https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szpital "Zdroje" w Szczecinie. Unikalna operacja korekcji czaszki u 5-letniej Tosi [ZDJĘCIA]

Małgorzata Klimczak
Szpital "Zdroje" w Szczecinie
Neurochirurdzy ze szpitala "Zdroje" w Szczecinie przeprowadzili kolejną nowatorką operację. Był to zabieg korekcji wady rozwojowej czaszki u 5-letniej Antoniny chorującej na Zespół Pfeiffera.

2 lipca zespół operatorów - prof. Leszek Sagan i dr Marek Lickendorf - wykonał pierwszą w Polsce operację wysunięcia kości czoła i oczodołów do przodu z użyciem rozsuwanych systemów montowanych do kości czaszki.

- U małej Tosi, w pierwszej dobie po operacji, kości oddalono od siebie o 1,2 mm. W kolejnych dniach było to rozsuwanie dwa razy dziennie po ok. 0,5 mm. Pustą przestrzeń wypełniała w tym czasie nowa kość - tłumaczy prof. Leszek Sagan, neurochirurg z Oddziału Klinicznego Neurochirurgii Dziecięcej PUM Szpitala Zdroje. - Ta operacja została zaplanowana bardzo dokładnie. Ściśle współpracowaliśmy z kliniką PUM. Tam został wykonany model czaszki.

ZOBACZ TEŻ:

Zdroje: Poparzony Alan z Rytla wychodzi ze szpitala. Uratowa...

Wstawione urządzenia mają za zadanie wysunąć do przodu górną część twarzy dziewczynki czyli czoło i oczodoły. W Zespole Pfeiffera oczodoły są tak płytkie, że gałki oczne się w nich nie mieszczą.

Problemem jest wysychanie gałek z powodu niedomykania powiek i stany zapalne spojówek. W skrajnych przypadkach może wręcz dochodzić do zwichnięć gałek ocznych, czyli do wypadania ich z oczodołów. Na szczęście do takiej sytuacji u małej pacjentki nie doszło.

- Teraz obserwujemy jaka będzie reakcja na rozsuwanie - mówi prof. Sagan. - Zobaczymy jak Tosia będzie reagowała. Na szczęście Tosia dobrze to znosi. Bardzo możliwe, że w przyszłości w podobny sposób będzie wysuwana dolna część czaszki.

ZOBACZ TAKŻE:

Unikatowa operacja skoliozy w szpitalu "Zdroje" w Szczecinie...

ZOBACZ TEŻ:

Dla Tosi nie był to pierwszy zabieg – to kolejny etap procesu jej leczenia. Dziewczynka była wielokrotnie operowana z powodu złożonej wady rozrostu kości czaszki ze współistniejącym wodogłowiem.

W wieku 6 miesięcy neurochirurdzy ze szpitala „Zdroje” przeprowadzili u niej laparoskopowe rozcinanie szwów czaszki.

Kilka miesięcy później dziewczynka przeszła rekonstrukcję czaszki celem poszerzenia jej tylnej części, umożliwiając tym samym rozwój mózgu, którego wzrost hamowany był przez zarośniętą czaszkę.

Tak działają Szpitalne Oddziały Ratunkowe w Szczecinie! [ZDJĘCIA]

Dziewczynka miała też zabieg wstawienia zastawki komorowo-otrzewnowej, dzięki czemu jej mózg miał dobre warunki do rozwoju. Operacja z użyciem dystraktorów była kolejnym planowym etapem jej leczenia. Niestety, najprawdopodobniej nie ostatnim. Konieczne może być dalsze leczenie uzależnione od ewentualnych zaburzeń wzrostu czaszki.

Jednak Tosia dzielnie to znosi.

- Tosia to prawdziwa fighterka - mówi Anna Olszewska, mama Tosi. - Nie mieliśmy do czynienia nigdy z taką chorobą. Rodzina nam powiedziała, że w tym szpitalu lekarze mogą nam pomóc. Przyjechaliśmy tu z Torunia i Tosia się urodziła w Szczecinie. Kiedy Tosia się urodziła, deformację głowy widać było na pierwszy rzut oka. Tosia przeszła cztery operacje, co było dla nas, rodziców, bardzo trudne. Każde oddanie dziecka na operację to jest zatrzymanie czasu. To są najgorsze chwile, które rodzice muszą przejść. Strach jest zawsze do ostatniej chwili. Córka doszła do siebie po operacji bardzo szybko. Jesteśmy zachwyceni tym, jak ona po każdym zabiegu szybko wraca do siebie. Myślę, że to jest dla nas wielki krok do przodu.

Szpital „Zdroje” jest jednym z dwóch ośrodków w Polsce zajmujących się obecnie zabiegami z wykorzystaniem dystraktorów kostnych w obrębie górnej części czaszki.

Operacja u Tosi była pierwszą tego typu obejmującą czołowo-oczodołową część czaszki.

ZOBACZ TEŻ:

Lepiej, szybciej, sprawniej - SOR w Zdrojach z nowym sprzęte...

Posiłki w szpitalach to temat rzeka. Kojarzą nam się z ubogimi daniami niezbyt smacznymi. To jednak nie jest reguła. Zobaczcie, jak karmią w niektórych lecznicach.

Zobaczcie, jak karmią w szpitalach. Nie zawsze jest źle [zdjęcia]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Misiek
2019-07-24T08:36:02 02:00, Joanna:

Witam nie wiem jak można tak wprowadzac w błąd ludzi . Nie jest to pierwsza taka operacja . Mam córkę z Zespolem Cruzona była operowana w Olsztynie bo mózg nie miał miejsca żeby rosnąć 3-4 4lata temu były wykonywane takie operacje przez prof Larysza oraz prof Dowgierga . Strasznie jest czytać takie coś . JAK KOMUS są przypisywane zasługi .

Najpierw naucz się czytać ze zrozumieniem.

Artykuł nie mówi nic, że to jedyny szpital.

Jest za to informacja, że to jeden z dwóch szpitali.

Więc zlituj się i nie ośmieszaj. Peace.

J
Joanna
Witam nie wiem jak można tak wprowadzac w błąd ludzi . Nie jest to pierwsza taka operacja . Mam córkę z Zespolem Cruzona była operowana w Olsztynie bo mózg nie miał miejsca żeby rosnąć 3-4 4lata temu były wykonywane takie operacje przez prof Larysza oraz prof Dowgierga . Strasznie jest czytać takie coś . JAK KOMUS są przypisywane zasługi .
G
Gość
Ja też chętnie pójdę na narządy.
W
Wdzięczna
Brawo dla lekarzy. Cieszę się że mamy jeszcze takich lekarzy. W ubiegłym roku uratowali w rym szpitalu mojego brata. Nigdy nie zapomnimy co dla nas zrobili. Bedziemy im wdzięczni do końca życia.
G
Gość
2019-07-16T20:01:00 02:00, Gość:

jakie te dzieci sa biedne. Chetnie bym umarl ,gdyby moja smierc dala zycie i zdrowie takiemu dziecku.

Zawsze możesz iść na narządy. Jest pomoc? Jest..

M
Mama Aperciaka
Ten drugi szpital w którym od wielu lat przeprowadzane są takie pionierskie operacje to Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie gdzie małymi pacjentami zajmują się dr Dowgierd i prof. Larysz wraz z zespołem Nasz syn jest ich pacjentem od urodzenia czyli podobnie jak Tosia w Szczecinie. Cieszą takie wieści że inne Polskie placówki podejmują się takich wyzwań. Gratulacje dla zespołu chirurgów ze Szczecina i uściski dla dzielnej Tosi :)
G
Gość
jakie te dzieci sa biedne. Chetnie bym umarl ,gdyby moja smierc dala zycie i zdrowie takiemu dziecku.
M
Marek
Brawo Panie Profesorze L.Sagan tyle ludzi już Pan uratował

Jest Pan Wielki?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska