Szpitale w Mogilnie i Strzelnie nie zostaną wydzierżawione prywatnej firmie

Agnieszka Nawrocka
Agnieszka Nawrocka
Obradom przysłuchiwało się wielu mieszkańców gminy Strzelno. Byli wśród nich m.in.. samorządowcy, pracownicy lecznicy oraz sympatycy i członkowie WZZ Sierpień’ 80
Obradom przysłuchiwało się wielu mieszkańców gminy Strzelno. Byli wśród nich m.in.. samorządowcy, pracownicy lecznicy oraz sympatycy i członkowie WZZ Sierpień’ 80 Agnieszka Nawrocka
Nie będzie dzierżawy powiatowego szpitala w Mogilnie i Strzelnie. Tylko siedmiu radnych zagłosowało za tym, aby wprowadzić do lecznicy operatora, czyli prywatną firmę. Powiat mogileński musi znaleźć pieniądze, aby dokładać do lecznicy około 100 tysięcy miesięcznie.

Podczas dziesiejszej burzliwej sesji uchwały w sprawie dzierżawy nie poparli radni opozycji czyli Wojciech Baran, Bartosz Nowacki, Jakub Dąbek, Dariusz Chudziński i Jarosław Garczyk oraz Jerzy Łaganowski i Robert Musidłowski. Jednak zamiarów starosty Tomasza Barczaka nie wsparli również radni z koalicji rządzącej - Dorota Repulak, Krzysztof Mleczko oraz współrządzący powiatem wicestarosta Krzysztof Szarzyński.

Nie chcieli odkładać głosowania

Wcześniej Krzysztof Mleczko chciał, aby tak jak przed miesiącem zdjąć z porządku obrad głosowanie nad dzierżawą lecznicy.
- Wybór operatora nastąpił z pogwałceniem specyfikacji przetargowej, w której zawarto zdanie o braku toczących się spraw przeciwko operatorowi. Takie sprawy się toczą. Ponadto jako samorząd nie dopilnowaliśmy spraw pracowniczych - uzasadniał Krzysztof Mleczko. Radni nie poparli jednak wniosku swojego kolegi ze Strzelna. Uznali, że nie powinno się już dłużej trzymać pracowników w niepewności. Ponadto zarząd powiatu także musi wiedzieć, jakie ma podjąć dalsze kroki.

Obrady przy pełnej sali

Dyskusja na temat przyszłości lecznicy przebiegała w bardzo burzliwej atmosferze. Tuż przed sesją gminnym autokarem przyjechała pod starostwo grupa mieszkańców Strzelna, związanych ze związkiem zawodowym WZZ Sierpień’ 80. Obradom przysłuchiwali się także pracownicy SPZOZ oraz samorządowcy z gmin powiatu. Do Mogilna przyjechał także poseł Tomasz Latos z PiS oraz Przemysław Budniak, asystent posła Kukiz’ 15 Pawła Skuteckiego.

Moment podjęcia decyzji poprzedziła długa dyskusja. Na samym początku radni opozycji oświadczyli, że sprzeciwiają się dzierżawie SPZOZ na 30 lat. W odczytanym stanowisku opozycja argumentuje, że zarząd podejmuje błędne decyzje, ale jednocześnie ucieka od odpowiedzialności za służbę zdrowia.

Ponadto Wojciech Baran po raz kolejny przypomniał, że radni z umową, jaka ma być podpisana z operatorem mogli się zapoznać tylko po podpisaniu klauzuli poufności. Nie mogą zatem dyskutować, bo nie wolno im zdradzać zapisów tam zawartych.

Polityka w piaskownicy

Swoją opinię na temat proponowanych zmian wyraził poseł Latos. Parlamentarzysta mówi, że teraz nie jest najlepszy moment na to, aby dokonywać tak poważnych zmian. Przypomnijmy, że właśnie przyjęto nową ustawę o działalności leczniczej. Z kolei asystent posła Skuteckiego odczytał list posła. Tu mowa jest o tym, że może dojść do niepokojów i destabilizacji. Poseł Paweł Skutecki proponuje przeprowadzenie konsultacji społecznych. Zaoferował ponadto, że jeżeli będzie potrzeba włączenia się zewnętrznego mediatora, może podjąć się takiej roli.

Głos zabrała także Teresa Kujawa, przewodnicząca rady miejskiej w Mogilnie. Jak mówiła, w całej dyskusji nie ma mowy o pacjentach. Mówi się jedynie o lokalizacji szpitala i o pracownikach. Przysłuchujący się dyskusji wójt Dąbrowy Marcin Barczykowski skomentował: - Piaskownica i polityka. Treści nie ma tu żadnej.

Jak mówi wójt z punktu widzenia pacjentów ważne jest, że w przypadku choroby, pacjent chce iść po prostu do lekarza. Dodawał, że widać brak komunikacji wśród władz powiatu.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie