MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła Podstawowa w Tucznie (gmina Złotniku Kujawskie) ma nowego patrona. Została nim Justyna Wichlińska. Zdjęcia z uroczystości

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
W sobotę, 25 maja 2024, Szkole Podstawowej w Tucznie nadano imię Justyny Wichlińskiej. Z tek okazji odbyła się uroczystość podczas które wspominano patronkę, odsłonięto tablicę upamiętniającą nadanie jej imienia szkole. Zwiedzano szkolne muzeum, odbył się rodzinny piknik oraz VII Bieg Muzealny
W sobotę, 25 maja 2024, Szkole Podstawowej w Tucznie nadano imię Justyny Wichlińskiej. Z tek okazji odbyła się uroczystość podczas które wspominano patronkę, odsłonięto tablicę upamiętniającą nadanie jej imienia szkole. Zwiedzano szkolne muzeum, odbył się rodzinny piknik oraz VII Bieg Muzealny Dominik Fijałkowski
Od soboty, 25 maja 2024 roku, Szkoła Podstawowa w Tucznie nosi imię Justyny Wichlińskiej. Nadaniu imienia towarzyszyła oficjalna uroczystość, a także Noc Muzeów i VII Bieg Muzealny.

Częścią Szkoły Podstawowej w Tucznie jest dwór należący do niegdyś do rodu Wichlińskich. Wraz z mężem mieszkała tam Justyna Wichlińska, ziemianka, społeczniczka i patriotka. W dworze społeczność szkolna utworzyła muzeum poświęcone Justynie Wichlińskiej i jej czasom.

Podstawówka w Tucznie miała patrona. Był nim Tadeusz Kościuszko. Podczas sobotniej uroczystości dyrektor szkoły Aleksandra Deolecka-Geppert przyznała jednak, że: - Od zawsze marzyła o tym, by placówka nosiła imię Justyny Wichlińskiej, która walczyła o wolność, niepodległość oraz naukę i postęp.

I tak też się stało. 26 marca br. Rada Gminy Złotniki Kujawskie przyjęła uchwałę o zmianie patrona. W dokumencie zapisano, że Tadeusza Kościuszkę zastępuje Justyna Wichlińska.

Treść uchwały dyrektor SP w Tucznie odczytała podczas sobotniej uroczystości, na którą obok licznych oficjalnych gości i rodziców przybyli także członkowie rodziny Wichlińskich.

- Cieszę się, że nadszedł ten dzień, że przyjechała rodzina. Bo muszę zauważyć, że Justyna jest nam bardzo bliska. Ona jest tutaj z nami - podkreśliła dyrektor Deolecka-Geppert.

Uroczystość uświetnił wzruszający program artystyczny przygotowany przez nauczycieli i uczniów podstawówki.

Głos zabierali zaproszeni goście. Elżbieta Piniewska, przewodnicząca kujawsko-pomorskiego sejmiku, zwróciła uwagę, że decyzja o zmianie patrona szkoły wymagała odwagi.

- Rok 2022 w województwie kujawsko-pomorskim został określony rokiem kobiet odważnych. Po pierwsze odważną kobietą, jak na tamte czasy, trudne, wymagające wyzwań, była wasza patronka Justyna Wichlińska, Odwagi wielkiej wymagało również podjęcie starań o to, by ona mogła stać się patronką waszej szkoły. Chylę więc czoła wobec wszystkich, którzy taką odwagą się wykazali - podkreśliła Elżbieta Piniewska.

Przewodnicząca sejmiku zastanawiała się, jakie wartości chciałaby przekazać obecnym na uroczystości gościom Justyna Wichlińska?

- Powiedziałaby, że najważniejsza jest taka triada - dobro, prawda i piękno. Jestem głęboko przekonana o tym, że tym wartościom pani dyrektor i cała społeczność szkoły będzie wierna od dzisiaj w nieskończoność - stwierdziła Elżbieta Piniewska.

Z kolei wójt Złotnik Kujawskich Waldemar Pawlak wyraził zadowolenie, że szkole patronować będzie lokalna patriotka. Osoba, która zaistniała w Tucznie, okolicy i w Polsce.

- To wzór. Mam nadzieję, że będzie czuwała nad szkołą - dodał wójt.

Podczas uroczystości uczniowie złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Oficjalni goście, w tym członkowie rodziny patronki, otrzymali dopiero co wydany album o Justynie Wichlińskiej. Odsłonięto też tablicę upamiętniającą dzień nadania podstawówce nowego patrona.

W szkole odbyła się Noc Muzeów połączona z rodzinnym piknikiem. Na 5-kilometrowej trasie rywalizowali uczestnicy VII Biegu Muzealnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szkoła Podstawowa w Tucznie (gmina Złotniku Kujawskie) ma nowego patrona. Została nim Justyna Wichlińska. Zdjęcia z uroczystości - Inowrocław Nasze Miasto

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska