Częścią Szkoły Podstawowej w Tucznie jest dwór należący do niegdyś do rodu Wichlińskich. Wraz z mężem mieszkała tam Justyna Wichlińska, ziemianka, społeczniczka i patriotka. W dworze społeczność szkolna utworzyła muzeum poświęcone Justynie Wichlińskiej i jej czasom.
Podstawówka w Tucznie miała patrona. Był nim Tadeusz Kościuszko. Podczas sobotniej uroczystości dyrektor szkoły Aleksandra Deolecka-Geppert przyznała jednak, że: - Od zawsze marzyła o tym, by placówka nosiła imię Justyny Wichlińskiej, która walczyła o wolność, niepodległość oraz naukę i postęp.
I tak też się stało. 26 marca br. Rada Gminy Złotniki Kujawskie przyjęła uchwałę o zmianie patrona. W dokumencie zapisano, że Tadeusza Kościuszkę zastępuje Justyna Wichlińska.
Treść uchwały dyrektor SP w Tucznie odczytała podczas sobotniej uroczystości, na którą obok licznych oficjalnych gości i rodziców przybyli także członkowie rodziny Wichlińskich.
- Cieszę się, że nadszedł ten dzień, że przyjechała rodzina. Bo muszę zauważyć, że Justyna jest nam bardzo bliska. Ona jest tutaj z nami - podkreśliła dyrektor Deolecka-Geppert.
Uroczystość uświetnił wzruszający program artystyczny przygotowany przez nauczycieli i uczniów podstawówki.
Głos zabierali zaproszeni goście. Elżbieta Piniewska, przewodnicząca kujawsko-pomorskiego sejmiku, zwróciła uwagę, że decyzja o zmianie patrona szkoły wymagała odwagi.
- Rok 2022 w województwie kujawsko-pomorskim został określony rokiem kobiet odważnych. Po pierwsze odważną kobietą, jak na tamte czasy, trudne, wymagające wyzwań, była wasza patronka Justyna Wichlińska, Odwagi wielkiej wymagało również podjęcie starań o to, by ona mogła stać się patronką waszej szkoły. Chylę więc czoła wobec wszystkich, którzy taką odwagą się wykazali - podkreśliła Elżbieta Piniewska.
Przewodnicząca sejmiku zastanawiała się, jakie wartości chciałaby przekazać obecnym na uroczystości gościom Justyna Wichlińska?
- Powiedziałaby, że najważniejsza jest taka triada - dobro, prawda i piękno. Jestem głęboko przekonana o tym, że tym wartościom pani dyrektor i cała społeczność szkoły będzie wierna od dzisiaj w nieskończoność - stwierdziła Elżbieta Piniewska.
Z kolei wójt Złotnik Kujawskich Waldemar Pawlak wyraził zadowolenie, że szkole patronować będzie lokalna patriotka. Osoba, która zaistniała w Tucznie, okolicy i w Polsce.
- To wzór. Mam nadzieję, że będzie czuwała nad szkołą - dodał wójt.
Podczas uroczystości uczniowie złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Oficjalni goście, w tym członkowie rodziny patronki, otrzymali dopiero co wydany album o Justynie Wichlińskiej. Odsłonięto też tablicę upamiętniającą dzień nadania podstawówce nowego patrona.
W szkole odbyła się Noc Muzeów połączona z rodzinnym piknikiem. Na 5-kilometrowej trasie rywalizowali uczestnicy VII Biegu Muzealnego.
