Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Grudziądzu na dodatki "covidowe" ekipy sprzątającej wydał blisko 60 tys zł [DANE ZA 3 MIESIĄCE]

Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis
Część ekipy sprzątającej ze szpitala w Grudziądzu czuje się pokrzywdzona, że nie wypłacono im dodatków za pracę w tzw. strefie brudnej. Władze szpitala: - Dodatki są tylko dla tych, którzy pracują w bezpośrednim kontakcie z pacjentem zakażonym.
Część ekipy sprzątającej ze szpitala w Grudziądzu czuje się pokrzywdzona, że nie wypłacono im dodatków za pracę w tzw. strefie brudnej. Władze szpitala: - Dodatki są tylko dla tych, którzy pracują w bezpośrednim kontakcie z pacjentem zakażonym. archiwum Polska Press
- Każda z pań sprzątających i mająca bezpośredni kontakt z pacjentem zakażonym koronawirusem otrzymała dodatek "covidowy" do pensji - zapewnia Małgorzata Kufel, naczelna pielęgniarka szpitala w Grudziądzu nadzorująca m.in. dział higieny. To jasna deklaracja po naszym artykule "Jesteśmy szarą strefą szpitala".

Przypomnijmy, że część pań z ekipy sprzątającej szpitala skarżyła się na naszych łamach że pomimo tego, że pracowały w tzw. strefie brudnej - czyli tej gdzie przebywali pacjenci z podejrzeniem albo potwierdzeniem zarażenia koronawirusem - to albo wcale nie dostała dodatkowych pieniędzy, albo "symboliczne" kilkanaście złotych.

Zdecydowanie z tym stwierdzeniem nie godzi się Małgorzata Kufel, naczelna pielęgniarka szpitala w Grudziądzu, której podlega m.in. dział higieny szpitalnej czyli personel sprzątający.

- Wszystkie panie, które miały bezpośredni kontakt, czyli wchodziły do sal gdzie byli pacjenci zakażeni koronawirusem i sprzątały w pełnym zabezpieczeniu w środki ochrony osobistej, dostały dodatki "covidowe". Ich praca była dokładnie ewidencjonowana i na tej podstawie, po zatwierdzeniu przez brygadzistki naliczane były dodatki - zapewnia Małgorzata Kufel.

Z wyjaśnień naczelnej pielęgniarki wynika również, że te sprzątające, które wykonywały swoje obowiązki w tzw. strefie brudnej, ale nie miały bezpośredniego kontaktu z pacjentami zakażonymi koronawirusem, takich dodatków nie mogły dostać.

Ile średnio wyniosły dodatki covidowe dla ekipy sprzątającej szpitala w Grudziądzu

Zgodnie z wyliczeniami służb szpitala w Grudziądzu wynika, że najwyższe dodatki dla pań sprzątających wypłacono w kwietniu. Wówczas było też najwięcej pacjentów "covidowych". Średnio wyniosły one: 1242 zł. Najwyższa kwota: 1962 zł.

Ponadto:

  • w maju średnio dodatki "covidowe" wyniosły: 301 zł, najwyższa kwota dodatku: 650 zł
  • w czerwcu średnio dodatki "covidowe" wyniosły 178 zł, najwyższa kwota dodatku: 619 zł, najniższa: 15,48 z

Dodatki wynosiły 50 proc. stawki godzinowej.

W sumie na dodatki "covidowe" dla personelu sprzątającego szpital w Grudziądzu wydał:

  • w kwietniu: 40,9 tys. zł
  • w maju: 15,6 tys. zł
  • w czerwcu: 4,2 tys. zł

Naczelna pielęgniarka szpitala w Grudziądzu, Małgorzata Kufel także podkreśla, że w momencie gdy przekształcono szpital w jednoimienny, w pierwszym tygodniu ok. 40 pań z ekipy sprzątającej poszło na zwolnienia lekarskie...

Są braki w personelu sprzątającym

Mimo, że lecznica już od połowy czerwca nie jest w całości "zakaźną", to braki w personelu sprzątającym są nadal. - Musimy w związku z tym dokładać obowiązków. Nie mamy innego wyjścia - to kontrargument Małgorzaty Kufel na zawarte w naszym artykule "Jesteśmy szarą strefą szpitala", informacje od pań że muszą sprzątać więcej oddziałów, odcinków niż dotychczas i są zestresowane, podupadają na zdrowiu.

- Dział higieny szpitalnej jest niezwykle ważnym w całej strukturze organizacyjnej lecznicy. To dzięki jego pracy zgodnie z procedurami i standardami ryzyko zakażenia minimalizuje się - Małgorzata Kufel.

Obecnie strefa zakaźna znajduje się w kompleksie pediatrycznym. I jak przyznają brygadzistki z ekipy sprzątającej, chętnych do pracy właśnie do tego odcinka nie brakuje. W przeciwieństwie do tego jak było na początku pandemii.

MASKI FFP2 ORAZ KN95 Z FILTREM, PRZYŁBICE, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI, OKULARY I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE PRZECIWKO WIRUSOM I BAKTERIOM >> Sprawdź w naszym sklepie <<

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska