Aparat trafił do poradni kardiologicznej. Wykorzystywany będzie też do badania pacjentów szpitala.
- Echokardiogramem można wykonać badanie USG serca, jest też możliwość przeprowadzenia badań naczyniowych żylnych i tętniczych - mówi Mariola Burc, dyrektor chełmińskiego szpitala. - Stary aparat nie miał takich możliwości.
Na zakup nowoczesnej aparatury dyrektor pozyskała dotację w ramach konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Zdrowia. Echokardiogram kosztował 204 tys. złotych, z tego 167 tys. złotych to ministerialne dofinansowanie.
Na porodówkę z kolei trafiła wanna porodowa. Tu dofinansowanie zakupu pochodzi z unijnego projektu, a środki przekazuje marszałek. - Panie będą mogły u nas rodzić w wodzie - podkreśla Piotr Piekarski, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego. - Położne już zostały przeszkolone z prowadzenia i odbierania porodów w wodzie. Na pewno woda odpręża, rozluźniają się mięśnie macicy, co przyśpiesza przebieg porodu. Poza tym, dziecko w naturalny sposób ze środowiska wodnego przechodzi do wody. Na początek przyszłego roku planowany jest remont sali cięć cesarskich, która wchodzi w skład bloku operacyjnego. Wówczas też zostanie zamontowana wanna.
Porody w wodzie będą bezpłatne, finansowane są przez NFZ. - Cieszy nas to, że coraz więcej jest nowego sprzętu. Dostaliśmy już KTG z możliwością monitorowania ciąży bliźniaczej, na którego zakup udało się dyrekcji pozyskać dofinansowanie unijne - dodaje Piekarski. - To poprawiło poziom opieki przedporodowej, co z kolei pomaga uniknąć powikłań i przypadków nieprzewidzianych, jakie w położnictwie się zdarzają. Ponadto, dobry sprzęt wpływa na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa.
Czytaj e-wydanie »