Dla usystematyzowania, starosta przekazał nam jednak w pierwszej kolejności wieści o module, który zjechał do Żnina z Ostrowca Świętokrzyskiego.
- Były dwa transporty, przeładunek i posadowienie modułów rozpoczęło się w środę, 7 marca, około godziny 23.30. Robota szła bardzo dobrze, ekipa z Ostrowca wyrobiła się z tym w dwie i pół godziny. A podkreślić trzeba, że jeden transport, ze wszystkim, z pojazdem, mierzył 26 metrów. Dodatkowo firma dysponowała stutonowym podnośnikiem.
- Połówki konstrukcji (w sumie to ok. 50 ton) stanęły na tak zwanych metalowych markach. Wszystko pasuje - zrelacjonował starosta.
- W Żninie jest już także druga ekipa z Ostrowca, która zajmie się wykończeniem wnętrza. Deklarują, że wyrobią się najpóźniej do końca przyszłego tygodnia. Jakieś 7-10 dni i obiekt oddamy do użytku.
W module nie chorzy, tylko szczepienia przeciw Covid-19
Kolejną kwestią, związaną właśnie z tym nowym obiektem, jest fakt, że na razie będzie tu działał masowy punkt szczepień.
- Rozważaliśmy kilka lokalizacji, także "ognik" na terenie Komendy Powiatowej PSP w Żninie, czyli w sąsiedztwie szpitala. Jednak tam jest problem z internetem. A na terenie szpitala jest światłowód, co znacznie usprawni rejestrację.
- Dlatego zapadła decyzja, że nowy moduł medyczny posłuży jako punkt szczepień o charakterze masowym.
- Spotkaliśmy się w tym celu z przedstawicielami ośmiu punktów szczepień na terenie powiatu żnińskiego (jest ich 9, ale Gąsawa nie przybyła).
- Po rozmowie z koordynatorem, którym jest doktor Tomasz Zwolenkiewicz, ustalono, że skoro szpital dał w ostatnim czasie kolejnych 20 łóżek (w sumie jest 35) dla chorych na Covid-19, zrezygnujemy na dziś z 5 miejsc w izolatkach w module, a zamiast tego zorganizujemy tu 5-6 punktów szczepień.
- Jak usłyszałem, zespoły lekarzy i pielęgniarek są gotowe, byle były szczepionki.
- Z relacji doktora Zwolenkiewicza wiemy, że specjaliści są w stanie, przy wykorzystaniu pomieszczeń w tym nowym module, zaszczepić nie mniej niż 2 tysiące osób tygodniowo.
- Ogromną rolę odgrywa tu też fakt, że akcja będzie się odbywała przy szpitalu, co ułatwi organizację pracy medyków.
- Dodatkowo przy SOR są jeszcze dwa kontenery, które otrzymaliśmy z Urzędu Wojewódzkiego. Tam zorganizujemy obsługę administracyjno - techniczną akcji szczepień.
- Jednocześnie chcę podkreślić - mówi starosta Jaszczuk - że w 9 punktach na terenie powiatu żnińskiego szczepi się aktualnie około 850 osób tygodniowo (a maksymalnie, przy dostarczeniu większej liczby szczepionek, można by tam szczepić 2000-2100 osób tyg.).
- Gdy zsumujemy dane z punktu przy szpitalu i te w gminach, na dziś wiemy, że nasze zespoły specjalistów będą w stanie zaszczepić tygodniowo ponad 4 tysiące mieszkańców.
- Ale jest warunek, co powtórzę za lekarzami: muszą być szczepionki.
- Jeśli chodzi o masowy punkt szczepień przy SOR, ma zacząć działać około 19 kwietnia lub kilka dni później - informuje starosta żniński, dodając: - Dwie pracownice starostwa oraz dwie osoby skierowane z Urzędu Pracy będą wspomagać administracyjnie akcję szczepień. Już dziś zgłosiły się do doktora Zwolenkiewicza, aby rozpocząć szkolenie w tym zakresie.
Przypomnijmy, medyczny moduł przy SOR kosztował 900 tys. złotych. Na jego zakup złożyły się gminy z terenu powiatu żnińskiego oraz samorząd powiatowy.
