Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szok! Aż jedna czwarta zabawek z wadami

(Kaf)
sxc
Tak stwierdziła Inspekcja Handlowa, która przebadała prawie 4 tys. zabawek na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Brak ostrzeżeń, małe elementy, które dziecko może połknąć, zbyt głośne dźwięki. To tylko niektóre z zastrzeżeń, które stwierdziła Inspekcja Handlowa. W efekcie przeprowadzonej przez Inspekcję Handlową kontroli, Prezes UOKiK wydała 99 decyzji w sprawie zabawek. W 17 z nich nakazano wycofanie produktów z obrotu. Jednocześnie do organów ścigania skierowano 88 powiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na wprowadzeniu do obrotu wyrobów niespełniających zasadniczych wymagań. Większość spraw umorzono, gdyż prodecenci sami postanowili naprawić błędy.

O czym jednak należy pamiętać kupując dziecku zabawkę? Tak radzi UOKiK:

Krok I. Wybierz zabawkę odpowiednią dla wieku twojego dziecka. Pomocne będą informacje na opakowaniu, dla której grupy wiekowej jest przeznaczona np. dla dziecka poniżej 3. roku życia. Zabawki przeznaczone dla najmłodszych, takie jak maskotki, gryzaki, klocki, lalki, nie mogą np. zawierać szklanych lub porcelanowych elementów. W wyborze pomocny będzie znak CE, który musi znaleźć się na każdej zabawce i oznacza, że produkt spełnia zasadnicze wymagania bezpieczeństwa.

Krok II. Obejrzyj dokładnie zabawkę, szczególnie pod kątem bezpiecznego używania przez najmłodszych. Niektóre istotne cechy można sprawdzić samodzielnie. Warto upewnić się czy zabawka nie ma ostrych krawędzi, sztywnych lub wystających elementów. Mogą one znajdować się np. w kierownicy roweru, ramie wózka dla lalek. Zabawki, które można złożyć (np. krzesełka, dziecięce deski do prasowania) muszą być wyposażone w blokadę zabezpieczającą. Zwróćmy uwagę czy drobne elementy nie odpadają przy lekkim naciśnięciu, ponieważ dziecko może je połknąć lub się udławić.

Krok III. Sprawdź, czy jest dołączona instrukcja montażu lub obsługi w języku polskim. Jeżeli jednym z elementów zabawki są linki i sznurki zakończone kółkiem lub innym elementem, który może tworzyć zaciągającą się pętlę, należy sprawdzić czy nie są zbyt długie (poniżej 220 mm dla zabawki przeznaczonej dla malucha poniżej 3. roku życia). W przypadku huśtawek linki nie powinny być zbyt cienkie.

Krok IV. Przeczytaj skład. Produkty przeznaczone dla najmłodszych nie mogą stwarzać zagrożeń dla dziecka w kontakcie z oczami, śluzówką czy skórą. Zapoznaj się uważnie z informacjami na opakowaniu.

Krok V. Zwrot nieudanego prezentu, który nie ma wad, a jedynie dziecku się nie podoba, zależy tylko od dobrej woli sprzedawcy. Oczywiście, każdą zabawkę można reklamować w ciągu dwóch lat od zakupu, ale nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od wykrycia wady lub niezgodności z umową (produkt nie posiada cech, o których zapewniał przedsiębiorca).

Krok VI. Rodzicu, jeżeli uważasz, że zabawka, którą bawi się Twoje dziecko nie jest bezpieczna, zgłoś się do Inspekcji Handlowej, której dane znajdziesz na stronie Urzędu

. Możesz również zawiadomić UOKiK, korzystając ze specjalnego formularza

.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska