Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Część "covidowych" medyków z Grudziądza - póki co - bez rekompensat: - To niesprawiedliwe - uważają! [AKTUALIZACJA]

PA
Szpital w Grudziądzu pełni obecną rolę dwuimiennego. Znajduje się tu część dla osób zakażonych koronawirusem oraz dla chorych które nie są zakażone COVID 19.
Szpital w Grudziądzu pełni obecną rolę dwuimiennego. Znajduje się tu część dla osób zakażonych koronawirusem oraz dla chorych które nie są zakażone COVID 19. Aleksandra Pasis
- Usłyszeliśmy, że nic nie straciliśmy, więc nie ma czego nam rekompensować - żalą się medycy z Grudziądza. Chodzi o wypłatę dodatkowego świadczenia pieniężnego dla osób, które w czasie pandemii pracowały tylko w zakaźnej lecznicy i tylko przy pacjentach „covidowych”. Części załogi rekompensaty są jednak wypłacane. AKTUALIZACJA. Przed godz. 17 w środę, 22 lipca szpital poinformował, że wypłaci rekompensaty wszystkim uprawnionym medykom.

Rekompensaty mają być swego rodzaju zadośćuczynieniem za to, że medycy pracujący w zakaźnych szpitalach mieli zakaz pracy w innych placówkach medycznych. Wszystko w trosce o to, by ograniczyć ewentualne szerzenie pandemii.

Przepisy o dodatkowym wynagrodzeniu ustaliło Ministerstwo Zdrowia. Na ich podstawie Narodowy Fundusz Zdrowia przekazuje pieniądze z budżetu państwa uprawnionym podmiotom, a te na podstawie oświadczeń pracowników - im wypłaca.

Komu należy się dodatkowy zastrzyk pieniędzy?

Zgodnie z rozporządzeniem MZ medykom, którzy mają bezpośredni kontakt z "covidowymi" pacjentami lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem i pracują w placówkach medycznych, które zajmują się leczeniem chorych na COVID-19. ( przyp. red. mowa o szpitalach jednoimiennych lub szpitalach z oddziałem zakaźnym, czyli placówkach wpisanych do wykazu dyrektorów oddziałów wojewódzkich NFZ, przygotowanych wspólnie z wojewodami).

Dodatkowe wynagrodzenie przysługuje pracownikom medycznym zatrudnionym na umowę o pracę lub umowę cywilno-prawną.

Ile wynosi rekompensata?

  • 80 proc. wynagrodzenia brutto otrzymywanego przez pracownika medycznego w innych miejscach pracy (poza szpitalem jednoimiennym) za marzec 2020 r. Jest to grupa osób, która utraciła dochód w związku z zakazem pracy w innej niż jednoimienna placówka medyczna
  • albo
  • 50 proc. wynagrodzenia zasadniczego pracownika medycznego za marzec 2020 r w szpitalu, w którym jest objęty ograniczeniem wynikającym z pracy tylko i wyłącznie przy pacjencie ze „strefy brudnej”

Jak zapewnia Izabela Hirsch-Lewandowska z działu marketingu szpitala w Grudziądzu, rekompensaty na chwilę obecną są wypłacane tylko dla tych, którzy faktycznie utracili dochód, czyli z „pierwszej” wymienionej wyżej grupy uprawnionych. - Tu nie mamy wątpliwości - zaznaczała w ubiegłym tygodniu Izabela Hirsch-Lewandowska.

Wątpliwości władz „Biegańskiego” budzi „druga” grupa uprawnionych. - Zwróciliśmy się do Narodowego Funduszu Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia o szczegółową interpretację tego przepisu - wyjaśnia Izabela Hirsch - Lewandowska. - Nie chcemy wypłacić niesłusznie tych świadczeń żeby w późniejszym czasie, NFZ nie nakazał nam tego oddać. Czekamy na jasną wykładnię.

Jak nas we wtorek późnym popołudniem [przyp. red. wcześniej nie udało się nam skontaktować] informowała Izabela Hirsch-Lewandowska, do szpitala wpłynęło pismo z MZ. Dziś [środa, 22 lipca] Izabela Hirsch - Lewandowska, miała poinformować o stanowisku szpitala w tej sprawie. Jednak nie możemy się skontaktować od rana.
AKTUALIZACJA. Przed godz. 17 Izabela Hirsch - Lewandowska, zaprezentowała stanowisko szpitala w tej sprawie. Pomyślne dla grupy medyków, która dotychczas była pomijana przy wpłacie rekompensat. Na końcu tekstu - szczegóły.

Medycy ze szpitala w Grudziądzu, którym nie została wypłacona rekompensata w wys. 50 proc. zasadniczego wynagrodzenia marcowego, czują rozgoryczenie.

- Mamy kontakt z naszymi kolegami z innych szpitali jednoimiennych w Polsce. Rekompensaty są im wypłacane. U nas jest problem - uważają w Grudziądzu.

O interpretację przepisów - grupa medyków pomijana dotychczas do wypłaty rekompensat - zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia. W odpowiedzi czytamy m.in. „prawo do dodatkowego świadczenia pieniężnego mają tylko osoby formalnie objęte ograniczeniem, a więc wykonujące zawód medyczny i uczestniczące w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej wyłącznie pacjentom z podejrzeniem lub zakażeniem koronawirusem”.

- Pracowaliśmy z pacjentami „covidowymi”, a co za tym idzie obejmuje nas ograniczenie, o którym mowa w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i wypłata dodatku: 50 proc. wynagrodzenia za marzec - twierdzą medycy.

NFZ: częściowo już przekazaliśmy pieniądze na ten cel

Z informacji uzyskanych z Kujawsko - Pomorskiego NFZ-u, wynika że nie ma konkretnego terminu wypłaty rekompensat.
- Kujawsko - Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ w Bydgoszczy, dokonał częściowego przekazania pieniędzy szpitalowi w Grudziądzu na cel, o którym mowa w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z kwietnia 2020 - odpowiada „Pomorskiej” Hanna Krzyżanowska z NFZ-u w Bydgoszczy.

Wrócimy do sprawy, gdy uda się nam skontaktować z Izabelą Hirsch-Lewandowską.
AKTUALIZACJA. W środę, przed godz. 17 uzyskaliśmy informację od Izabeli Hirsch - Lewandowskiej, że szpital otrzymał interpretację przepisów z Ministerstwa Zdrowia i podjęto decyzję, że rekompensaty w wys. 50 proc. zasadniczego wynagrodzenia zostaną wypłacone medykom pracującym przy pacjentach "covidowch". - Muszą tylko złożyć oświadczenia - zaznacza Izabela Hirsch - Lewandowska ze szpitala w Grudziądzu.

Szpital w Grudziądzu działa jako dwuimienny z podziałem na część zakaźną, która mieści się w kompleksie pediatrycznym oraz część dla chorych nie będących zarażonymi koronawirusem.

Koronawirus. Raport ze szpitala i izolatorium w Grudziądzu. ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska