Na razie szkolne radio, które powstało z inicjatywy samorządu szkolnego, mieści się w kąciku niewielkiego gabinetu dyrektora Grzegorza Kotrycha. Cały sprzęt to wzmacniacz i mikrofon, a od niedawna dyktafon. Radio działa od ubiegłego roku szkolnego i nadało już całkiem udane audycje okolicznościowe. Ostatnie osiągnięcie młodych reporterów to relacja z nietypowych lekcji geografii, które odbyły się we wszystkich klasach. Szkołę odwiedził bowiem Sławomir Płatek, uczestnik Pokojowego Rajdu, sponsorowanego przez UNESCO. Gość opowiadał, jak w ciągu 530 dni rowerem objechał kulę ziemską, odwiedzając 43 kraje. W sumie ma ich na swoim podróżniczym koncie aż 55.
Jak poinformowała "Kujawską" Joanna Milewska, jedna z reporterek szkolnego radia, spotkanie z niezwykłym gościem zorganizowane zostało z inicjatywy państwa Maciejewskich, rodziców jednego z pierwszoklasistów Szkoły Podstawowej. Podróżnik opowiadał, pokazywał zdjęcia i slajdy. - Dzięki temu dowiedzieliśmy się jak to jest naprawdę z kulturą, wiarą i obyczajami u obcokrajowców, a także przekonaliśmy się na własne oczy, jak wygląda życie w wielkich miastach krajów europejskich - mówi Joanna Milewska.
Podróżnik był pierwszym gościem szkolnego radia, ale młodzi radiowcy zapowiadają, że niebawem zajmą się robieniem prawdziwych, montowanych audycji. A jaka muzyka dobiega ze szkolnych głośników rano i podczas dużej przerwy? Różna - od Bacha i Mozarta po współczesne przeboje.
W szkolnym radio, które na razie nie ma nawet swojej nazwy, pracują trzy uczennice klasy VIb Szkoły Podstawowej: Angelika Rępalska, Martyna Wienconek i Paulina Preczak oraz wraz z Teresą Niklas, opiekunką radiowęzła, trzy gimnazjalistki: Joanna Milewska (kl. II), Agnieszka Drużyńska i Natalia Kaberow (obie z kl. III).Trzeba zaznaczyć, że radiowy sprzęt zafundowała uczniom Rada Rodziców za pieniądze ze sprzedaży podręczników.
Szkolne radio nadaje
Jadwiga Aleksandrowicz

Szkolne radio ma się dobrze. Na zdjęciu gimnazjalistki (od lewej): Joanna Milewska, Natalia Kaberow i Agnieszka Drużyńska. W środku opiekunka Teresa Niklas.
Uczniów przychodzących do Zespołu Szkół w Zbrachlinie (gm. Waganiec) wita już od godz. 7.30 szkolny radiowęzeł. To królestwo uczniowskiego samorządu.