Zobacz wideo: Szczepienia w szkołach wciąż za mało popularne
To nowa oferta w szpitala. Test przejść może każde dziecko. Jedyny warunek to pisemna zgoda matki.
Jak dowiadujemy się - badanie nie wymaga dodatkowego pobierania krwi od dziecka, ponieważ jest wykonywane z próbki pobieranej w ramach innych badań przesiewowych wykonywanych w szpitalu. Próbki są wysyłane do laboratorium w Gdańsku i do Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
To Cię może również zainteresować
- W przypadku potwierdzenia wystąpienia u dziecka SMA, rodzice otrzymują informację bezpośrednio z Instytutu Matki i Dziecka i kierowani są do specjalistycznego ośrodka na leczenie. Jeśli rodzice nie otrzymają informacji z laboratorium oznacza to, że wynik badania na SMA był negatywny - informuje Marta Pióro, rzecznik prasowy Grupy Nowy Szpital Holding S.A., w ramach której działa szubińska lecznica.
Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]
Rdzeniowy zanik mięśni to ciężka chorobą genetyczną. Efektem choroby jest obumierania neuronów ruchowych w rdzeniu kręgowym, co prowadzi do osłabienia mięśni i częściowego lub całkowitego paraliżu. Choroba ujawnia się u osób w różnym wieku, ale najczęściej objawy pojawiają się w niemowlęctwie albo wczesnym dzieciństwie. Wczesne podjęcie leczenia daje realną szansę na zahamowanie symptomów choroby.
- Badanie w kierunku SMA finansowane jest przez Ministerstwo Zdrowia, w ramach programu badań przesiewowych noworodków – informuje Marta Pióro.
