Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły zaczynają przyjmować uczniów

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Od dziś rusza nabór do szkół ponadgimnazjalnych.
Od dziś rusza nabór do szkół ponadgimnazjalnych. Sławomir Kowalski
Dzisiaj ruszyła rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych. Licea i technika prześcigają się w pomysłach. „Branżówki” martwią się o nabór.

- Liczę na to, że uda nam się utworzyć dwie-trzy klasy - przewiduje Danuta Paluszak, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Inowrocławiu, czyli „budowlanki”.

Chodzi o nabór do szkoły branżowej I stopnia, która od września zastąpi obecną zasadniczą szkołę zawodową. Ministerstwo edukacji chce w ten sposób „odczarować” zawodówki i przekonać uczniów, żeby wybierali naukę w tych szkołach. Kształcenie w nich będzie trwać trzy lata, a absolwent będzie mógł podjąć naukę w 2-letniej szkole branżowej II stopnia, umożliwiającą mu przystąpienie do matury.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

W inowrocławskiej „budowlance” w szkole branżowej I stopnia pojawią się od nowego roku szkolnego takie zawody, jak m.in. murarz-tynkarz, kominiarz, monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych, dekarz. - Te zawody są poszukiwane na rynku - dodaje Danuta Paluszak. - Żeby tylko młodzież chciała je wybierać. Sądzę natomiast, że nie zabraknie chętnych do naszego technikum. Ze względu na profil szkoły priorytetem są zawody związane z budownictwem. Tradycyjnie będziemy kształcić techników budownictwa - od tego roku z nakierowaniem na inżynierię wojskową. Umożliwi nam to współpraca z 2 Pułkiem Inżynieryjnym w Inowrocławiu. We współpracy z UTP poprowadzimy klasę technik renowacji elementów architektury z dekoracją wnętrz. Ta sama uczelnia będzie nas również wspierać w prowadzeniu klasy technik architektury krajobrazu z florystyką. Proponujemy również zawód technik geodeta, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik robót wykończeniowych w budownictwie czy technik urządzeń sanitarnych.

Na współpracę z wojskiem coraz częściej decydują się również licea ogólnokształcące. W bydgoskiej „ósemce” od kilku lat z powodzeniem funkcjonuje klasa o profilu edukacja wojskowa. - Prowadzimy ją we współpracy z Batalionem Dowodzenia Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych - wyjaśnia Aldona Sobień, dyrektor VIII LO.

W sumie „ósemka” zamierza utworzyć pięć klas. Oprócz już wymienionej także klasę humanistyczną (z rozszerzonym językiem polskim, angielskim, historią oraz z elementami prawa), dwie biologiczno-chemiczne (jedna z elementami pierwszej pomocy, druga - dietetyki). - Przyjmiemy też uczniów do klasy matematyczno-informatycznej z edukacją multimedialną. - Poprowadzimy ją we współpracy z firmą Nokia - dodaje Aldona Sobień.

W III LO we Włocławku od września rusza klasa o profilu nowe media i reklama. - Liczymy na to, że propozycja spodoba się młodzieży - mówi Ilona Michalska, wicedyrektor. 
- Zapraszamy kandydatów również do klasy politechnicznej, dwóch biologiczno-chemicznych, matematyczno-przyrodniczej, administracji i służb publicznych oraz klasy o profilu społeczno-prawnym.

Kandydaci mogą wybrać maksymalnie trzy szkoły, ale w nich dowolną liczbę klas. W przypadku naboru elektronicznego na pierwszym miejscu należy zawsze wpisać szkołę pierwszego wyboru, czyli tę, do której najbardziej chcemy się dostać. To samo dotyczy wyboru klas.

INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju (11-17.05.2017)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska