Zobacz video: Ulgi podatkowe
Przedstawiciele Partii Razem chcą kontroli w sprawie opieki nad pacjentkami w przypadku poronień i urodzeń martwych w dwóch wojewódzkich szpitalach, które zostały pominięte w najnowszym raporcie Najwyższej Izbie Kontroli. Ten pokazał, że w żadnym z 37 podlegających kontroli szpitali nie zapewniono pacjentkom prawidłowej i wystarczającej opieki.
Opieka dla kobiet w szpitalach w Kujawsko-Pomorskiem
- W skontrolowanych przez NIK szpitalach pacjentkom, które poroniły, urodziły martwe dziecko lub których dziecko zmarło tuż po porodzie, nie zapewniono prawidłowej i wystarczającej opieki. Winna jest wadliwa organizacja procesu udzielania świadczeń oraz nieprzestrzeganie obowiązujących uregulowań, w tym standardów opieki okołoporodowej. Kierujący podmiotami leczniczymi nie dostrzegali specyfiki pracy z takimi pacjentkami - czytamy w raporcie Najwyższej Izby Kontroli dotyczącym opieki nad pacjentkami, które poroniły lub urodziły martwe dziecko.
Oto najlepsze zdjęcia porodów. Te fotografie narodzin przeła...
Problem dotyczy wielu kobiet. Jak podaje NIK W Polsce w latach 2017-2019, każdego roku ok. 1700 kobiet urodziło martwe dziecko, a u ok. 40 tys. kobiet ciąża zakończyła się poronieniem. Szacuje się, że około 10-15 proc. wszystkich ciąż kończy się poronieniem. Pacjentki te wymagają szczególnej opieki. Powinno się im zapewnić m.in.
- pomoc psychologiczną
- możliwość wsparcia ze strony bliskiej osoby lub kontakt z duchownym- jeśli pacjentka sobie tego życzy
- możliwość pożegnania ze zmarłym dzieckiem
- opiekę laktacyjną
- odseparowanie od kobiet, które urodziły zdrowe dziecko lub są tuż przed porodem
Polecamy
Pacjentka powinna też uzyskać od personelu medycznego wyczerpujące informacje o swoim stanie zdrowia, swoich prawach, a także o możliwościach wsparcia ze strony różnych organizacji np. wspierających rodziców po stracie czy możliwościach pochówku. Niestety jak informują kontrolerzy NIK, często opieka nad pacjentkami doświadczającymi tych bardzo trudnych sytuacji, ograniczała się do udzielenia niezbędnej pomocy medycznej, bez szerszego wsparcia.
Szpitale w Kujawsko-Pomorskiem: lista nieprawidłowości
NIK w Kujawsko-Pomorskiem skontrolował pięć szpitali: w Bydgoszczy, Żninie, Inowrocławiu, Rypinie i Radziejowie. Wyniki kontroli są szokujące. Szczegóły w galerii poniżej:
Szpitalna opieka nad kobietami. Gdzie w Kujawsko-Pomorskiem ...
