Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły zawodowe wracają do łask?

Jolanta Młodecka, [email protected]
Monika Nitkowska, Piotr Kołodziejski, Natalia Rosińska, Marta Długosz, Karolina Jakubowska i Karol Pokropiwny.
Monika Nitkowska, Piotr Kołodziejski, Natalia Rosińska, Marta Długosz, Karolina Jakubowska i Karol Pokropiwny.
Tylko tam, gdzie jest dużo ciekawych propozycji i dobrze wyposażona baza dydaktyczna. Stowarzyszenie Rozwoju Miasta i Gminy Piotrków Kujawski jest organem prowadzącym Społeczne Liceum Ogólnokształcące oraz szkołę zawodową.

Liceum nie działa od tego roku szkolnego, bo brakowało chętnych. Ale w nowym roku nabór będzie prowadzony i jeśli tylko znajdą się chętni - klasa ogólnokształcąca zostanie otwarta - zapewnia dyrektor Sylwia Wilińska.

Tymczasem główny pion edukacyjny tej społecznej placówki stanowi szkoła zawodowa. Ma uprawnienia szkoły publicznej, mieści się w gimnazjum im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Piotrkowie Kujawskim. Choć funkcjonuje dopiero od kilku lat, dysponuje wykwalifikowaną kadrą pedagogiczną, która solidne przygotowuje młodzież do wybranego zawodu. Zajęcia prowadzone są z wykorzystaniem nowoczesnej bazy dydaktycznej, w tym pracowni internetowej, czy języków obcych. Do dyspozycji uczniów jest biblioteka i pracownia multimedialna.

Szkoła daje możliwość zdobycia zawodu w 16. różnych specjalnościach, m.in. kucharz, fryzjer, hydraulik, cukiernik, kowal, monter, sprzedawca, zapewnia też praktyczną naukę zawodu.

A co po lekcjach? Nikt nie powinien się nudzić. Od tego roku działa kółko teatralne, duży nacisk kładzie się na rozwój sportu, bo Piotrków ma wspaniałą bazę sportową.

Z inicjatywy Piotra Kołodziejskiego, nauczyciela historii, od trzech lat działa grupa rekonstrukcji historycznej AK "Kolumbowie": - To odniesienie do powieści Romana Bratnego i bohaterów jego książki, uczestników postania warszawskiego. Zaczynali walkę jako młodzi ludzie. Moi uczniowie są w tym samym wieku. Oczywiście, nie muszą walczyć w powstaniu, ale mają przed sobą inny rodzaj walki, o swoją przyszłość. Jestem zafascynowany powstaniem warszawskim i cieszę się, że część tej fascynacji udało się przekazać młodym ludziom. Wracamy też do historii żołnierzy wyklętych, którzy działali po wojnie na Kujawach. Pokazujemy się na różnych imprezach, co jest świetną lekcją historii i dobrą okazją do promocji szkoły.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska