy zmierzać ku likwidacji tej szkoły zadaliśmy sobie trud, aby sprawdzić czy rzeczywiście nie jest racjonalne podtrzymywanie funkcjonowania tej szkoły i naszym zdaniem nie jest. Lepiej te pieniądze zainwestować w inne obszary systemu grudziądzkiej edukacji.
Uczniowie mogą przejść do szkoły specjalnej przy Parkowej
Alternatywą dla uczniów SP 13 ma być kontynuacja nauki w SP 14 wchodzącej w skład Zespołu Placówek Edukacyjno-Rewalidacyjnych przy ul. Parkowej w Grudziądzu. Obie: zarówno SP 13 jaki i SP 14 to szkoły specjalne. Dodajmy, że o ile liczba uczniów w SP 13 spada, to według danych Ratusza nieznacznie wzrasta w ZPE-R i choćby w bieżącym roku wynosi 108.
Ponadto, jak zauważa dyrektor wydziału edukacji, Kamila Melkowska-Lemke, dzieci z orzeczonym lekkim stopniem niepełnosprawności intelektualnej mogą uczęszczać do podstawówek ogólnodostępnych z oddziałami integracyjnymi. W Grudziądzu takie funkcjonują w SP 15, 17 i 18.
- Według naszych analiz utrzymywanie dwóch szkół podstawowych specjalnych nie jest racjonalne - przedstawia stanowisko władz miasta Kamila Melkowska-Lemke. - Mogę zapewnić, że w SP nr 14 są możliwości zapewnienia wszystkim dzieciom właściwej edukacji, bez konieczności wprowadzania zmianowości. W Zespole jest bardziej rozbudowana baza dydaktyczna, jest więcej pracowni specjalistycznych. Są również lepsze warunki jeśli chodzi o infrastrukturę sportową odnośnie prowadzenia rehabilitacji. Lepiej zainwestować w rozwój tych pracowni i infrastruktury w jednej placówce niż generowanie dalszych kosztów związanych z utrzymywaniem dwóch specjalnych podstawówek.
Dojazd dzieci do SP nr 14 w ocenie władz miasta jest dogodny komunikacją miejską. Ponadto Zespół Placówek dysponuje busem oraz planuje zakup drugiego. - Dzieciom z określonymi niepełnosprawnościami jesteśmy też w stanie zapewnić bezpłatny dowóz do placówki przy Parkowej - zaznacza Kamila Melkowska - Lemke.
Co z nauczycielami?
W Szkole Podstawowej nr 13 kadra nauczycielska liczy 32. nauczycieli. - Według wstępnych analiz do Zespołu Placówek przy Parkowej może przejść około 11. nauczycieli. Jeśli chodzi o pozostałych, którzy nie znaleźliby zatrudnienia w ZPR-E z pewnością będą mieli priorytet jeśli chodzi o obsadzanie wakatów w szkołach ogólnodostępnych - uspokaja dyrektor wydziału edukacji. - Dla tej kadry przejście do innych niż specjalne szkoły może być pewnym problemem, gdyż w szkołach specjalnych przysługuje 20 proc. dodatek za warunki pracy. W szkołach ogólnodostępnych, takiej gratyfikacji już nie ma.
Jeśli chodzi o pracowników obsługi i administracji, to główna księgowa o ile powstanie w Grudziądzu Centrum Usług Wspólnych ma otrzymać propozycję pracy właśnie w tej instytucji. Nadto dwie osoby z administracji SP nr 13 mają umowy na czas określony do 31 sierpnia br. Jest jeszcze 6 osób z obsługi: kucharka, konserwator oraz panie sprzątające. - Postaramy się im zapewnić pracę w innych placówkach - dodaje Kamila Melkowska - Lemke. - Tak samo jako osobom pracującym jako pomoc wychowawców.
Nastroje kadry SP 13: smutek i przygnębienie
Radny PiS-u, Sławomir Szymański pytał m.in. o reakcje kadry pedagogicznej SP nr 13 po tym jak dowiedzieli się o planach likwidacji tej szkoły. Spotkanie odbyło z wiceprezydentem Gurbinem i szefową wydziału edukacji na początku tygodnia.
- Nikt nie tryskał entuzjazmem, wręcz przeciwnie - przyznaje Szymon Gurbin. - Zdajemy sobie sprawę, że nauczyciele tej szkoły włożyli mnóstwo serca i energii w pracę na rzecz tej placówki, uczniów i doceniamy to. Jednak my musimy patrzeć szerzej z perspektywy całego systemu edukacji w naszym mieście.
Kamila Melkowska - Lemke także dodaje, że rozważano "wariant" z możliwością przejęcia SP nr 13 przez stowarzyszenie. - Jednak gdyby stowarzyszenie nie poradziłoby sobie z prowadzeniem tej szkoły, to ten obowiązek musiałoby przejąć miasto a wtedy wrócilibyśmy do punktu wyjścia - wyjaśnia dyrektor wydziału edukacji.
Ocena władz Grudziądza odnośnie przyszłości SP nr 13 jest jednoznaczna: - Brakuje argumentów za pozostawieniem tej szkoły.
Najpierw uchwała intencyjna
Jeśli chodzi o procedury, to najpierw powinna zostać wywołana na sesji Rady Miejskiej uchwała o zamiarze likwidacji SP nr 13. To uchwała intencyjna, o niczym nie przesądzająca ale dająca "zielone światło" dla wszczęcia procedury procesu likwidacji. W dalszej kolejności o planach likwidacji powiadomieni powinni zostać rodzice uczniów. Uchwała musi też zostać zaopiniowana przez Kuratora Oświaty, a także związki zawodowe.
Co z budynkiem po SP nr 13?
- Planujemy, aby powstało w nim Centrum Senioralne, w którym działałby choćby Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz inne formy aktywizacji seniorów - opowiada wiceprezydent Gurbin.
Dodajmy, że ostatnio na przełomie stycznia i lutego 2017 roku wywołano dyskusję o likwidacji ówczesnego Gimnazjum nr 4 przy ul. Konarskiego (obecnie SP nr 1). Wówczas przeciwnikiem jej zamknięcia był m.in. Szymon Gurbin - wówczas radny. Podczas komisji edukacji w środę, 20 stycznia br obecnie wiceprezydent Szymon Grubin, przyznał że wtedy nie miał racji optując przeciwko likwidacji tej szkoły. Ostatecznie tej placówki nie zlikwidowano.
